Ekonomi neden böyle?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Gerçekten canım sıkılıyor almak istediğim birçok şey normalde lüks olmasa bile günümüz kurları/vergiler gibi sebepler yüzünden 3-4 senedir hep erteliyorum ve üzülüyorum. Mesela uzun zamandır bir laptop bakıyorum bütçem kısıtlı 8000-9000 TL gibi bir para bile sadece 400-450 dolar civarı bir şey yapıyor ve o parayı denkleştirmek için ben bu kadar emek sarf ediyorum, çalışıyorum, birikim yapıyorum ama tüketmeye gelince bu kadar para sanki çok değersizmiş gibi çoğu ürüne fiyat biçiliyor. Özellikle teknolojik ürünlerde.

Benden biraz yaşı büyük insanlara bakıyorum bir 10 yıl öncesinde yazın çalışıp kendine gerçekten para kazandıran işler yapıp PC toplayıp/konsol aldıklarını duyuyorum. Şimdi üzüldüğüm şey ise ben bunu neden yapamıyorum? Neden benim tam zevklerimi yaşayacağım yıllarda bunlar oluyor? Uzun zamandır ne kadar o parayı harcamayıp saklamaya çalışsam da o 8K diye bir şey de kalmadı. Kalsa bile zaten o fiyat bandında adam akıllı bir şey yok. Gerçekten canım sılıkıyor ne olacak bu durum diye düşünüyorum. Umarım benden sonraki nesil böyle sıkıntıları yaşamaz çünkü elin Amerikalı/Avrupalı’sının çerez parası olan şeyler burada lüks gibi görülüp fiyat biçilince bana ağır koyuyor. Herhangi bir siyasi tarafım yok. Sadece biz ne ara bu hale geldik diyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?
Neydi faiz sebep enflasyon sonuç 😄

Bundan dolayı.

Yıl 2014 dolar 1.8-2.0TL arasında yıl 2023 dolar 26TL diğer ülkeleri geçtim olabilecek en kötü yaşamların olduğu ülkenin para biriminde dolara karşı böyle bir değer kaybı var mı? Diyeceksiniz ki enflasyonun tek nedeni dolar kurundaki artış mı? Tabii ki değil zira makarna kafalıların kapasitesi bu kadar.

Evet, ekonomi sıkıntılı fakat herkes çalışmadan param olsun istiyor. Çalışana hayat pahalılığı etki etmez.

Evet, ekonomi sıkıntılı fakat herkes çalışmadan param olsun istiyor. Çalışana hayat pahalılığı etki etmez.

Çoğu kişi aldığı maaşı kredi kartına yatırıp kullanıyor. Bu şekilde de döngüye girip çıkamıyorsun. Kendi işin varsa en azından iyi ama asgari ücretle geçinen çoğu kişi zorluk çekiyor. Yani hayat pahalı değil bunu düzeltelim lütfen, yaşadığımız ülkenin durumu pahalı ve daha da kötüleşiyor, kimse de sesini çıkartmıyor maalesef...

Çoğu kişi aldığı maaşı kredi kartına yatırıp kullanıyor. Bu şekilde de döngüye girip çıkamıyorsun. Kendi işin varsa en azından iyi ama asgari ücretle geçinen çoğu kişi zorluk çekiyor. Yani hayat pahalı değil bunu düzeltelim lütfen, yaşadığımız ülkenin durumu pahalı ve daha da kötüleşiyor, kimse de sesini çıkartmıyor maalesef...

Saçmalığı o arkadaşın koyduğu PPden bile anlayabilirsin "Hızlı ve Öfkeli" o hayatı yaşamak için herhalde aylık gelirinin 300-500bin TL olması lazım. O arkadaşa soruyorum Türkiye de kaç kişi çalışarak bu geliri elde edebilir? Veya nüfusa oranı bu insanların yüzde kaçtır? Türkiye de en iyi üniversiteden doktor olan bile kafayı çalıştırmadıktan sonra bu geliri elde edemez. Çok laf yalansız, çok para haramsız olmaz diye bir laf var. Kafa çalıştırmak esasen övünülecek bir durum değildir, tam tersine bencilliktir yani net olarak zihnini kendi çıkarların için kullanırsın bunu sakıp sabancı da yapmış zengin olmuş. Bilgiye gerek yok yani

Herşey ucuz siz fakirsiniz - Almanyalı turist

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı