Ekonomi sorunsalı

Bir, klavye başından bana neden "beter ol" diyorsun.
İki, ben olaya bireysel bakarım, sesimi çıkarınca başıma gelecekleri biliyorum. Bu yüzden tercih etmiyorum. Ki aklı başında çoğu kişi ses çıkarmıyor nedense? Ben niye çıkarayım?
O zaman otur oturduğun yerde. Bir gün bu ateş sana da sıçrayacak elbet. O zaman her şeyin sonu olacak. :)

Başınıza gelenlerin hepsini hak ediyorsunuz. Beter olun.
F-22'nin kokpitinde olduğun için ABD topraklarındasın sanırım, dediğin kişinin başına gelenler senin başına gelmiyor. :D

Kimse bireysel olarak Dünyayı değiştiremez, bireysel olarak ancak kendini değiştirebilirsin. Bu gibi durumlarda toplumsal olarak bakmak gerek. Toplum olarak bu halimize ne yapıyoruz? Ses çıkarmayıp şükür diyoruz, bitti. Suçu bireysel bazda değerlendirmek yerine toplumsal bazda değerlendirmek gerek.

Kendin ses çıkarıp müebbet hapis cezası alabilirsin, gayet hoş duruyor değil mi?
Korkunun ecele faydası yok.
F-22'nin kokpitinde olduğun için ABD topraklarındasın sanırım, dediğin kişinin başına gelenler senin başına gelmiyor. :D

Kimse bireysel olarak Dünyayı değiştiremez, bireysel olarak ancak kendini değiştirebilirsin. Bu gibi durumlarda toplumsal olarak bakmak gerek. Toplum olarak bu halimize ne yapıyoruz? Ses çıkarmayıp şükür diyoruz, bitti. Suçu bireysel bazda atmak yerine toplumsal bazda görmek gerek.
Cümlelerimde özne olarak "siz" ibaresini kullanıyorum. Tek bir kişiyi değil, milyonlarca kişiyi hedef alıyorum.

Korkunun ecele faydası yok.
Olmasın, konuya bireysel baktığımı söyledim, işin ucunda bu varken niye bana zarar gelsin? Görüşünüzün arkasındaysanız, ses çıkarın destekçiniz olalım?
İşte. Ne yaptınız? Hiçbir şey. Ses çıkaranlar en azından denediler. Başınıza gelenlerin hepsini hak ediyorsunuz.
Burada hem "siz" hem de "sen" olarak hitap etmiş oluyorsun Türkçe'nin azizliği. Ayrıca, kendini de soyutluyorsun hitap ettiğin kesimden. Ben ne kadar hak ediyorsam sen de o kadar hak ediyorsun. Gel beraber olsun.

Ekonomimiz gittikçe kötüleşiyor, yükselen dolar değil değer kaybeden Türk lirası, baştaki insanların bu durumu kontrol etmesiyse vergi arttırımı, zamlar, halktan dolarlarını bozdurmasını talep etmek. Vergilerin ve zamların arttığını kimse inkar edemez fakat sorun insanların bunu bilmesine rağmen yine de geçinebildiklerini zannetmeleri, bunun sebebiyse dini kullanarak insanları şükretmeye zorlamaları, ya da şöyle diyeyim dini kullanarak halka düşük yaşam standartlarını beğendirmek, bu durum o kadar abartıldı ki millet yeme, içme, barınma, giyinme dışındaki her şeyi lüks sayar hale geldi. İnsanlar nedense bizden daha iyi yaşayanlar var demektense bizden daha kötü olanlarda var demeyi tercih ediyor, işte bu yüzden de büyüyemiyoruz. İktidar ve iktidar yanlıları bu duruma yıllardır süren dış mihrakların baskısı ve terör olaylarını bahane ediyor, fakat kimse düşünmüyoruki koskoca 2 tane dünya savaşından da pert bir şekilde çıkmış Almanya, dünyanın en büyük ekonomilerinden ve refah seviyesi yüksek ülkelerden, herkes bunu unutuyor ve herkes zor zamanlar geçiren tek ülkenin Türkiye olduğunu zannediyor. Ülkede bu ekonomik durumu düzeltmek için kayda değer hiçbir çalışmada bulunmamakta, yıllardır özel sektöre doğru düzgün bir yatırım yapılmadı, üretim desteklenmiyor bunlar o kadar basit şekilde olacak şeyler değil diyebilirsiniz fakat yıllardır ekonomimiz kötü bir durumdaydı ve zamanımız vardı ve çalışmalara en basitinden saray masraflarını kısarak başlanabilirdi. Benim fikrim bu yönde.

Bu umarım son konu olur. Ekonominin kötü olduğunu herkes biliyor. Artık ekonomi konusu görmekten kör olucaz. Siz 10 tane ekonomi konusu açınca düzelmiyor.

Not : Yazı güzel olmuş ama okumadım. Genelde böyle uzun, makale gibi yazılar güzel oluyor.

vaziyet.png

Yeni konular

Geri
Yukarı