Ekonomik durum ve sıkıntılar

LEGEND.35

Hectopat
Yer
İzmir
Haftalık ortalama 200 civarı alıyorum. Her gün okulda bisküvi, kahve, poğaça en az 50 lira gidiyor. Para hiçbir şekilde yetmiyor. Kullandığım telefon 6 senelik. Allah'a şükür idare ettim, sağlık sorunum yok ama cebimde para kalmıyor. Telefonun da dokunmatik sorunu var. Hadi ekonomik maddi durumu geçtim, psikolojik olarak da iyi değilim. OKB takıntılar ve sinir okulu zar zor geçmeye çalışıyorum. Üniversite yok büyük ihtimal yurt dışı bir ihtimal pasaportum var. Olamazsa Türkiye'de sürüneceğim gibi. Kısaca hem maddi ekonomik hem de psikolojik olarak iyi değilim. 2. el laptop PC bile alamıyorum ailem de ileride boşanma durumu var, anlaşmazlıklar, çıkmazdayım. Her gün ergenliğin dibine vurmak bu olsa gerek. Neyse içimi dökmek için açmıştım konuyu ama sokakta değiliz şükür evimiz var ama ileride ne olur Allah bilir.

2019 yılında babamı Covid virüsünden kaybettik 1 haftalık cenazeydi mevlüd okutma falan oldu hemen ardından da, babamın çektiği kredilerin borçları gelmeye başladı yarı miktarı geri ödeme yaptılar 80 bin lira da ödemek zorunda kaldık (Hala) ödüyoruz. O yetmezmiş gibi abim eşinden boşandı ortada çocuk yok fakat kadın hakları gereği nafaka istedi 30 bin lira. Ardından da Ben 2 yaşından beridir Tip 1 Diyabet hastasıyım ve 2020 yılında da annem de diyabet çıktı + olarak abim de epilepsi hastası. Malum olarak doğalgaz elektrik ve diğer şeylerin fiyatları her insana yansıdığı gibi bize de yansıdı ve aşırı zorlanmıştık. Diğer yandan ölümdü borçlardı boşanma idi psikolojik olarak etkilenmiştik fakat asla pes etmedik her türlü zorluğa karşı direndik ve sonuç olarak şuan çok şükür iyi durumdayız. 2019-2022 Temmuz ayına kadar çok çekmiştik. İnsan sonradan fark ediyor ki (Bedel) ödenmeden feraha kavuşulmuyormuş. Biz 2-2.5 yıl çektik kimileri daha kısa veya uzun çekiyor demem o ki pes etmemek cidden feraha kavuşturuyor insanı. Ve o insanın da cidden İNSAN olup en ince detayına, ayrıntısına kadar da hayatı, koşulları, ekonomiyi çevreyi doğayı tüm anlamıyla herşeyi de bilmesinden geçiyor.

Benim evsiz ve hiçbir şeysizliğim bir yana, güvenlik ihtiyacım da var. Bu ülkede kendimi güvende hissetmiyorum. Mesela yolda gördüğünü takip edenler var. 5 defa takip edildim.

Yanlış anlamayın fiyatlar ucuz demek istemiyorum ama ben de haftalık 200 lira alıyorum, 10. sınıfım param yetiyor ve üstüne biriktirebiliyorum.
Hocam okuldan yemek almak sıkıntı durum. Ben evden götürürüm her zaman. Haftalık 50tl alıyorum arttığı bile oluyor bazenleri biriktiriyorum 50tlyi

Hocam okula para harcama. Evden yiyecek ve içecek hazırla. Bisküvi ve Poğaça her zaman yeme. Besin değerleri çok düşük, tok tutmuyor. Ayrıca ileri zamanlarda Reflü, Diyabet gibi problemlere yol açıyor.

Hocam okula para harcama. Evden yiyecek ve içecek hazırla. Bisküvi ve Poğaça her zaman yeme. Besin değerleri çok düşük, tok tutmuyor. Ayrıca ileri zamanlarda Reflü, Diyabet gibi problemlere yol açıyor.
İyide hocam acıkıyoruz reflü olayını ilk defa duyuyorum evden yemek götürsem de kesmiyor ya sorun açlık değil zaten, kilo problemim var yeme olayını kısabilrim fakat benim zoruma giden şey arada bir atıştırmalık niyetine alınca paranın direk bitmesi o zoruma gidiyor.

Hocam haftalık 200 TL almanız çok iyi bence 12.sinifim ve aylığım 200 TL.
Ortalama 200 bazen 100 oluyor ve herkese göre değişir ama cidden yetmiyor.

Geri
Yukarı