KKTC'de ekonomik durum Türkiye gibi mi?

KKTC ekonomisi Türkiye'den daha kötü. Çünkü bizim Türkiyede ödediğimiz vergilerimizle ve oradaki üniversite öğrencilerinin parasıyla ekonomisi dönüyor. Kıbrıs Cumhuriyetinde (Güney Kıbrıs) öğrenci olarak 1.5 sene yaşadım ve sürekli alışveriş için KKTC'ye geçiyordum. KKTC'de maaşlar yüksek gibi dursa bile Türkiye'ye göre genel fiyatlar %40 oranında daha pahalı ve enflasyon çok yüksek. Atıyorum Türkiye enflasyondan %10 etkileniyorsa KKTC %100 etkileniyor. Her hafta ürünlerin fiyat etiketi değişiyor takip edemiyorsun. Aynı ürünü çok farklı fiyatlarda bulman mümkün o yüzden fiyat kontrolü de bulunmuyor. Tütün ve benzin fiyatları ülkemiz Türkiye ile eşit. Örnek vermem gerekirse 5LT Erikli su Ağustos 2023'de aldığım fiyat 45TL'ydi KKTC Lefkoşa Metropol markette, İstanbul'da 15TL aynı su. Alkol bir nebze daha ucuzluğunu koruyor. Aslında Türkiye'ye kıyasla alım gücü düşük diyebilirim. Ev kiraları, ev, araba ve arsa fiyatları sterlin üzerinden gerçekleşiyor. TL sadece market alışverişinde kullanılıyor. Alacağın ev veya arsa Türk koçanı (Koçan=Tapu) değilse o mal senin olmuyor Rum'un oluyor, Kıbrıs sorunlarından birisi de bu. Ailem KKTC'ye taşınmak istiyordu bu tapu mevzusunu öğrendik ve kimseye de söylemiyorlar ne yazık ki. Taşınma gibi niyetiniz varsa aklınızda bulunsun. Kıbrıs Cumhuriyetinde (Güney Kıbrıs) üniversite okuyordum ve kaydımı yenilemedim, İstanbul'a geri döndüm. Ekonomik olarak yapamadım orada çalışmama rağmen. Euro bazında bakarsak KKTC, Kıbrıs Cumhuriyetine kıyasla 1.5-2 kat daha pahalı. Öğrencilik düşünüyorsan KKTC üniversitelerinin avrupada geçerliliği de bulunmuyor, tamamen KKTC'nin ekonomisi öğrencilere bağlı olduğu için reklam amacıyla mavi diploma zımbırtısını duyarsın.

Yaklaşık 4 aydır buradayım kendi kazandığım para + ailemin gönderdiği para+ burs kredisi yetmiyor :d
Tanrı seni de beni o bataklıktan kurtardığı gibi kurtarsın. Yakın Doğu Üniversitesinde öğrenciysen hele tanrı seni acilen kurtarsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı