Ekonomik sıkıntılar zoruma gidiyor

Burada insanları görüyorum. Miladı geçmiş kartlar için bile alınır mı? Edilir mi diye soruyorlar. GT9800'ü bile konuşuyoruz burada. Bu gerçekten çok zoruma gidiyor. Türk olarak biz 20 yıl öncesinin teknolojisini mi hak ediyoruz? Bu böyle bir şey olmamalı. Bütçesi olmayanın RTX3050-3060 bütçesi olanın da RTX3070-3080-3090 alması gerekir. NVIDIA kartlarının çıkış amacı budur. 40-50-60 serisi bütçesi olmayana 70-80-90 serisi de bütçesi olanlara özeldir. Olay sadece ekran kartı değil her türlü ürün. Maalesef ekonomik durumlardan dolayı 300-500 TL kulaklık bakıp performans bekliyoruz.

Hayır kardeşim 500 TL'ye aldığın kulaklıktan performans bekleyemezsin. Ama bunun sorumlusu ailenin ekonomik durumu değil. Ben öğrenciyken 100-150 dolara sırf keyfi denemelik ürün alırdım. Bozulursa da aman 100 dolar değil mi ne olacak denedim öğrendim olurdu.
Bugün 100 dolar dediğin ürünü bu sitedekilerin %90'ı hayal bile edemiyor. Buradaki kaç insanda G PRO X kulaklık var? Kaç insanda RTX3060 Ti üstü ekran kartı var? Halkıma çok üzülüyorum. Yıllar önce and içtim bir gün ben de siyasete gireceğim bir gün ben yöneteceğim bu ülkeyi. Ve yapacağım ilk iş tarihi olmayan sarayları yıkmak olacak. Ben de apartman dairesinde yaşayacağım. Tıpkı halkımın geri kalanı gibi.

Cezalar kişinin ekonomik gelirine göre olacak. Bu sayede sırf zengin diye tafik kurallarının içine eden insanları bir bir azaltacağım. Ekonomik gelişimler için teknoloji üreten firmalara destek vereceğim. Ama bu işte hile hurda olmaması için de verdiğim desteğin karşılığında ürün de bekleyeceğim. Ülkeyi dil-din-ırk ayrımı yaparak değil. Ülkeyi bilim ve sanatla büyüteceğim. Benim halkım et yemeyi lüks sanıyor. Ooo yemekte akşam kuzu var deyince gözleri açılıyor. Avrupada Amerika da yaşayan bir insandan daha mı az insansın? Senin hakkın yok mu et yemeye? Elite restorantlara gidemezsin anlarım zaten orada amaç zenginle fakiri ayırmak. Ama evinde ay sonunu bile getirememek bu insanlığa sığmaz. Bu insanlık suçudur. Yeme içme hiçbir zaman konu olmamalı.

Bunun olmaya başladığı gün zaten insanlığımızı yitirdik. Hayır arkadaşlar çıkar cebindeki telefonu dendiğinde iPhone 13 Pro Max bile çıksa bu lüks değildir. ABD'yi sayma hadi ABD kendi üretiyor orada tabii ki de ucuz olacak. Ama Almanya da oturan bir 14-15 yaşındaki çocuğun cebine kolaylıkla konulabilen telefon yerine bizim ülkemizde cebimizde 3000 TL (150 euro neredeyse) telefon olunca (kasmaktan telefon kullanılmıyor bile) ekonomi iyi deniliyor baksana cebinde 3000 TL telefon var deniliyor.

Arkadaşlar telefon lüks değildir ihtiyaçtır. Herkes 13 Pro Max alsın demiyorum. Ama vatandaşım istediği telefonu fiyatını kara kara düşünmeden tipini beğendiği için alabilmeli. 2010'larda biz böyle bir ülkeydik. Fiyatına bakmadan sırf şekli daha hoşmuş deyip bir telefon alabiliyorduk. Bana imkan verilirse gün geldiğinde and olsun ki ileriye değil en ileriye gideceğiz.

@DarkBladeK sana dediğim konu bu okursan sevinirim.
Çok haklısınız hocam. Maalesef ülkece güncel teknolojinin çok gerisindeyiz ben de buna çok sinir oluyordum içimi dökmüşsünüz. Teknoloji ürünlerinden neden deli gibi vergi alınıyor? Çünkü bahsettiğiniz kesim teknolojiyi ihtiyaç değil de lüks olarak görüyor. Çok eski kafa var maalesef. Evet bu halk hak ediyor bunları fakat hak etmeyenler ne olacak?

Bizim millet cahilliği ve kültürsüzlüğü yüzünden köleliği seviyor, bana dokunmayan bin yaşasın diyor çoğunluk. Bu yüzden sürünüyoruz.

Böyle iyi güzel bir konu açmışsın da yapılabilecek en etkili hamle gıda probleminin önüne geçmek olur. Diğer sanayi ve bilim etkileri 10-20 seneden önce hissedilmeyecek şeyler ve dâhâ şehirlerin alt yapısını, para akışını ve nüfus dağılımını dengelemesi gibi şeyler de var.
Tâbi ben de iyi bir parfüm veya saate 2.000-3.000 vermek yerine 100-200 vermek isterim.

Siyasetçilik anlayışınız hariç her şeye katılıyorum. Siyasetçiliğe katılmama sebebim tamamen dediklerinizin şu anki psikoloji ile demiş oluşunuz. Emin olun bozulan ekonomiyi öyle şıp diye kimse çözemez, yöneten kişi Atatürk değil.

Siyasetin en kirli yanı başta masum vaatler ile gelen ardından başa geçince sömüren insanlara dönüşen insanlara tanıklık etmemiz...

Dünyadaki her ülke aynı şartlarda değil. Olmayacak da. Bu gerçeklerin farkına varmanız lazım. Devir değişir belki düze çıkarız ama bu gerçeği kavramanız lazım. Amerika'da bu yapılabiliyor burada niye yapılamıyor artık geçersiz bir söylem benim gözümde.

Dünyadaki her ülke aynı şartlarda değil. Olmayacak da. Bu gerçeklerin farkına varmanız lazım. Devir değişir belki düze çıkarız ama bu gerçeği kavramanız lazım. Amerika'da bu yapılabiliyor burada niye yapılamıyor artık geçersiz bir söylem benim gözümde.

Peri masalındalar, hala daha örnek verirken bile Almanya ABD gibi G7 ülkeleriyle kendilerini karşılaştırıyorlar. Onun alım gücünün senin 10-20 katı olmasının bir nedeni var. Benim dümenim kıyak ama türko bu şekilde sadece sosyal medyadan çağrı yaptığı sürece bu böyle devam edecek.

Ayrıca internette televizyonlarda mazottan ekonomik sıkıntıdan ağlayan ve bunları akpye bağlayan Çankırı halkının dodurgadaki seçimlerde akpye oy verdiğini gördüm. Müstahak bunlara.

Merhaba Murat, iyi bir stratejist olduğunu söylediğin için bunu belirtmem gerek;

"Bekleyip görmek" iyi bir strateji parçası değildir. Bu süre zarfında politik hamleleri, ilişkileri sürekli takip edip stratejileri okumak, bizim için iyi/kötüyü seçmek, sonraki hamleleri incelemekle bitmeyen bir durumdur.

Devletler konusunda insanın veya toplumun çok bir önemi yoktur, onlar başka seviyede varlıkları olan sistemlerdir. Tek başına bir değişiklik yaratman için tüm sistemlerin her şeyi sıfırlayacakları bir an peşinde olmaları lazım - bunu 2 kere denediler, 3'sünde akıllandıkları için 22 yıldır yeni stratejilerini daha başarılı silahlarla uyguluyorlar.

Siyasi tarihi 1400'den günümüze araştırman gerekli, çok fazla politik hamle ve sonuçlarını tek elden öğretiyor sistem. Oysa durum çıkarlar, dengeler ve yönetimler.

Günümüzdeki siyasi ilişkiler ve politikayı anlatırken, öldürülerek geride özet bırakan j. F. Kennedy'nin konuşması:

"'gizlilik sözcüğü, özgür ve açık bir toplumda tiksindiricidir. Ve bizler insan olarak doğamız ve tarihimiz gereği gizli topluluklara, gizli yeminlere, gizli işlemlere karşıyızdır. Karşı olduğumuz dünya'yı sarmış durumda olan ve öncelikle; kendi etki alanını genişletmek için gizli saklı amaçlara dayanan kocaman ve acımasız bir komplodur. Bu komplo, saldırı yerine içimize sızmaya, seçim yerine hükümeti yıkmaya, devirmeye, özgür seçim yerine korkutmaya ve kaosa dayalı bir kumpastır. Bu öyle bir sistemdir ki muazzam miktarda insani ve maddi kaynakları, sıkça ördüğü askeri, diplomatik, istihbari, ekonomik, bilimsel ve siyasi operasyonlarla birleştirerek yüksek verimli bir makine haline gietirip, emellerine doğru sürükler. Onun hazırlıkları gizlenir, belli edilmez, yayınlanmaz. Onların hataları gömülür gazete manşetlerinde göremezsiniz, onlar muhalifleri sustururlar dinleyemezsiniz. Hiçbir harcamaları sorgulanmaz hiçbir sırları açıklanmaz. Bu nedenledir ki, atinalı yasa koyucu solon onu tartışmaktan kaçan her vatandaşı suçlamıştır. Olağan üstü bir vazife olan Amerikan halkını uyarma ve aydınlatma konusunda sizlerden yardım bekliyorum. Sizin yarımınızla insan doğsuğu gibi olacaktır: Özgür ve bağımsız."

Kennedynin sözlerine katılıyorum. Bekleyip görmek iyi bir stratejidir. Seçim arefesinde yapılacak herhangi bir tepki ohal ilan etmesine sebebiyet verebilir. Tüm yetkilere sahip kıvılcım arıyor. Sonraki seçimlerin ne denli zor olacağının da farkında bu yüzden ohal ile seçimi erteleyebildiği kadar erteleyecektir. Zamansız en güzel hamleler bile başarısızlıkla sonuçlanır. Önemli olan doğru zamanda doğru hamleleri yapmak.

Siyasetçilik anlayışınız hariç her şeye katılıyorum. Siyasetçiliğe katılmama sebebim tamamen dediklerinizin şu anki psikoloji ile demiş oluşunuz. Emin olun bozulan ekonomiyi öyle şıp diye kimse çözemez, yöneten kişi Atatürk değil.

Siyasetin en kirli yanı başta masum vaatler ile gelen ardından başa geçince sömüren insanlara dönüşen insanlara tanıklık etmemiz...

Bunu şimdi söylemedim yalnız. Ekonomik durumum hala iyi benim. Ben halkıma bakaraktan bunu söylüyorum. Açıkçası bu düşünceler son 6-7 yıldır kafamın içinde. Yakın çevrem bunu biliyor. Dostlarım beni destekliyor. İlk kez yıllar sonra bir forum ortamında bunu dile getiriyorum.

Tekrar dediğim gibi amacım bizi ABD ile bir tutmak değil. Amacım insanların refah seviyesini arttırmak. Yatağa aç girmemek.

Bu sayfayı görebilmek için ya da bu eylemi gerçekleştirmek için yetkiniz yok.
Diye bir uyarı alıyorum.

Düşündüğüm gibi hesap silme özelliği eklememişler . Artık bu hesabı kullanmıyorum .

Mesaj sayım 53 , hesabımdan çıkış yapıyorum ve bir daha technopat kullanmıyorum .

türk bir site olduğu için güvenmedim , ve protonmail ile üyelik gerçekleştirdim .

Haklı çıktım .

Düşündüğüm gibi .. Olayı nesnel şekilde ele alaraktan 5 sayfalık yazı yazdım .
Hemen kapamışlar . Neden olduğunu az çok tahmin edersiniz .

Konuşmaya gerek yok , çünkü platform zaten ... Türkiye'nin değil kendi cebinin dolmasını istiyor .

Technopat diyor ki ... Benim cebim dolacak , Türkiye kötü olmazsa benim cebim dolmaz diyor .

sansürcü zihniyet işte , şimdi ben sileceğim hesabımı ... Ama benim bu yaşadığımı duyan kim varsa silmeyecek hesabını ...

Neden ? Çünkü diyecek ki keriz ben miyim ? birine sansür uygulanmış diye niye hesabımı sileyim technopattan faydalanamayayım ..

işte memleketin düzelmemesinin nedeni budur .

Ben şu an hesabımı siliyorum ve kullanmayacağım .

Sadece ben sildiğim içinde technopatın umrunda olmaz .

Diğerleri de ... Technopat tarafını tutar ...

Son düzenleme:
Burada insanları görüyorum. Miladı geçmiş kartlar için bile alınır mı? Edilir mi diye soruyorlar. GT9800'ü bile konuşuyoruz burada. Bu gerçekten çok zoruma gidiyor. Türk olarak biz 20 yıl öncesinin teknolojisini mi hak ediyoruz? Bu böyle bir şey olmamalı. Bütçesi olmayanın RTX3050-3060 bütçesi olanın da RTX3070-3080-3090 alması gerekir. NVIDIA kartlarının çıkış amacı budur. 40-50-60 serisi bütçesi olmayana 70-80-90 serisi de bütçesi olanlara özeldir. Olay sadece ekran kartı değil her türlü ürün. Maalesef ekonomik durumlardan dolayı 300-500 TL kulaklık bakıp performans bekliyoruz.

Hayır kardeşim 500 TL'ye aldığın kulaklıktan performans bekleyemezsin. Ama bunun sorumlusu ailenin ekonomik durumu değil. Ben öğrenciyken 100-150 dolara sırf keyfi denemelik ürün alırdım. Bozulursa da aman 100 dolar değil mi ne olacak denedim öğrendim olurdu.
Bugün 100 dolar dediğin ürünü bu sitedekilerin %90'ı hayal bile edemiyor. Buradaki kaç insanda G PRO X kulaklık var? Kaç insanda RTX3060 Ti üstü ekran kartı var? Halkıma çok üzülüyorum. Yıllar önce and içtim bir gün ben de siyasete gireceğim bir gün ben yöneteceğim bu ülkeyi. Ve yapacağım ilk iş tarihi olmayan sarayları yıkmak olacak. Ben de apartman dairesinde yaşayacağım. Tıpkı halkımın geri kalanı gibi.

Cezalar kişinin ekonomik gelirine göre olacak. Bu sayede sırf zengin diye tafik kurallarının içine eden insanları bir bir azaltacağım. Ekonomik gelişimler için teknoloji üreten firmalara destek vereceğim. Ama bu işte hile hurda olmaması için de verdiğim desteğin karşılığında ürün de bekleyeceğim. Ülkeyi dil-din-ırk ayrımı yaparak değil. Ülkeyi bilim ve sanatla büyüteceğim. Benim halkım et yemeyi lüks sanıyor. Ooo yemekte akşam kuzu var deyince gözleri açılıyor. Avrupada Amerika da yaşayan bir insandan daha mı az insansın? Senin hakkın yok mu et yemeye? Elite restorantlara gidemezsin anlarım zaten orada amaç zenginle fakiri ayırmak. Ama evinde ay sonunu bile getirememek bu insanlığa sığmaz. Bu insanlık suçudur. Yeme içme hiçbir zaman konu olmamalı.

Bunun olmaya başladığı gün zaten insanlığımızı yitirdik. Hayır arkadaşlar çıkar cebindeki telefonu dendiğinde iPhone 13 Pro Max bile çıksa bu lüks değildir. ABD'yi sayma hadi ABD kendi üretiyor orada tabii ki de ucuz olacak. Ama Almanya da oturan bir 14-15 yaşındaki çocuğun cebine kolaylıkla konulabilen telefon yerine bizim ülkemizde cebimizde 3000 TL (150 euro neredeyse) telefon olunca (kasmaktan telefon kullanılmıyor bile) ekonomi iyi deniliyor baksana cebinde 3000 TL telefon var deniliyor.

Arkadaşlar telefon lüks değildir ihtiyaçtır. Herkes 13 Pro Max alsın demiyorum. Ama vatandaşım istediği telefonu fiyatını kara kara düşünmeden tipini beğendiği için alabilmeli. 2010'larda biz böyle bir ülkeydik. Fiyatına bakmadan sırf şekli daha hoşmuş deyip bir telefon alabiliyorduk. Bana imkan verilirse gün geldiğinde and olsun ki ileriye değil en ileriye gideceğiz.
Halkın zihniyeti değişmeden bir şey olabileceğini düşünmüyorum. Ki halkın düşünce yapısını değiştirmek çok zor. X, Y ve Z kuşaklarının çoğu belli bir düşünceyi benimsemiş fanatik kişiler. Sadece siyasi anlamda değil, fanatik olduğumuz çok konu var. Millet olarak eleştiriyi kaldıramıyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı