Ekonomimiz iyi mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bilemiyorum. Vikipedi verilerine göre ''orta sınıf'' vatandaşların olduğu ülkelerin grubuna giriyoruz. Ayrıca en büyük ilk 20 ekonomiden hala düşmedik. SAGP'ye göre de hala iyi görünüyoruz.

GSYİH bir ülkenin ekonomik durumunu göstermez. Ekonomik hacmini gösterir. Örneğin Hindistan Dünya'nın en büyük ekonomilerinden birisidir. Ancak halkının yarısı içmek için steril su temin edemez. Türkiye'nin ilk 20'de olması büyük bir ekonomisi olduğunu gösteriyor. Ekonominin büyük olmasının sebebi ise genel olarak nüfusun büyük olması. Vatandaşların satın aldığı her ürün GSYİH'i arttırır çünkü.

Diğer istatistiğin ne olduğu hakkında çok fikrim yok ancak şunu söyleyebilirim ki Kanada'nın Türkiye'nin altında olduğu bir istatistik ekonomik refahı gösteriyor olamaz.

Anlamak istemiyorsun. Adam 20 liraya peynir alıyordu. Şimdi ise aynı peyniri 50 TL alıyor.
Ya siz anlamıyorsunuz ya da ben anlatamıyorum. Ben ekonomi iyi demedim. Paramız değer kaybetti hem de çok feci bir şekilde. Benim asıl demek istediğimi önceki mesajlarımı okuyarak anlayabilirsiniz.

Hocam duydum da onu duyunca aklıma gelen tek şey online alışveriş.

Hocam yani ben normal maaş yetiyor sanmıştım.

Peki soru sorabilir miyim ?
Evet hocam. Normal maaş yetmiyor zaten. Eğer ülkenin ekonomisi iyi olsaydı bu kadar yolsuzluk olmazdı.
Ya siz anlamıyorsunuz ya da ben anlatamıyorum. Ben ekonomi iyi demedim. Paramız değer kaybetti hem de çok feci bir şekilde. Benim asıl demek istediğimi önceki mesajlarımı okuyarak anlayabilirsiniz.
Halk nankör diyorsun. Adam ödeyemiyor ki zaten.

Koltuğun başındakiler: Ekonomi mi? Ehhm, şey. Bizim Allah'ımız var.
Millet: Ama açız!
Koltuğun yine başındakiler: Türk'ün gücü İslam'ın gücü!
Bu arada Türkiye anayasasında ne kadar laik bir devlet olduğu yazsa da şuan da Türkiye laik bir devlet değildir, İslam dinini burada sömürge aracı olarak kullanılıyor.
Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması demek.
Yanlış anlaşılmasın bende müslümanım.

Yanlış biliyorsun. Paramız değer kaybetti için adam 400 TL veriyor. Eskiden 100 TL ile market alışverişi hallediliyordu. Şimdi ise o para 400 TL'ye çıktı. Yani adam keyfinden 400 TL çıkartmıyor.

Eski bir ırkız devlet geleneklerimiz yıllardar beri geliyor yıllardan beri bu topraklardayız zamanında Osmanlı ile en iyi döneminde dünyanın en iyi bir kaç ülkesi olmuş bir ülke verimle turistlik topraklardayız.Bunlara bakınca ekonomimize kötü demek bile iyi kaçar :)

Doktor maaşıyla Türkiye'de krallar gibi yaşarsın, Avrupa ülkelerini bilemem.
Orası doğru. Krallar gibi yaşarsın ama ülkemiz Avrupa şartlarının çok altında doktorluk maaşı veriyor. Asgari ücreti 2800 TL olan ve yoksulluk sınırı 8.000 TL olan bir ülkede yaşıyorum. Acaba bazen aynı ülkede mi yaşıyoruz diye düşünüyorum.

@Semihfuat32

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı