Ekonomimiz iyi mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet hocam. Normal maaş yetmiyor zaten. Eğer ülkenin ekonomisi iyi olsaydı bu kadar yolsuzluk olmazdı.
Hocam ben büyüyünce Gardiyan olmak istiyorum hayatta kalır mıyım ?
Bir de ailemle beraber yaşamaya devam etmeyi düşünüyorum büyüyünce.

Allahım alışveriş yapmayı bile çok görüyor yahu ne yapsın adamlar, açlıktan kemikleri mi gözüksün istiyorsunuz?
Biz 2 el arabasıyla çıkmıyoruz ama kemiklerimiz görünmüyor Allah'a şükür. Sadece biz değil. Çevremde tanıdıklarım da var. Bu gibi zor zamanlarda para israf edilmemeli.

Üretmiyoruz bundan dolayı kötü bir ekonomimiz var. Salgın dönemi bittikten sonra daha da kötüleşecek çünkü üretmeyeceğiz ve yine dışarıdan alacağız. Bu arada para çok az kaldı herhangi bir savaşda tanklar için petrol dahi alamaz hale gelebiliriz.

Her teyzenin elindeki son model olan gösteriş için aldıkları telefonlar.
Bazen aynı ülkede mi yaşıyoruz diye düşünüyorum.
Tuşlu telefon kullanan, evinde fiberi bırak interneti olmayan var.

Hocam ben büyüyünce Gardiyan olmak istiyorum hayatta kalır mıyım ?
Bir de ailemle beraber yaşamaya devam etmeyi düşünüyorum büyüyünce.
Gardiyan olarak evlenmeden babanın ve annenin emekli maaşı ile yaşayabilirsin.

Kıta kıta konuşacağım.

Avrupa'dan kötüyüz.
Afrika'dan iyiyiz.
Antartika'da insan yok zaten.
Asya'dan kötüyüz.
Kuzey Amerika'dan kötüyüz.
Güney Amerika'dan kötüyüz.
Avusturalya'dan kötüyüz.

Yani genel olarak kötü bir ekonomiye ve iktisata sahibiz denilebilir.

GSYİH bir ülkenin ekonomik durumunu göstermez. Ekonomik hacmini gösterir. Örneğin Hindistan Dünya'nın en büyük ekonomilerinden birisidir. Ancak halkının yarısı içmek için steril su temin edemez. Türkiye'nin ilk 20'de olması büyük bir ekonomisi olduğunu gösteriyor. Ekonominin büyük olmasının sebebi ise genel olarak nüfusun büyük olması. Vatandaşların satın aldığı her ürün GSYİH'i arttırır çünkü.

Diğer istatistiğin ne olduğu hakkında çok fikrim yok ancak şunu söyleyebilirim ki Kanada'nın Türkiye'nin altında olduğu bir istatistik ekonomik refahı gösteriyor olamaz.
Anlatmak istediğim de tam olarak oydu. Halk fakir, bunu ben de kabul ediyorum, herkes kabul ediyor. Ancak Türkiye devlet olarak fakir değil, hiçbir zaman da olmadı. Bu da ekonominin direkt olarak ''kötü'' denmesine sebep verir mi, onu tam bilemiyorum demiştim. Halkın durumunu da göz önüne almak lazım sonuçta.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı