Ekonominin çöküşü

Z kuşağı farkındayız, ekonomimi batık, 2018 yılında bir PS4 1400TL idi, ve şu anda 3699TL, 2018'de emekli ikramiyesi 1000TL idi şu an 776TL, benim durumum olmasına rağmen ben bile tepkiliyim, sorun yaşayıp o Fortnite, PUBG hayallerine ulaşmak istiyorlar ama pahalı, sistemime bakın orta seviye iyi değil 3300TL'ye aldım bu laptop 1 ay önce 2200TL idi, bu ani fiyat değişiklikleri ekonomomizin çöküşü olduğunu gösteriyor, ben tıp okumak istiyorum ama verilen eğitimden emin değilim, eğitim de problemimiz var fakat en büyük problem aileler.
Ulan değerini bilemedik o zamanların. Şimdi daha beteriz. 2021 Ekim den selam.

Senin ve benim gibi bu ülkede bu durumu düşünen çok insan var. Ülkemizi bu duruma iten sebeplerin sadece siyaset olduğunu düşünmüyorum. Eskiden olduğu gibi ürün üretmeye devam etmeliyiz. Örnek vermek gerekirse PUBG, Fortnite gibi oyunları dışarıdan almak yerine kendimiz o tür oyunları üretirsek tabii ki daha güzel olur. Ne zaman dışa bağımlı halimize son verirsek, o zaman ekonomi iyi seviyelere gelir.
Bu dediğin biraz imkansız bir şey. En basitinden, bir mobilya. En ucuz marka "İkea" yada telefon örneği, gidip "Vestel" kullanmak istiyorsan bu senin tercihin. Araba, hani "TOGG" araba üretecekti, ne oldu üretmedi ve üretmeyecek de. Fabrikalar, hastaneler satılıyor, özelleştiriliyor. Akıllı adamlar ne yapıyor?(Bill Gates) Türkiye'den toprak satın alıyor. Senin dediğin ne yazık ki imkansız.

Geri
Yukarı