Ekran çözünürlüğünün PC performansına etkisi var mı?

ARI

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bal Kovanı
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Seçebileceğim ekran çözünürlüklerim;

1- 256 renk
1.1 - 640x780.
1.2 - 800x600.
1.3 - 1024x768.

2- Yüksek renk
2.1 - 640x780.
2.2 - 800x600.
2.3 - 1024x768.

3- Gerçek renk
3.1 - 640x780.
3.2 - 800x600.
3.3 - 1024x768 (şu an bu seçenek aktif)
Sistem hızını daha fazla artırabilmek maksadıyla hangisini seçmeliyim?
Şimdiden çok teşekkürler.

Çözünürlükten önce sistem bilgilerini belirtirsen daha iyi bilgi verebiliriz. Birde sistem hızı derken oyunsal mı yoksa masaüstümü

Çözünürlükten önce sistem bilgilerini belirtirsen daha iyi bilgi verebiliriz. Birde sistem hızı derken oyunsal mı yoksa masaüstümü
Dostum ben genel olarak ele alıyorum. Yani tüm sistemlerde bu seçeneklerden hangisi seçilmeli ve seçildiyse sistem performansına etkisi ne olur?

Dostum ben genel olarak ele alıyorum. Yani tüm sistemlerde bu seçeneklerden hangisi seçilmeli ve seçildiyse sistem performansına etkisi ne olur?
Sistem can çekişmiyorsa hiç fark etmez. Bu yüzden sistem belirtmenizi istiyorlar. Genel olarak ele alıyorsanız 5-10 fps değeri için çözünürlük düşmem ben sistemim zaten yeterliyse.

Hiçbir zaman çözünülürlük ayarlarına dokunulmaz (bazı durumlar hariç). Monitörün desteklediği en yüksek çözünürlük ne ise o seçilir. Sistem hızına bir etkisi olmaz. Sadece oyunlar için belli performans artışı görülür. Çünkü çözünürlük arttıkça daha çok detay barındırdığından FPS'ler düşmeye başlar.

Özet olarak performans problemi varsa çözümü çözünürlüklerle oynamakta aramayın. Tüm sistemlerde hangisi seçilmeli diye bir şey olamaz. Herkesin kullandığı monitör veya ekran kartı farklı.

Normal kullanım için çözürlüğü düşürmeyi tavsiye etmiyorum hem hiçbir katkısı olmuyor hem de ekran mala bağlar.
Oyunlar için düşürmek mantıklı oda oyunun kendi ayarlarından, FPS artışı cidden manyak düzeylere ulaşabilir.
Ama Windows ayarlarından en yükseği seçmenizi tavsiye ediyorum her PC'de olması gereken bu.

Geri
Yukarı