Ekran kart fanının sürekli durup çalışması

h2k2n

Kilopat
Daha fazla  
İyi günler herkese. Benim kafama takılan bir sorun var. Ekran kartım GTX 1060 8 GB ekran kartımın fanı 5 saniye çalışıyor sonra duruyor durduktan bir 5 saniye sonra tekrar calısıyor normal mi bu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Silent Fan özelliği 50 veya 55C'de devreye giriyor olması lazım. Kartınız boştayken bu değerler arasında dolanıyorsa o yüzden 50'de başlayıp 49'da duruyordur belki.
Nvidia tarafında silent fan özelliği devredışı bırakılıyor mu bilmiyorum ama Afterburner ile fan hızını test için %10-15'e sabitleyip gözlemleyebilirsiniz.

Durduk yere dönmeye başlasa bile sistem boştayken tam devir dönmez. Ortam ısısına bağlı olarak ekran kartı sistem boştayken bile ısınabilir. Isı 55-60 dereceye yaklaştığı zaman %10-15 hızda dönmeye başlar. Isı düşerek 45-50 derece arasına yaklaştığı zaman durur. Oyunda ise 60-65 derece arası sabit kalmak için daha yüksek hızlarda dönebilir. Benim kartım bu şekilde çalışıyor.

İyi günler herkese. Benim kafama takılan bir sorun var. Ekran kartım GTX 1060 8 GB ekran kartımın fanı 5 saniye çalışıyor sonra duruyor durduktan bir 5 saniye sonra tekrar calısıyor normal mi bu?

Bende de böyle bir şey olmuştu fan çalışmaya başlıyor biraz döndükten sonra duruyor kısa süre sonra tekrar dönüp duruyordu acaba fan temizliği yaparken yanlış bir şey mi yaptım diye düşünürken CPUID HWMonitor programından baktım laptop ısısı 50 ve üstü dereceye çıktığında fan hızlanmaya başlıyor bu değer 48,47 aralığına düşünce fan duruyor.

Ekran kartımın programından görüntü.

Dosya Ekleri

• gpu.png
    gpu.png
    56,1 KB · Görüntüleme: 59

Geri
Yukarı