Ekran kartı darboğazı nedir?

İşlemcinin çok güçlü olup ekran kartının güçsüz olduğu durumlara diyoruz. İşlemcinizin potansiyelinin altında ekran kartı kullandığınız zaman, ekran kartından maksimum verim alırsınız ancak oyunlarda işlemcinin nimetlerinden faydalanamazsınız.

İşlemcinin çok güçlü olup ekran kartının güçsüz olduğu durumlara diyoruz. İşlemcinizin potansiyelinin altında ekran kartı kullandığınız zaman, ekran kartından maksimum verim alırsınız ancak oyunlarda işlemcinin nimetlerinden faydalanamazsınız.

Hocam nereden anlayabililirim oyunda ekran kartı darboğazını? Örnek veriyorum yüzde kaç kullanım olmalı PUBG gibi bir oyunda.

Aşırı fazla kullanım olmalı. Bütün değerler %100 - %90 aralarında dolaşacak. Ancak bunun olabilmesi için aşırı büyük bir darboğaz olması gerek.

Hocam nereden anlayabililirim oyunda ekran kartı darboğazını? Örnek veriyorum yüzde kaç kullanım olmalı PUBG gibi bir oyunda.
Bunun ölçülebilir bir durum olduğunu sanmıyorum. İşlemci kullanımı, ekran kartı değişse de genelde aynı olur oyunlarda. Çünkü işlemciye yükü bindiren şey oyunun kendisidir, grafikler değil.

PUBG'de kanka ekran kartı %95-%100 arasında işlemcide %80-%90 kullanıyor GTA 5 dede böyle işlemcim i5-10400F ekran kartım GTX 1050 Ti ne düşünüyorsunuz yani 3060 da kullanan var aynı işlemciyi adamın işlemcisi en fazla gördüğü %50 ne gibi şeyler düşünüyorsunuz sizce ekran kartı darboğazı olur mu bu PC de.

Benim laptopumda sanırsam darboğaz var ama laptopta donanımsal olarak RAM haricinde bir değişiklik yapmadım. Yani stok halinde de şu anki işlemci ve ekran kartı var. Bunun olması normal midir? Bana bu şekilde bir laptop üretilmesi mantıksız gibi geliyor.

Hocam nereden anlayabililirim oyunda ekran kartı darboğazını?
Bunu ölçemezsin. GPU darboğazı, CPU darboğazı gibi bir durum değil. Hatta bu terimi GPU darboğazı olarak kullanmak yanlıştır. Ortalıkta CPU darboğazı gibi işlemci ve GPU kullanıma bakıp darboğaz var diyemezsin GPU darboğazına. Bu terim mantıksız. Güçlü işlemciye güçsüz kart takarsan sadece işlemciden tam performans alamazsın bu kadar. Tam performans alamazdan kasıt şu olmasın GPU güçsüz diye CPU performanssız çalışacak demek değildir. CPU FPS olarak maksimumu verir ama kart güçsüz olduğundan bu sisteme alacağın FPS beklenenden çok daha az olur umarım anlatabilmişimdir.

Bunu ölçemezsin. GPU darboğazı, CPU darboğazı gibi bir durum değil. Hatta bu terimi GPU darboğazı olarak kullanmak yanlıştır. Ortalıkta CPU darboğazı gibi işlemci ve GPU kullanıma bakıp darboğaz var diyemezsin GPU darboğazına. Bu terim mantıksız. Güçlü işlemciye güçsüz kart takarsan sadece işlemciden tam performans alamazsın bu kadar. Tam performans alamazdan kasıt şu olmasın GPU güçsüz diye CPU performanssız çalışacak demek değildir. CPU FPS olarak maksimumu verir ama kart güçsüz olduğundan bu sisteme alacağın FPS beklenenden çok daha az olur umarım anlatabilmişimdir.

Peki hocam PUBG de %80-%90 kullanıyor işlemciyi nedeni nedir darboğaz olayı yoksa başka ekran kartında aynı işlemci bunun kadar kullanmıyor bu olay kafamı karıştırıyor sizin yorumunuz nedir internet kafelerde 3060'a falan takıyorlar benim işlemciden cayır cayır oynatıyor adamın PC'si.

Geri
Yukarı