Ekran kartı değişimi/iadesindeki tüketici hakları nelerdir?

Tüketici olarak yukarıda da yazılmış olduğu üzere, seçimlik hakkınız mevcuttur. Değişim şans değil, 6502 sayılı kanun ile belirtilmiştir, haktır.
Açıklayıcı yorumunuz için teşekkür ederim. Kartın değişimini isteyeceğim. Yukarıda da yazdığım üzere fatura bedeli çok düşük.

Bu konu ile ilgili daha önce farklı konular altında okuduğum yorumlardan hatırladığım kadarıyla hazır sistem satıcıları, parçaların tek tek fiyatlarını yazarken özellikle ekran kartının fiyatını normalden düşük gösteriyorlar.

Çünkü hazır sistemlerde, toplam maliyete yansıyacak olan parça birim fiyatının bir önemi olmuyor. Ekran kartının fiyatının düşük gösterilmesinin sebebi de, bilinçsiz kullanıcıları mağdur ederek iade kararı çıktığında, kendilerinin zarar etmeyecek meblada size iade yapmalarına olanak sağlaması. Bir bilgisayarda en pahalı ve bozulmaya en yatkın parçanın ekran kartı ve anakart olduğunu varsayarsak bu düzenbazlığın tamamen satıcının kendisini korumak için yaptığını söyleyebilirim.

Kişisel fikrim bu yönde. Ancak haklarınız nedir, bilmiyorum. Bu işin peşini bırakmayın. Umarım bir sonuca varırsınız.

Tüketici olarak yukarıda da yazılmış olduğu üzere, seçimlik hakkınız mevcuttur. Değişim şans değil, 6502 sayılı kanun ile belirtilmiştir, haktır.

Herhangi bir gelişme var mı hocam?

Sorunuzun cevabı olarak, kanuna göre ürün ayıplıysa tüketici seçimlik haklarından istediğini kullanabilir. Sizi hiçbir şekilde iadeye zorlama hakları yoktur.

İlgili kanun maddelerini okumanızı tavsiye ederim. (6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun, madde 8, 9, 10, 11)

Hocalarım kart elime ulaştı öncelikle. Ekran kartım Dual 6750XT ydi bana kıyak geçip ROG STRIX 6750XT yollamışlar çok sevindim açıkçası. Sistemi satın alırken değiştirememiştim içimde kalmıştı ROG STRIX serisi. Döndü dolaştı buldu beni tekrardan. Gönderdiğim kartta cw sesi vardı donanımsal arıza harici şansıma bu karttada cw var peşimi bırakmayacak gibi duruyor. Oyun testi yapmadım daha. Son söz olarak satın aldığım firma beni mutlu etti gerçekten.

Son düzenleme:
Hocalarım kart elime ulaştı öncelikle. Ekran kartım Dual 6750XT ydi bana kıyak geçip ROG STRIX 6750XT yollamışlar çok sevindim açıkçası. Sistemi satın alırken değiştirememiştim içimde kalmıştı ROG STRIX serisi. Döndü dolaştı buldu beni tekrardan. Gönderdiğim kartta cw sesi vardı donanımsal arıza harici şansıma bu karttada cw var peşimi bırakmayacak gibi duruyor. Oyun testi yapmadım daha. Son söz olarak satın aldığım firma beni mutlu etti gerçekten.
Hayırlı olsun, güle güle kullanın. Çok sevindim böyle güzel bir sonuca ulaşmanıza. :)

Para iadesini kabul etme dostum. Seçim senin hakkın sonuçta bu ürün arızalı çıktıysa senin mağdur olmaman gerekiyor.

Hayırlı olsun, güle güle kullanın. Çok sevindim böyle güzel bir sonuca ulaşmanıza. :)
Geç gördüm hayırlı olsun :)

Yeni konular

Geri
Yukarı