Ekran kartı fan devri kaç olmalı?

Maxen

Hectopat
Sapphire RX 5500 XT 8 GB çift fanlı ekran kartımın fan devrini kendim ayarlamalı mıyım? Her oyuna girdiğimde kendim , custom olarak minimum ayarlanabilen fan devrini %35 olarak ayarlıyorum. Eğer bunu kendi haline bırakırsam ekran kartı kış ayları 74-75 , yaz ayları 77-78 derece oluyor. Bu arada Zalman n5 mf kasa kullanıyorum belki bu yüzden çoğu kişiden soğuk değerler alıyorumdur. 130W 'a göre iyi değerler olduğunu düşünüyorum. Yüzdelik devir karşısına denk gelen rpmler şu şekilde ; %35 > 1425 RPM , %40 > 1630 RPM , %45 > 1818 RPM , %70 2635 RPM oluyor ki bu fan devrinde kasa uçacak zannediyorum. Şimdi sorunuma gelirsek kasanın fan ayarını yapmayıp kendi haline bırakırsam oyundarda genelde 74 derece takılır fan devri ise 700-900 RPM arası çalışıyor. Buda sıcaklıığı 74 derecenin altına düşüremiyor. Kendi halinde hiçbir zaman bu sıcaklığı düşürmek için uğraşmaz sürekli böyle çalışır. Ben oyuna girmeden önce her zaman minimum ayarlanabilen %35 1425 RPM' de çalıştırırım. Bu sayede ekran kartı sıcaklığı 57 58 derecelerde takılır. Bu şekilde kullanırsam kart yapraklarının ve rulmanın ömrü kısalır mı ? Sizce ne yapmalıyım ? Kart 3. senesine girdi. Msı afterbuner kişisel , dereceye göre devir ayalarma işinden anlayan birisi varsa yardımcı olabilir.

O kartın bakım vakti gelmiş gibi. Aynısını kullanıyordum %40-50 fan yüzdesinde 68 dereceyi geçmiyordu ve sessiz çalışıyordu.

Bahsettiğim çift fanlı Pulse modeli.
Hayır anlamadınız. %35 devirde 57 58 derece oluyor. ( Bu arada size sitem ediyorum. Sizin tavsiyenizle almıştım bu kartı ,hala wattman belasıyla uğrasıyorum. Yanlış anlamayın birşey dediğim yok ama keşke almasaydım ) Edit: Evet çift fanlı pulse modeli kullanıyorum aynısından.

Hayır anlamadınız. %35 devirde 57 58 derece oluyor. ( Bu arada size sitem ediyorum. Sizin tavsiyenizle almıştım bu kartı ,hala wattman belasıyla uğrasıyorum. Yanlış anlamayın birşey dediğim yok ama keşke almasaydım )

Anladım, %35 fan hiçbir şey fan ömrü kısalmaz hayır. Hem ne sorun yaşadın ki, ben 2 sene kullanıp sattım onu hiç üzmedi. Nerede Wattman veriyor?

Anladım, %35 fan hiçbir şey fan ömrü kısalmaz hayır. Hem ne sorun yaşadın ki, ben 2 sene kullanıp sattım onu hiç üzmedi. Nerede Wattman veriyor?
Mesela herhangi bir oyuna girince oyun başına bir kereye mahsus 2-3 saniye ekran gidiyor geri geliyor bu yüzden CS'de ve Fortnite'da bu denk gelmeler yüzünden kaç kere öldüm. Geçmiş driverlara dönmeden önce bilgisayar başladığında , pc açılıyordu ekran yoktu. Ara ara pc yeniden başlıyor birşey yokmuş gibi açılıyor. Amd driverları değiştikçe bu sorunlar bir artıyor bir azalıyor. Yani 2 ay sorunsuz kullanıyorum güncelliyorum şıp yeni bir sorun çıkıyor. Bende yakın zamanda elden çıkarıcam bu kartı.

Bu kartı elden çıkarıp hangi karta geçmeliyim. Bütçe olarak ise kartı satacağım rakama 2-3k koyar bakarım. Sizce hangi kartı hedefliyim ? B450M S2H ve R3 3100 var.

Zalman Megamax 700W 80+ EU

İşlemcine bağlı. Ben oradan 6600 XT'ye geçmiştim 2 kat performans artışı olmuştu 4000-4500 TL gibi rakamlara bulunabiliyor. NVIDIA isterim dersen RTX 3060 kovalanabilir bir tık daha kassızdır.

İşlemcine bağlı. Ben oradan 6600 XT'ye geçmiştim 2 kat performans artışı olmuştu 4000-4500 TL gibi rakamlara bulunabiliyor. NVIDIA isterim dersen RTX 3060 kovalanabilir bir tık daha kassızdır.
İşlemciyi ve kartı satarsam NVIDIA tarafıan geçmeyi düşünüyorum. Bana baya pahalıya patlıcak gibi duruyor. RTX 3060Tİ 12 GB - R5 5600 ikilisi.

@Maxen bütçene göre değişir ama yapacağın vakit burada konu aç. RX 6000 serisi forumda en çok kullanılan ve en sorunsuz jenerasyon şu anda. RTX 3000 serisi pek "iyi" sayılmaz ek para ödemek için.

Ben hem 6600 XT hem de 3060 12 GB kullandım yani 6600 XT bariz daha iyi bir oyun kartıydı. NVIDIA'ya RTX 4070 ile geçtim. Senin için de bu devirde NVIDIA'ya geçeceksen en az RTX 4060 düşün derim DLSS 3.5 çok iyi bir özellik. Yoksa RX 6000 serisinden bir kart al.

Yeni konular

Geri
Yukarı