Ekran kartı fanından cızırtı geliyor

regilus

Picopat
Daha fazla  
RAM
Xpg Gammix D10 16GB (2X8GB) 3200MHZ Siyah Ram
SSD veya HDD modeli
ADATA 500GB Legend 750 NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
ASUS Radeon Rx 6700 xt
Anakart
ASUS B450M-K
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600
Dün hazır sistem aldım kasa boştayken ekran kartı fanları çalışmıyor. Oyuna girince çalışmaya başlıyor hem aşırı ses çıkartıyor hem de cızırtı geliyor. Yardımcı olur musunuz?

Coil Whine olabilir mi hocam?

Yeni alınan ekran kartlarının üzerinde sticker gibi şeyler olur bazen varsa belki onlar ses yapıyor olabilir. Yoksa o ekran kartı modelinde kronik coil whine sorunu var diye hatırlıyorum.

Dosya Ekleri

• 47376093.jpg
    47376093.jpg
    102,8 KB · Görüntüleme: 14
Hocam sanırım dediğiniz gibi. Çözümü nedir biliyor musunuz?
Hocam çok dert ise geri gönderebilirsiniz, benim bildiğim kadarıyla çözümü yoktur hocam. Alternatif çözüm olarak ASC (Active Noise Cancellation) özelliğine sahip bir kulaklık kullanabilirsiniz.

Dün hazır sistem aldım kasa boştayken ekran kartı fanları çalışmıyor. Oyuna girince çalışmaya başlıyor hem aşırı ses çıkartıyor hem de cızırtı geliyor. Yardımcı olur musunuz?
Benzer sorunu yaşıyorum ancak sorun fanda değil direkt ekran kartının içinde bir yerden geliyor sanırım, fanları elimle durdurduğumda ses kesilmemişti, Coil Whine sesi olabilir, ekran kartı üretici markaya ben mail yollamıştım videolu şekilde, bana sesin kabul edilebilir bir düzeyde olduğu ve performans olarak sorun yoksa ve sesten rahatsız olmuyorsanız bir sorun teşkil etmeyecektir dendi. Son oluşturduğum konudan bakabilirsiniz sese.

Benzer sorunu yaşıyorum ancak sorun fanda değil direkt ekran kartının içinde bir yerden geliyor sanırım, fanları elimle durdurduğumda ses kesilmemişti, coil whine sesi olabilir, ekran kartı üretici markaya ben mail yollamıştım videolu şekilde, bana sesin kabul edilebilir bir düzeyde olduğu ve performans olarak sorun yoksa ve sesten rahatsız olmuyorsanız bir sorun teşkil etmeyecektir dendi. Son oluşturduğum konudan bakabilirsiniz sese.

Benim kartımdan çıkan seste aynı bu şekilde fakat elimle fanı durdurduğumda ses kesiliyor.

Geri
Yukarı