Ekran kartı fiyatları artar mı?

Hamsi ismaH

Hectopat
Daha fazla  
1) Arkadaşlar 12. sınıf öğrencisiyim bu yıl mezuna kalacağım yazın 3 ay çalışıp RX 6600 almayı düşünüyorum ama fiyatlar çok artar mı?

2) Sistemim şu an 16 GB RAM, Ryzen 5 2600, RX580 4 GB, Corsair 80 Plus 550W. Bu ekran kartı bu sisteme gider mi?

3) RX 6600 NVIDIA'nın hangi kartına denktir?

4) İşlemcim bu ekran kartıyla darboğaz yapacağını biliyorum. Darboğaz tam olarak nedir ve ekran kartına zarar verir mi? Eğer sorun sadece bir oyunda 100 FPS almam yerine 70 alacağımsa bu benim için sıkıntı değil. Ancak işlemci ve ekran kartı ya da PC'nin herhangi bir parçasına zarar gelir mi?

5) Eğer kötü bir şeyse ekran kartını alıp kullanmayacağım ve işlemci içinde para biriktirim R5 3600 alacağım ancak bu şekilde PSU yeter mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Artacağını düşünüyorum. Dolar her geçen gün artıyor. Fiyatlar sabit kalmayacaktır.

Hocam ne yazık ki artacak dövizi tutamayız artık.

Evet artcak düşceğine inan malum partilidir ben 11k ya 2 yıl garantili 3080 suprimx aldım şimdi garantsiz PNY gibi modelleri 11k.

1- Dostum herşey dolar kuruna göre hesaplandığı için dolar bu şekilde devam ederse bir anda çok yükselebilir tabii bu sadece bir varsayım. (ikinci ele yönelmeni tavsiye ederim).

2- Sistemde darboğaz olacağını bildiğini yazmışsın onun dışında bir sıkıntı olmaz. Elimde seninkinden düşük bir psu ile rx 6600 xt çalıştırıyorum bir problem olacağını sanmıyorum.

3- RTX 3060 tan biraz düşüktür, Rx 6600 XT modeli normalde RTX 3060'a denk sayılıyor ama DLSS ve RTX konularında nvidia alıyor başı götürüyor fps farkı o zaman neredeyse 2 katına çıkıyor.

4- Darboğazı da şöyle özetleyebilirim sana şişe gibi düşün ne kadar ters çevirsen de şişenin boğazı ne kadar genişse o kadar hızlı boşalır içerisindeki sıvı. Parçalara bir zararı yoktur ama hangi donanım darboğaza giriyorsa frenlemeye maruz kalır bu da oyunlarda bahsettiğin gibi 100 fpsten 70 fpslere düşmeler yapar ve kararsız çalışabilir yani fps bir anda 100den 70e düşünce tekrar 85e geri çıkar gibi düşün bu da sana oyunlardaki ağır sahnelerde milisaniyelik takılmalar olarak yansır.

5- Dediğim gibi göz zevkini bozmaktan başka bir zararı olmadığından alıp direkt olarak sisteminde kullanabilirsin ileride kalan parçaları da yükseltip yoluna daha akıcı bir görüntü ile devam edersin o zaman.

1- Dostum her şey dolar kuruna göre hesaplandığı için dolar bu şekilde devam ederse bir anda çok yükselebilir tabii bu sadece bir varsayım. (ikinci ele yönelmeni tavsiye ederim).

2- Sistemde darboğaz olacağını bildiğini yazmışsın onun dışında bir sıkıntı olmaz. Elimde seninkinden düşük bir PSU ile RX 6600 XT çalıştırıyorum bir problem olacağını sanmıyorum.

3- RTX 3060tan biraz düşüktür, RX 6600 XT modeli normalde RTX 3060'a denk sayılıyor ama DLSS ve RTX konularında NVIDIA alıyor başı götürüyor FPS farkı o zaman neredeyse 2 katına çıkıyor.

4- Darboğazı da şöyle özetleyebilirim sana şişe gibi düşün ne kadar ters çevirsen de şişenin boğazı ne kadar genişse o kadar hızlı boşalır içerisindeki sıvı. Parçalara bir zararı yoktur ama hangi donanım darboğaza giriyorsa frenlemeye maruz kalır bu da oyunlarda bahsettiğin gibi 100 FPS'ten 70 FPS'lere düşmeler yapar ve kararsız çalışabilir yani FPS bir anda 100'den 70e düşünce tekrar 85e geri çıkar gibi düşün bu da sana oyunlardaki ağır sahnelerde milisaniyelik takılmalar olarak yansır.

5- Dediğim gibi göz zevkini bozmaktan başka bir zararı olmadığından alıp direkt olarak sisteminde kullanabilirsin ileride kalan parçaları da yükseltip yoluna daha akıcı bir görüntü ile devam edersin o zaman.

Cevabın için teşekkürler yalnız benim monitör 75 Hz olduğu için çoğu oyunu FPS'i sabitleyerek oynuyorum yani göz zevkimde bozulmayacak veya takılma olmayacak diye düşünüyorum. Fiyat artarsa ne kadar artar tahmininiz var mı Eylül'ün ortaları 7.5 - 9k yı bulur mu?

Cevabın için teşekkürler yalnız benim monitör 75 Hz olduğu için çoğu oyunu FPS'i sabitleyerek oynuyorum yani göz zevkimde bozulmayacak veya takılma olmayacak diye düşünüyorum. Fiyat artarsa ne kadar artar tahmininiz var mı Eylül'ün ortaları 7.5 - 9k yı bulur mu?
1080p monitörde AAA gibi büyük oyunlar oynayacaksan fps bazen 75ten 50ye düşünce de o takılmaları hissedebilirsin, güncel fiyatlarından çok haberim yok malum markadan markaya göre de biraz değişiyor ama kafadan 1000tl ekleyebilirsin diye düşünüyorum (dolar kuruna bağlı olarak). Monitör almıştım geçenlerde 1 ayda fiyatı tam iki katına çıktı. Dediğim gibi Türkiye şartlarında pek belli olmuyor bunlar sadece varsayımdır.

Geri
Yukarı