Ekran kartı fiyatları ne zaman düşer?

Bütçe
10000
Ben zengin olsam bile bu fiyatlara kart falan almam. 1050 Ti 2500-3000TL bu kart ne ki bu kadar para ediyor 4000 serisi ekran kartları çıkacak biz 1 aylık maaşa 1050 Ti alabiliyoruz. 3000 birime başka bir ülkede neler alabileceğinden bahsetmeye gerek yok. Az yeni oyunlarda yapabilecek bir kart alayım desen 6000-7000 lira o bile yakında iş yapmayacak şimdiden eski nesil olmuş kartlar arasında bir kart olacak bu kadar birim vermene rağmen eski ve son nesle çıkamamış bir kart kullanıyor olacaksın PC alma eğitim alıp refah seviyesi insani boyutlarda olan bir yere git daha iyi orada hiç düşünmeden ne istersen dizersin.

Kanka bende hiç vermek istemiyorum o yüzden ya hazır sistem alacağım ya da PS5 ama PS5'inde oyunları çok pahalı.

Beyler 4 ay sonra PC toplayacağım 1 yıl önce babam bana 2022'nin Ocak ayında PC alacağını söyledi ama ekran kartı fiyatları hala düşmemiş ve stok yok. 4 ay sonra fiyatlar düşer mi? PC almak istiyorum tam alacakken ekran kartı fiyatları uçuyor ve geri de düşmüyor.
He bu arada ekran kartsız alacağım sistem 7500 falan tutuyor :(
Madencilik (Ethereum, raven vs. tüm coinler) bitmediği sürece stoklar kesinlikle ama kesinlikle düzelmez. Oyuncu kartları ile kazım yapılamadığı taktirde ancak sorun çözülür. Diğer bilgisayar bileşenlerinin hiçbirinde (anakart, ram, psu) stok sorunu yokken sadece ekran kartlarında kriz olmasının tek sebebi Madenciliktir.
Hiç kimse 20-30 bin tl'lere para kazandırmadığı sürece oyun için kart almaz. Zaten o kartların 20-30 binlerde olmasının sebebi de yüksek kazım hashrateleri ile kendini amorti edebilmesidir.
Stok miktarı, üretim miktarı 3 katına çıksa da çözüm olmaz. Çünkü dünya genelinde yeni fabrikalar kuruldu, tsmc üretim kapasitesini artırdı, abd de yeni yatırımlar yapıldı. Sonuç: Daha fazla kart demek madenciler için daha fazla gelir demektir.
Stoklar 10 katına da çıksa onu sömürecek dev farmlar vardır. Bununla bu şekilde baş edemezler. 1-2 yıl beklemeyle de, zamanla düzelecek bir şey değildir bu.
Madenciler piyasada yakaladığı bütün kartları süpürdüğü müddetçe, oyuncular için ekran kartları ile oyunculuk bitmiştir. Lhr kilitleri de fayda etmez buna, çok ciddi önlemler getirilmeli.

Hocam 2 yıla kadar düşeceğini pek sanmıyorum. İlk olarak doların düşmesi gerek. Doların yükselmesinin sebebi Amerika'dan alışveriş yaptığımızdan fazlası ile yükseliyor. Lakin yeni fabrikalar açılırsa, sektörü genişlerse insanlar yerli mal tüketirler ve dolar düşer. Ama ülkemizin bunu yapması çok zor.

Geri
Yukarı