Ekran kartı fiyatları ne zaman düşer?

Bütçe
10000
Böyle bir konu açılmışken bir sorum olacak. NVIDIA'nın 600 dolar olacak dediği 3060 Ti ekran kartı kur + vergilerle 7bin lirayı buluyor ama internetten araştırdığımda kartın fiyatı 4 5 bin lira yukarısında yani 11bin lira civarlarında satılıyor. Bu fiyatın abartılı bir şekilde yüksek olma sebebi ne?

Böyle bir konu açılmışken bir sorum olacak. NVIDIA'nın 600 dolar olacak dediği 3060 Ti ekran kartı kur + vergilerle 7bin lirayı buluyor ama internetten araştırdığımda kartın fiyatı 4 5 bin lira yukarısında yani 11bin lira civarlarında satılıyor. Bu fiyatın abartılı bir şekilde yüksek olma sebebi ne?

Kısıtlı üretim var artı talep fazla. Amazon tarzı sitelerde 3060 Ti ve üstüne biraz uygun fiyata stok oluşunca dakikalar içinde bitiyor.

Kısıtlı üretim var artı talep fazla. Amazon tarzı sitelerde 3060 Ti ve üstüne biraz uygun fiyata stok oluşunca dakikalar içinde bitiyor.

Sence üretim ne zamana normale döner ?

Sence üretim ne zamana normale döner?

Kart bulunursa almak lazım. Temmuz ağustos gibi fiyatlar düştü biraz o zaman alan aldı daha da düşmesini bekleyip almayan kafadan 1500 2000 TL zarardaydı. Çoğunluğun dediği gibi 2022 sonu 2023 başı gibi anca normale döner bence. Mining bitmezse bu süre daha da uzar yazdığım gibi düşük fiyattan stok oluşunca özellikle 3060 ve üstü modeller direk bitiyor.

Vergiler insani boyutlara çekilip gereksiz vergilerden temelli kurtulunup, dolar düşünce düşer.

KDV oranı düşer mi diye sorarsan bence düşmez zaten hep sabit kalır o ama ÖTV düşer. Düşse de yine o kadar etki etmez. Asıl sorun vergiler harici fahiş fiyatlardan satan satıcılar ya da sanal para madencilerin stok bitirmesi.

Yakın tarihlerde bir düşüş az da olsa olabilir ancak doların yıl sonu 9 a çıkacağını düşünürsek pek bir değişim olmaz gibime geliyor. Stok sorununu çözeceklerini söylüyor üreticiler . Fabrikalar açılmaya başlandı sanırım. Şu çip problemi de düzelirse 2022'nin yazına doğru (Bir ümit). Güzel bir düşüş yaşayabiliriz (ülkemizin durumuna göre elbette). Ayrıca 2022 yılının sonlarına doğru sanırım 4000 serisi ekran kartları çıkabilir. Belki bu durum da etkiler fiyatları iyi yönde. Son olarak mining durumu ne olacak bilmiyoruz. Bu coinlerin fiyatlarına da bağlı. Eğer artış olursa ekran kartı fiyatları da artar. Miningcileri durduramayız bu sefer lhr falan dinlemezler yapışırlar tüm ekran kartlarına. Açıkçası çok garip olaylar daha doğrusu değişik olaylar yaşayacağımıza kesin gözüyle bakıyorum. Hayırlısı olsun hepimiz için

KDV oranı düşer mi diye sorarsan bence düşmez zaten hep sabit kalır o ama ÖTV düşer. Düşse de yine o kadar etki etmez. Asıl sorun vergiler harici fahiş fiyatlardan satan satıcılar ya da sanal para madencilerin stok bitirmesi.

Ben zengin olsam bile bu fiyatlara kart falan almam. 1050 Ti 2500-3000TL bu kart ne ki bu kadar para ediyor 4000 serisi ekran kartları çıkacak biz 1 aylık maaşa 1050 Ti alabiliyoruz. 3000 birime başka bir ülkede neler alabileceğinden bahsetmeye gerek yok. Az yeni oyunlarda yapabilecek bir kart alayım desen 6000-7000 lira o bile yakında iş yapmayacak şimdiden eski nesil olmuş kartlar arasında bir kart olacak bu kadar birim vermene rağmen eski ve son nesle çıkamamış bir kart kullanıyor olacaksın PC alma eğitim alıp refah seviyesi insani boyutlarda olan bir yere git daha iyi orada hiç düşünmeden ne istersen dizersin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı