Ekran Kartı Kullanımı %99 Nasıl Olur ?

Hocam arkadaşın yazdığını okumadan mı cevap yazıyorsunuz? Aynı sorun 3-4 hafta önce bende de vardı. GTA 5'i 20 FPS dolaylarında oynuyordum. ALT+Tab yapınca FPS yine +60 oluyordu. Windows 10'a geçip sürücüleri güncelleyince düzeldi. Ancak kesin olarak Windows 10'a geçiş ile düzeldiğini savunamam. Sadece geçtikten sonra düzeldi. Belkide şu yüzdendir, Windows 10 64 Bit sürücüleri daha önce çıkıyor. Mesela Windows 8.1'de 362.00 üstü sürücü yoktu geçiş yaptığım zaman.(NVIDIA)

Konu dışına çıkıyorsunuz demek istediğim o değil. :) Neden oyun içinde tam yükte çalışmıyor bilgisayarım. Yarı yarıya performans veriyor, asıl soru bu ? Bütün ayarları en yüksekte oynuyorum bir de.. Ekran kartını full kullanmıyor, hem de düşük FPS veriyor. İşlemci de %50 de çalışıyor. Ne saçma bir durum ya. :)

Söylemek istediğini anladım. En yüksek grafik ayarını seçmene rağmen bu oyun, hem işlemcine hem de ekran kartına çerez gibi geliyor. Yani bilgisayarının uçması gerek ama uçmuyor düşük fps sorunu ortaya çıkıyor.

El cevap: Sepet ustası olduğunu farzet. Kamışlardan sepet örüyorsun. Yaptığın sepetin boyu en kısa kamışının boyu ne kadarsa anca o kadar olacaktır. Diğer kamışların çok uzun olması bir şey değiştirmez.

Şimdi senin yapman gereken kısa kamışın ne olduğunu bulmak; Ram olabilir, yazılımsal bir sorun olabilir, driver olabilir ya da hiçbirimizin aklına gelmeyen bambaşka bir sebep olabilir.

Eğer FPS düşük ve değişken değil ise, yani sürekli belirli bir FPS ise ( örneğin sabit 21-22 FPS arası) %95 yazılımsaldır.

Valla o kadar araştırdım bir şey bulamadım. Çok acayip ya, İşlemci %60 üzerine çok nadir çıkıyor. Genelde %50 civarı seyrediyor. GPU %70 sabit sadece ESC basıp oyunu durdurduğum zaman %80 oluyor, anlayamadım. FPS 35-40 civarı.. Tam yükte çalışsalar memnun olacağım akıcı bir biçimde oynayacağım oyunları. Sorun ne anlamadım. Bu arada işletim sistemim Windows 10 Pro 64 bit her şey güncel A-Z kadar.

Arkadaşların un, tuz ve kamış muhabbetlerini hiç anlamadım. Bana teknolojik bir biçimde anlatın.

Yazılımsal bir sorun yüzünden bazen oyunları tanımıyor olabilir sürücü. Masaüstü programı olarak görüp kendini zorlamıyor. Mesela ben 2 hafta önce windows 8.1 kullanırken google chrome açılınca GPU kullanımı %99 oluyordu. ama minecraft oynarken %20 lerde geziyordu. GTA 5'e girdiğimde 20-25 FPS alıyordum alt+tab yapınca düzeliyordu. Oyun ayarlarından kenarlıksız pencere seçili ise tam ekran yapıp bir daha dene. Windows 8.1 kullanıyorsan Windows 10'a geç. Zaten DX12 Desteği yok 8.1'de.

Son düzenleyen: Moderatör:
Söylediklerinle şuan yaşadığım sorunun alakası yok. Ekran kartı boşta %70 çalışmaz ki. Çözemeyeceğiz anlaşılan. İlgin için teşekkür ederim kardeşim.

Konu kilit olmadan bunu açıklayayım. Sorunu çözdüm.. İşlemci darboğaz yapıyormuş. Bugün 8 çekirdekli bir işlemci kullandım, ekran kartından alev çıktı. GPU %99 CPU %20 Çözünürlük 1920x1080 Kullandığım ekran kartı HD 7730 AMD

Test ettiğim oyunlar ;
WoT : Standart paket her şey yüksek 60 FPS
CS:GO : Low ayarlar 150 FPS

Oyun deneyimim akıcıydı..

Herkese ilgilendiği için ayrı ayrı teşekkür ederim. İyi forumlar..

abı bendede su sorun var:
-gta5de low 720p fxaa kapalı ekran kartı kullaımı araba sürerken %70 yürürken %90 cıvarlarında(9600gt 512mb).
-araba sürerken fps 25,yürürken 45-60 arası.araba sürerken islemcı%90 yürürken %80oluyor(amd phenom 2 x4 965be)
-fps sabit kalamıyor araba bile süremıyorum.
-fpsi arttırmak için ne yapmalıyım?
-bu arada ram 12gb

Yazılan makalelerin bir çoğunu incelemedim ancak hiç biri aradığım bir çözüm değildi.
İşlemci darboğazıyla alakalı şüphelerim vardı ilk başta.. MSI Afterburner programı ile incelediğimde GPU %70 , CPU %50 FPS 35 civarında seyrediyor. ESC yapıp oyunu startladığımda tam yükte çalışmaya başlıyor vs FPS 65 oluyor.. Anlamadım bir türlü. Nasıl çözebilirim bu sorunu ?
merhabalar bu sorunu nasıl çözdünüz benim cpu %100 bellek %95 csgoda 400 fps alırken 30'a düşüyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı