Ekran kartı macunu değişmeli mi?

341346

Hectopat
Makaleler
1
Hadi işlemciyi anladım 1 yıl, 1.5 yıl aralarında değişmeli, belki de daha erken. Fakat iyi bir kasanız ve ekran kartı soğutmanız varsa, ekran kartı macunu değişmeye değer mi?

Hadi işlemciyi anladım 1 yıl, 1.5 yıl aralarında değişmeli, belki de daha erken. Fakat iyi bir kasanız ve ekran kartı soğutmanız varsa, ekran kartı macunu değişmeye değer mi?

Bana göre sıcaklıklar iyiyse değişmeye gerek yok elimde 1070 var içi hiç açılmadı 60 derecede çalışıyor.

Ekran kartı modeliniz nedir ve sıcaklık değerleri nelerdir? Birebir aynı kartın sıfır modeline göre 20 derece fazla ısınıyorsa değiştirin elbette. Ama sıcaklık değeri sıfır ürüne nazaran 5-6 derece fazlaysa değmez bence. Bende 90 derece olan 3060 Ti vardı Gigabyte vision değiştirdim. Ama 5.5 senelik GTX1070 Ti EVGA sc var kart hâlâ çok serin değiştirmedim

Sorun yaşanmadıkça değismesinin anlamı yok ama olurda fan temizliği yapacak iseniz değiştirmeniz bir nebze olsun işe yarar.

Ekran kartı modeliniz nedir ve sıcaklık değerleri nelerdir? Birebir aynı kartın sıfır modeline göre 20 derece fazla ısınıyorsa değiştirin elbette. Ama sıcaklık değeri sıfır ürüne nazaran 5-6 derece fazlaysa değmez bence. Bende 90 derece olan 3060 Ti vardı Gigabyte vision değiştirdim. Ama 5.5 senelik GTX1070 Ti EVGA sc var kart hâlâ çok serin değiştirmedim
MSİ GT 1030, GTA 5 1080P normal ayar. 55 derece.

Islemci macununu en son 3 sene önce degistirdim. Sicaklik degerlerinde bir anormallik olmadigi sürece degistirilmesi gerekmez. Sicakliklar normalden fazla artmissa macun islevini kaybetmis demektir. O zaman degistirirsiniz. Ekran kartinda da durum ayni.

Eger hiz asirtma gibi bir niyetiniz varsa daha iyi bir macun kullanarak isiyi daha da düsürmeyi hedefleyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda 2-3 derece bile önemli oluyor.

Geri
Yukarı