Ekran kartı mosfeti yandı

Arkadaşlar dün yanlışlıkla anakartın kablolarını yanlış yerlere taktım. Bu yüzden de galiba ekran kartının mosfetleri yandı. Eğer ekran kartını kullanmaya devam edersem diper mosfetlerinde yanma ihtimali var mı? Şimdiden hepinize teşekkür ederim. Bütün annelerin anneler günü kutlu olsun.

20200510_115849.jpg

Mosfet yandığından emin misiniz? Dc-dc PWM Controller adı verilen bir kontrolcü var ekran kartı üzerinde beslemesini yapan direnç ve kapasitörleri kontrol edin.

Ben bu hatayı aşırı overclock yaptığım için çok aldım hala kullanıyorum.
Overclock aşırı fazla geliyordu oyun oynarken birden bu hatayı alıyordum.

Yani bikere patlama sesi duyman gerek, mosfetler genelde yanmaz direk bumlar, çok deney yaptık üniversitede genelde mosfetler hep patladı ve patlamayanda aşırı yogun bir koku bırakıyor. Kart çalışıyor galiba o sebepten güç girişlerinde yani pwm kontrolcülerde sorun yoktur, kartı incelemek gerek bir çok şey var yanacak yada arıza verebilecek, servis bu durumda en güzel çözüm

Arkadaşlar dün yanlışlıkla anakartın kablolarını yanlış yerlere taktım. Bu yüzden de galiba ekran kartının mosfetleri yandı. Eğer ekran kartını kullanmaya devam edersem diper mosfetlerinde yanma ihtimali var mı? Şimdiden hepinize teşekkür ederim. Bütün annelerin anneler günü kutlu olsun.

Eki Görüntüle 558514

Bende 750Ti'de alıyordum bu hatayı VGA kablosundan kaynaklıymış

Birde 2-3 sürüm önceki driveri kur tavsiyem

Mofsetlerden birinin yanması (ya da patlaması) genelde kendini belli eder. Ekranda bozukluklar bazen görüntünin gidip gelmesi. Ayrıca arkadaşın dediği gibi çok kötü bir koku bırakır almamanız için koku duyunuzun olmaması lazım.

Onun mosfet ile bir alakasi yok o sorun genelde deriver sorunudur driverinizi el ile veya program ile silip en yüksek sürüme yükseltmeniz gerekecek .Eğer sorunun donanımsal olduğunu dusunuyorsan, genelde güç ile bir sıkıntıda kondansatörler ya patlar ya şişer tabiki değiştirilmesi gerekir ama ilk önce driveri yap ondan sonra ekran kartinin bir fotoğrafını atarsan iyi olur

Geri
Yukarı