Ekran kartı yandı mı?

hayrullahx

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. Ben yaklaşık 10 ay önce PC ile oyun oynarken ekran gitti. Bu sorun genellikle yaşadığım bir sorundu. CPU ısınmasından dolayı oluyordu bu sorun. PC'yi biraz bekletip işlemciyi soğutup açardım ve ekran gelirdi bu sefer açtığımda PC'nin ekranının gelmediğini fark ettim yazarsınız diye söylüyorum RAM ile aklınıza gelebilecek her şeyi yaptım temizleyip farklı soketlere takmak vs. ama olmadı ve bıraktım yakın zamanda onboard ekran kartı ile çalıştırdım PC'yi ve çalıştı ama ekran kartına ne olduğunu merak ediyordum taktım tuhaf bir şekilde Power tuşuna bastım PC açıldı 10 saniye sonra kapandı ve tekrar açıldı. Normalde olduğu gibi bip sesini ve ardından her zaman aldığım iki kısa bip sesini de aldım. Sanki PC çalışıyor ama ekran kartı görüntü vermiyor. Yani yansa hiçbir şekilde ses almam diye düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Ekran kartınızın termal macunu tamamen bitmiş olabilir. Kaç sene oldu alınalı? Termal macunu hiç yenilediniz mi? Eğer uzun süredir kullanıyorsanız termal macun bitmiş olabilir. Ekran kartı termal macununu yenileyin/yeniletin. Ekran kartı çok ısındığı için sistem kapanıyor olabilir. Macun yenilemesi ile sıcaklığı düşürüp sistemi sorunsuz kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ekran kartınızın termal macunu tamamen bitmiş olabilir. Kaç sene oldu alınalı? Termal macunu hiç yenilediniz mi? Eğer uzun süredir kullanıyorsanız termal macun bitmiş olabilir. Ekran kartı termal macununu yenileyin/yeniletin. ekran kartı çok ısındığı için sistem kapanıyor olabilir. Macun yenilemesi ile sıcaklığı düşürüp sistemi sorunsuz kullanmaya devam edebilirsiniz.

Termal macun bitmez kurur PC göruntu vermeme sorunu buyuk ihtimal GPU'nun lehimi kopmuştur isinmadan.

Merhaba. Ben yaklaşık 10 ay önce PC ile oyun oynarken ekran gitti. Bu sorun genellikle yaşadığım bir sorundu. CPU ısınmasından dolayı oluyordu bu sorun. PC'yi biraz bekletip işlemciyi soğutup açardım ve ekran gelirdi bu sefer açtığımda PC'nin ekranının gelmediğini fark ettim yazarsınız diye söylüyorum RAM ile aklınıza gelebilecek her şeyi yaptım temizleyip farklı soketlere takmak vs. ama olmadı ve bıraktım yakın zamanda onboard ekran kartı ile çalıştırdım PC'yi ve çalıştı ama ekran kartına ne olduğunu merak ediyordum taktım tuhaf bir şekilde Power tuşuna bastım PC açıldı 10 saniye sonra kapandı ve tekrar açıldı. Normalde olduğu gibi bip sesini ve ardından her zaman aldığım iki kısa bip sesini de aldım. Sanki PC çalışıyor ama ekran kartı görüntü vermiyor. Yani yansa hiçbir şekilde ses almam diye düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
Usta sanırım aşırı ısıdan ekran kartı çipin içindeki leğimler erimiş olabilir, aynısı HD6850 ekran kartım varken bana oldu uzay sistem olarak kullanıyordum fark etmeden fanları duvara dogru koymuşum aşırı ısınmış kendini kapattı PC sonra da zaten bir daha görüntü vermedi baya araştırma yaptım teknik servise falan götürdüm cip fazla ısındığı için leğimler erimiş dediler çipe ısıl işlem yapınca düzelir falan dediler, bende tüplü çakmak ile video izleyip yaptım kart o şekilde kullanılır hale geri gelmişti.

Lütfen sistem bileşenlerinizi belirtin.

Anakart: ASUS MSQ-M4N68T-MV2
İşlemci: AMD Phenom II X4 955 3.20 GHz.
RAM: 4 GB.
Ekran kartı onboard: NVIDIA GeForce 7025 / NVIDIA nforce 630a.
Ekran kartı harici: NVIDIA GeForce 250.
PSU: Rain RA-2145t

İşlemcinde APU var mı bir de işlemcinin ekran kartinin PSU'nun modellerini yazar misin?

Ekran kartınızın termal macunu tamamen bitmiş olabilir. Kaç sene oldu alınalı? Termal macunu hiç yenilediniz mi? Eğer uzun süredir kullanıyorsanız termal macun bitmiş olabilir. Ekran kartı termal macununu yenileyin/yeniletin. ekran kartı çok ısındığı için sistem kapanıyor olabilir. Macun yenilemesi ile sıcaklığı düşürüp sistemi sorunsuz kullanmaya devam edebilirsiniz.

Durum şöyle isterseniz fotoğraf atabilirim termal macun erimiş.

Geri
Yukarı