Ekran kartı ömrü nedir?

BayKelwin

Femtopat
Daha fazla  
Benim RTX3070 8 GB'lık ekran kartım var. Her yerde belli bir süre sonra ekran kartının ömrünün tukenecegi söyleniyor ama bu ömür tam olarak ne oluyor. Fanlarının ve soğtumasını bozulması mı, güncelliğini kaybetmesi mi yoksa direk bozulup çalışmaması mı veya bunlar gibi başka sorunlar mı? Açıklayabilir misiniz?

8 yıldır GT 635M kullanıyorum Valorant'ta hala stabil 60 FPS veriyor oradan hesaplarsın :D şaka bir yana o çok değişkenlik gösterir senin kullanımın işlemcin fanların bir sürü etken var çok takma kafana öyle hızla ömrü bitmez.

Güncellik ve teknik arıza olarak ikiye ayırabiliriz.

Teknik arıza gösterebilir. Sonuçta elektronik bir bileşen bu. Bir süre sonra içerisindeki her türlü elektronik bileşenler ömrünü dolduracaktır.

Tabii ki de bu biraz şansa da bağlı olmakla beraber, genellikle kartı çok uzun süreler boyunca yüksek ısıya maruz bırakmadığınız ve bakımını düzgün yaptığınız sürece, arıza göstermeden önce güncelliğini kaybedip performansı yetersiz kalacaktır. Bu da güncellik anlamında ömür denebilir.

Etrafta eski bilgisayarlar varsa onlara bakabilirsiniz. Mesela 1 yıl önceye kadar hala sapasağlam çalışan ATI HD4650 kartım vardı benim.

Son düzenleme:
Benim RTX3070 8 GB'lık ekran kartım var. Her yerde belli bir süre sonra ekran kartının ömrünün tukenecegi söyleniyor ama bu ömür tam olarak ne oluyor. Fanlarının ve soğtumasını bozulması mı, güncelliğini kaybetmesi mi yoksa direk bozulup çalışmaması mı veya bunlar gibi başka sorunlar mı? Açıklayabilir misiniz?
Hala 2005'den kalma çalışan ekran kartım var kullanmıyorum ama çalışıyor lakin 2005'den 2015 yılına kadar internet kafede uzun saatler çalışmış bir kart. Emsalleri bozuldu ama bu bozulmadı tamamen şans işi ancak standart bir kullanıcı için 10 ila 12 yıl falan rahat çalışır günümüz kartları ama 10 yıl sonra 3070'in esamesi okunur mu okunmaz o nedenle parçanın mekaniğin ömrünü boş verin önemli olan gelişen sektör daha iyi oyunlar çıkınca bu kartlar eskiyecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı