Ekran kartı oyun oynarken 82 derece oluyor

Şu anda havalar soğuk, tahmin ediyorum eviniz 30 derece değildir ki yaz geldiğinde 30 derecenin üzerinde olacak sıcaklıklar. Şu anda 80 derecelerde gezen ekran kartınız yaz geldiğinde ne olacak? Bence kasanın önüne içeriye hava akışı sağlayacak şekilde mümkünse 3 adet fan koymanız ve radyatör fanlarını kasanın üst kısmına montajlamanız sizi bayağı rahatlatacaktır. Kasanın önündeki fanlardan neden feragat ettiniz? Radyatörü koyacak yeriniz yok mu? Bana göre önde 3 fan, arkada 1 tahliye fanı ve radyatör fanları üstte olacak şekilde montajlanırsa 75 derecelere rahatlıkla düşersiniz. Tabii burada kullanılan fanlar büyük önem taşıyor. Ben kasayla gelen fanlardan Arctic fanlarda geçtiğimde 6-9 derece sıcaklık düşüşü gördüm yaz ortasında ki stok fanlarla bile sıcaklıklarım iyiydi.
Kasamin içi böyle hocam fanları nereye koyacağım.

Dosya Ekleri

• IMG20230210194009.jpg
    IMG20230210194009.jpg
    238,9 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG20230210194013.jpg
    IMG20230210194013.jpg
    90,1 KB · Görüntüleme: 30
Bence sizin için tek çözüm mümkünse radyatörü kasanın üst kısmına almanız ve kasa önüne slim fan takmanızdır. Bu şekilde yaz mevsiminde bilgisayarı kullanmak sorun olabilir. Şu an da ekran kartını siz ısıtıyorsunuz bence, ekran kartı kasa dışından gelen havayı değil, radyatörün sıcak havasını çekiyor. Ya da belki daha geniş bir kasa sorununuzu çözer.

Reis fanlar düşük hızda çalışıyor. MSI Afterburner üzerinden otomatik değil de daha yüksek bir yüzdeye alabilirsiniz. Bende de otomatikte bu derecelere çıkıyor. Fanları 100% yaptığımda ise sıcaklık 82 gibi değerlerden 60 dereceye düşüyor.

Reis fanlar düşük hızda çalışıyor. MSI Afterburner üzerinden otomatik değil de daha yüksek bir yüzdeye alabilirsiniz. Bende de otomatikte bu derecelere çıkıyor. Fanları 100% yaptığımda ise sıcaklık 82 gibi değerlerden 60 dereceye düşüyor.
Fanları %100 yapmaya gerek yok , ekran kartının fan ömrünü azaltmaya hiç gerek yok. Kasanın hava akışı çok kötü.

Bence sizin için tek çözüm mümkünse radyatörü kasanın üst kısmına almanız ve kasa önüne slim fan takmanızdır. Bu şekilde yaz mevsiminde bilgisayarı kullanmak sorun olabilir. Şu an da ekran kartını siz ısıtıyorsunuz bence, ekran kartı kasa dışından gelen havayı değil, radyatörün sıcak havasını çekiyor. Ya da belki daha geniş bir kasa sorununuzu çözer.
Radyatör üst kısma sığar mı bilmiyorum bile . benim yapabilcegim birşey de degil Reis yeni topladım kasayı zaten . en uygun yer orasıydı .

Radyatör üst kısma sığar mı bilmiyorum bile. Benim yapabileceğim bir şey de degil reis yeni topladım kasayı zaten. En uygun yer orasıydı.

Hocam, ekran kartınız soğutması kötü olan bir marka değil aksine soğutması en iyi olanlardan biri. Ne undervolt ne fan ayarı yapmanıza gerek yok, he şöyle olur daha sessiz çalışsın derseniz fan ayarı yaparsınız. Ama şu durumda ekran kartınız zaten sıcak çalıştığı için fan deviri yüksek olacaktır. Benim kartım 3070 Gaming X Trio, he şöyle diyecekler vardır biri 3090 biri 3070, TDP farkı var ama soğutma bloğu farkıda var arada. Çözümünüz belli ve çok basit. Gerçekten sistem toplamayı bilen arkadaşlar o radyatörün oradan alınması gerektiğini size söylecektir.

Fan ayarı yapılması gerekiyor, undervolt da yapabilirsiniz.
Undervolt 1395 MHz alıyorum 74 oluyor 1785 MHz alıyorum 83 görüyor. Arada 20 fps felan oynuyor. Ekran kartının gücünü kullanmamak tuhaf oluyor

Hocam, ekran kartınız soğutması kötü olan bir marka değil aksine soğutması en iyi olanlardan biri. Ne undervolt ne fan ayarı yapmanıza gerek yok, he şöyle olur daha sessiz çalışsın derseniz fan ayarı yaparsınız. Ama şu durumda ekran kartınız zaten sıcak çalıştığı için fan deviri yüksek olacaktır. Benim kartım 3070 Gaming X Trio, he şöyle diyecekler vardır biri 3090 biri 3070, TDP farkı var ama soğutma bloğu farkıda var arada. Çözümünüz belli ve çok basit. Gerçekten sistem toplamayı bilen arkadaşlar o radyatörün oradan alınması gerektiğini size söylecektir.
Valla reis bilmediğim için Bilgisayarciya toplattim . Oda burası uygun gördü oraya taktı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada da benim kasa gibi takılmış radyatör dostum .

Son düzenleme:

Geri
Yukarı