Ekran karti stok sorunu ne zaman cozulur?

1Emin1

Hectopat
Sizce ekran kartlarindaki stok sorunu ne zamana cozulur? Nisan, Mayıs ne olur? Cunku ben 10. sinif bilisim ogrencisiyim, bilgisayarin sadece GPU ve PSU eksik. Bu stok sorunu tahmini ne zamana biter gibi gozukuyor? Madencilere ozel ekran kartlari geliyormus ve normal kartlarada da BIOS'la mining performansini dusuruyolarmis ama bu BIOS'u degistirip mining performansini yukseltme gibi bir ihtimal var midir yani madenciler hem ozel olanlari hem normal kartlari alir mi? Eger normal kartlarin performansini yukseltemeseler bile gene daha dusuk performansli olsa bile gene alirlar mi? Bir de Almanya'da ne civarda olur fiyatlar? Mesela bir tahmini fiyat yapabilir misiniz? Ben yaptim da ne kadar dogrudur bilmem. Mesela 400 dolarlik 3060 Ti'in ozel versiyonuna 50-100 dolar desek sonra dolar/Euro ile carpsak sonra yol masrafi, %19 KDV (sanirim %19 internette bulduguma gore) sonra bir de %7-10 kâr payi (ne kadardir kâr payi tahmini bir şey yazdim daha cok veya az midir?) desek ortalama 500-540 Euro civari oluyor yani 400 dolarlik kart 500-550 Euro civari oluyor benim hesabima gore ama yanlış yapmis da olabilirim cunku kartin 400 dolarlik fiyatina belki Amerika vergisi dahildir, ithalatci yabanci ulkeden vergisiz alip kendi ulkesinde vergi veriyor olabilir ve boyle bir şey var mi yani 3060 Ti'in 400 dolarlik fiyatina Amerika vergisi mi dahil ve ithalatcilar 400'den ucuza mi aliyor? Son olarak Almanya'da mining işi fazla var midir yani kart rahat bulunur mu? Biraz arastirdim bulamadim ve Türkiye ile Almanya arası fiyat ne kadar oynar 3060, 3060 Ti, 3070 de? Ve bir de sizce 300-500 TL verip bir kart alip idarelik kullanabilir miyim Visual Studio codedan C# falan oyun olarak Minecraft, PUBG Mobile, CS:GO falan ortalama kac FPS alirim (islemci R5 3600, RAM 2×8)?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mining fırtınası bitmeden kart bulamazsınız kolay kolay. Adamlar ikinci el kartları bile süpürüyorlar. 5000 TL'ye RX 580'ler satıcı buluyor.

İdarelik bir kart bakmanız mantıklı şu an için, sistemi kullanmaya başlarsınız en azından. 750Ti ayarında bir kart bulabilirseniz bilgisayarınızı kullanabilir, basit oyunlar oynayabilirsiniz.

2022'ye kadar doğru düzgün ekran kartı tekli satışa sunulmaz. Hazır sistemlerle beraber, her hesaba en fazla 1 siparişle ekran kartı satacaklar.

Geri
Yukarı