Ekran kartı termal macun değişim sıklığı

Sıcaklıklarım ağır bir oyun oynamadığım sürece 60-70 derece arasında değişiyor. Ağır oyunlarda ise 80 dereceleri buluyor.

Kolay diyen de var, sizin gibi riskli diyen de. Yaptığım incelemelerde biraz karışık ama kolay gibi gözüktüğü kanısına vardım.
Eğer değiştirmeye gerek yoksa, değiştirmeyi düşünmüyorum.
Bilen için kolay, bilmeyen için riskli demek en doğrusu olur, dikkat etmeniz konusundaki uyarım bu sebepten ötürüydü.

Sıcaklıklarım ağır bir oyun oynamadığım sürece 60-70 derece arasında değişiyor. Ağır oyunlarda ise 80 dereceleri buluyor.

Kolay diyen de var, sizin gibi riskli diyen de. Yaptığım incelemelerde biraz karışık ama kolay gibi gözüktüğü kanısına vardım.
Eğer değiştirmeye gerek yoksa, değiştirmeyi düşünmüyorum.
Hocam sıcaklıklarınız bana biraz fazla geldi kasanız ve kasanızın hava akışı nasıl?

Ekleme; 80 derece çok da aman aman yüksek bir sıcaklık değeri değil, ancak yine de ortalama olarak 70'de tutmak iyidir.
(Ağır performans gerektiren uygulama ve oyunlar için konuşuyorum.)

Şahsen, eğer uzun vadede ekran kartını satmak/değiştirmek gibi bir düşünceniz yoksa, termal macununu değiştirmenizi öneririm.

Kapakları açık şekilde kullanmak toz birikimini arttırır bu da hava akışını engeller, donanımlar temiz hava ihtiyacını karşılayamaz ve sıcaklık artışı sonucunda da performans kaybı hatta ileri durumlarda donanım zarar görür. Kapakları kapalı kullanmanız iyi olur. Ayrıca fanları sökmenin size bir faydası olmaz bir sorunu yoksa geri takın.

Kasanın hava akışı aşırı kötü olduğu için ve fanların da sürekli son hızda çalışıp kafamı ağrıtmasından dolayı fanlarımı söktüm. Fanları anakartıma bağlayıp hızlarını ayarlama imkanım var biliyorum fakat dediğim gibi hava akışı kötü bir kasa. Bu yüzden son 1.5 yıldır bu şekilde kullanıyorum. Malesef ki yeni bir kasa alacak durumum olmadı.
Biriken tozları ve işlemci ve ekran kartı fanlarımı vs. düzenli aralıklarla temizliyorum.

Edit: Ekran kartım boşta 35-40 derece civarlarında.

Siz garantisini verebiliyorsanız yapsın konu sahibi.
Arkadaşım bir şeyin yapılması gerekiyorsa yapılır, o "riski" almak istemeyen parasını bayılır bilene yaptırır zaten. O nedenle adam burada konu açıp bizden tavsiye istiyor. Her şey "riskli iş, kartı bozabilirsin" demekle bitmiyor. Evde anne, baba, eş, ev arkadaşınız vs. ekmek almaya çıkar mısın dediğinde de araba çarpıp ölmeyeceğimin garantisini veriyorsan çıkayım mı diyorsunuz? Bu nasıl mantık anlamadım.

Geri
Yukarı