Ekran Kartı Termal Macun Değişim Süresi Ne Kadardır?

Yerli padawan

Kilopat
Daha fazla  
2017 Aralık ayında GTX 1060 6GB aldım, kart şu an 70 derece üstünü görüyor. Termal macun değiştirmeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaliteli macunlarda 2 yılda bir yenileme yapılabilir. Giriş-orta seviye macunlarda ise yazdan yaza değiştirilebilir.
1.5 sene olmuş hemen hemen. Değiştirebilirsiniz.

2017 Aralık ayında GTX 1060 6GB aldım, kart şu an 70 derece üstünü görüyor. Termal macun değiştirmeli miyim?
Kartların üzerinde cidden iyi macunlar var. Sıradan macun sürecekseniz bence denemeyin bile. Gerçekten kaliteli bir macununuz varsa sürün. Orjinal macunlar 2/3 yıl rahatlıkla idare ederler. Piyasa malı macun sürmemenizi şiddetle tavsiye edeceğim.

1K için çok yüksek değer MAX 66/68 olmalı. Bu değerlere ulaşıyorsanız kasa içi havalandırmada ciddi sorun var yada karttın soğutmak için RPM' değerleri ile oynadınız. Kartın sorunlu olma ihtimali elbet var ama çok zor. En azından soğutabilmek adına fanları %90'lara çeker yinede soğutur.

Kart daha yeni sayılır. Sıcaklık olayı ise kartın tam olarak modeli, her oyunda oluyor mu, hangi oyunlar, hangi ayarlar, kasada kaç fan var, vsync açık mı, kartın ve kasa fanlarının dönüş hızı kaçta, kasanın konumu gibi etkenlere bağlı değişkenlik gösterir. Hemen macun değişimi demek yanlış olur ki bence macunluk durum yok.

1K için çok yüksek değer MAX 66/68 olmalı. Bu değerlere ulaşıyorsanız kasa içi havalandırmada ciddi sorun var yada karttın soğutmak için RPM' değerleri ile oynadınız. Kartın sorunlu olma ihtimali elbet var ama çok zor. En azından soğutabilmek adına fanları %90'lara çeker yinede soğutur.
Hangi macunu önerirsiniz peki hocam?
Kart daha yeni sayılır. Sıcaklık olayı ise kartın tam olarak modeli, her oyunda oluyor mu, hangi oyunlar, hangi ayarlar, kasada kaç fan var, vsync açık mı, kartın ve kasa fanlarının dönüş hızı kaçta, kasanın konumu gibi etkenlere bağlı değişkenlik gösterir. Hemen macun değişimi demek yanlış olur ki bence macunluk durum yok.
Hocam Fifa 19 +70 derece, CS-Go 68 derece, Bf1 +70 derece. Kasa soğutması iyi diye düşünüyorum.
Videolardan da gördüğüm üzere PSU'nun takılı olduğu kısımda fan ızgaraları var. Böyle durumda soğutucu üst tarafa bakacak şekilde değil, alt tarafa bakacak şekilde takılmalı.

Siz direkt PSU'dan çıkan sıcak havayı ekran kartına veriyorsunuz. Bu da sıcaklığı etkiler.

Bunun yanı sıra kasanın ön tarafına en az 1 tane temiz hava çeken fan takmanızı tavsiye ediyorum.
Ben de kasama ekleme yapabilir miyim? Ön tarafa 1 fan daha eklemiştim. ZALMAN Z3- Plus. Eklersem sıcaklık sorunu çözülür mü?

Eklersem sıcaklık sorunu çözülür mü?

Sizin değerlerinizde anormal bir durum yok. Yük altında gayet makûl değerlere sahipsiniz.

Ön taraf haricinde başka fan takılı mı bilgisayarınızda?

Havaların ısınmasıyla beraber donanımlar da daha fazla ısınmaya başladı. Hava sirkülasyonunun önemi böyle durumlarda ortaya çıkıyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı