Ekran Kartı Üreticileri Neden Bölgesel Fiyatlandırma Yapmıyor?

dansemacabre

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Yükseklisans
Acaba neden Steam gibi her ülkeye ayrı fiyatlandırma yapmıyor markalar? Yani oyun maliyeti ile GPU maliyeti farklı olabilir ama öyle ütopik değil 40-50 dolar indirim yapsalar Türkiye fiyatlandırmasında kapış kapış gider ekran kartları bence.

Üretim maliyeti ve bölgesel kilit koyulamaması diye düşünüyorum. Steam, oyunlara bölge sınırlaması koyabiliyor ama ekran kartı gibi fiziksel ürünlere bu işi yapmaz zor. Aslında ilk belirlenen fiyattan alabilsek bile güzel olur ama bizim satıcılar bütün değişkenleri bizlere yüklüyor. Onlar en ufak riske girmesin diye bizler fazla para ödüyoruz. Zaman zaman yurt dışı fiyatları daha ucuza geliyor.

Adamlar zararına mı satsın kartları? Oyunlarda bir tane yapıyorsun, Steam'e yüklüyorsun bitti. Burada üretim masrafı olmuyor ancak ekran kartları öyle mi? Kartı üretirken ki masrafı+yurt dışından taşıması vs. işlemleri var. Üzerindeki vergi azalsa bile yeter aslında...

Oyun geliştirmenin de çok maliyeti var. Yoktan gelmiyor onların da geliri. Hiç veya çok az satabilecekken, en azından o pazara uygun fiyattan satmak daha iyidir. Bu durumun kötü yanı ise başka pazarların buralara göz dikmesi olur. Markanın o zaman satış planları altüst olur. Dijital platform ile fiziksel satışı burası ayırıyor.

Sorun olan yurt dışındaki belirlenen fiyatta değil ki. Ülkeye gelene kadar vergilerle, karıyla, osuyla, busuyla bu fiyatlara çıkıyor. Yurt dışında belirlenen fiyatlar genelde fena olmuyor o ülkelerin alım gücüne göre.

Acaba neden Steam gibi her ülkeye ayrı fiyatlandırma yapmıyor markalar?
Fiziksel bir ürün ile kopya bir ürünün maliyetleri çok farklı çünkü.

Adamlar zararına mı satsın kartları? Oyunlarda bir tane yapıyorsun, Steam'e yüklüyorsun bitti. Burada üretim masrafı olmuyor ancak ekran kartları öyle mi? Kartı üretirken masraf+yurt dışından taşıması vs. işlemleri var. Üzerindeki vergi azalsa bile yeter aslında...
Bölgesel fiyat politikası uygulandığında oyun üreticileri de her ülkeden aynı parayı almıyor, onlar da sizin mantığınızla zararına satmış oluyor. Oyundan bir tane üretiliyor ama geliştirme maliyeti hiç yokmuş gibi konuşuyorsunuz. Bölgesel fiyat politikasının uygulanmasının sebebi o marketteki kullanıcıları kendine çekebilmek zaten, asgari ücreti yerlerde olan bir ülke vatandaşının tek oyuna 300~ TL veremeyeceğini sizden daha iyi biliyorlar. Ekran kartı için de aynı politika uygulanabilir, ha demek ki Türkiye'den bekledikleri satış rakamını yakaladıkları için gerek görmüyorlardır orası ilgili firmanın bileceği iş.

Bu arada kart üretimin maliyetini bilmiyorum ama 10.000 TL verilen Apple modellerinin üretim maliyeti ile satış maliyeti arasında uçurum gibi fark oluyor, yani bölgesel fiyatlandırma politikası adı altında fiyatları yeniden düzenleseler bile zararına satacaklarını düşünmüyorum. Üretim maliyeti X€ olan kartı 1000€ dan 100.000 adet satmak var, üretim maliyeti X€ olan kartı 500€ dan 500.000 adet satmak var. Birinde 100.000.000€ diğerinde 250.000.000€ kazanıyorsun.

Arbitraj mantığı yüzünden yapmıyorlar. Bu mantığa göre alım güçleri bizden daha az olan ülkelerde fiyatları daha düşük olacaktır. Neden kendi ülkemden alayım ki? Gider ordan daha ucuza alırım. Aynı şeyi Avrupa'nın Türkiye'den satın alması şeklinde de düşünebilirsin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı