Türkler neden oyun yapmıyor?

sarrowx

Hectopat
Daha fazla  
Bir düşündüm de artık oyun yapmamızın zamanı gelmedimi yani şimdi bana demeyin Crysis mound Blade falan Türk oyunu kaçı Türkiye'de geliştiriliyor. Yani bir de gördüğüm kadarıyla çoğu kişi meraklı oyun yapma işine hadi ekonomik sorunlar diyelim böyle gönüllü toplansak ilk adım için 3D model kodcusu optimazsyon falan parasız çalışsa 2-3 yıl sonra geliri paylaşsa falan ya da böyle bir şirket çıksa yardım toplansa kişi başı 20 TL falan bilmiyorum bence kingdom come delivarence gibi bir oyun yapılabilir tarihi içinde herşekilde hissetiren yani sadece milli şekilde olmaz 3-4 eski krallıklardan osmanlı çevresinde gelişen bir oyun sizce nasıl olurdu?

Neden yapılmıyor bilmiyorum, keşke yapılsa demek geliyor elimden. Dediğiniz gibi oyun güzel olabilir bence.

yapmıyor değil de yapamıyor. Bir oyun için en kötü 3-4 milyon dolar gibi rakamlar lazım ki RDR 2 gibi bir başyapıt 200M dolar bütçe ile ortaya çıkarıldı. Bu parayı (3-4m) Türk firmaları bulamaz en fazla bağımsız yapım dediğimiz 2D oyunları çıkarırlar piyasaya.

Türkiye neden oyun yapmıyor demeniz çok yanlış bir kere Türkiye'de bir sürü oyun firması vardır mesela Play Store olsun Steam'de da olsun her türü oyun yapılıyor ama tabii isimleri duyulması ayrı bir mesele.

Bir düşündüm de artık oyun yapmamızın zamanı gelmedimi yani şimdi bana demeyin Crysis mound Blade falan Türk oyunu kaçı Türkiye'de geliştiriliyor. Yani bir de gördüğüm kadarıyla çoğu kişi meraklı oyun yapma işine hadi ekonomik sorunlar diyelim böyle gönüllü toplansak ilk adım için 3D model kodcusu optimazsyon falan parasız çalışsa 2-3 yıl sonra geliri paylaşsa falan ya da böyle bir şirket çıksa yardım toplansa kişi başı 20 TL falan bilmiyorum bence kingdom come delivarence gibi bir oyun yapılabilir tarihi içinde herşekilde hissetiren yani sadece milli şekilde olmaz 3-4 eski krallıklardan osmanlı çevresinde gelişen bir oyun sizce nasıl olurdu?

Yatırımcı yok. Oyun yapacak adam bulunur. Ama 300 milyon dolar yatırım yapacak yatırımcı bulunmaz. Bu yüzden AAA oyunlar çıkmıyor. Stratera Games var çıtır bir grup. Onlara destek olarak yeni oyunlar çıkarmalarında katkıda bulunabilirsiniz. Şunu söylemeliyim, insanlar karın tokluğuna oyun yapamaz. Bu işlem tahmin ettiğinizden daha uzun ve zorlu bir süreç. Aynı anda hem bir işte çalışıp Türkiye'de hayatta kalmak ve oyun geliştirmek imkansız.

Eski zamanlar da olsaydık iyi yerlere gelebilirdik ama bu saaten sonra Türkler oyun pazarında adam akıllı isim elde edemezler. Onlarca sadece osursa milyonların oynayacağı oyun çıkartan firmalar var ve hepsi büyük işler çıkartıyorlar onlar arasında Türkler para kazanamazlar para kazanılmayan işide niye yapsın adam?

Zula varya yetmiyor mu (!)

Geri
Yukarı