Ekran kartı üzerine çay dökülmesi

dgknhnc

Kilopat
Arkadaşlar merhaba. Bir anlık dikkatsizlik sonucu kasanın üst kısmından az miktar çay döküldü. Dökülür dökülmez ekran gitti. Gücü hemen kestim ve ekran kartını çıkarttım. Fotoğrafta olan bölgede az miktarda sıvı vardı ve temizlemesini yaptım. Çay içeriye HDMI portunun üzerinden sızıyor ve işaretlediğim bölgeye kadar ince bir hattan yayılıyor. Çekirdeğe kadar olan bölgeyi inceledim, herhangi bir sıvı teması yok. Sadece fotoğraftaki gösterdiğim yere ulaşmış sıvı. Eski ekran kartımla şu an görüntü alabiliyorum fakat diğer kartım ekran vermiyor, fanları da dönmüyor. 13-14 saat pirinçte bekletip az önce yeniden denedim fakat çözüm olmadı. Diğer giriş portlarını deneme imkanım olmadı. Sorularım şudur;
1) Sadece HDMI girişinde sorun olmuş olabilir mi?
2) Elektronikçilerde giderilebilecek bir sorun mudur sizce?
3) Karta fırınlama yapmam mantıklı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kartın garantisi yok ise, üstündeki fanı sök. Arka plaka bölgesinde 4 adet vidası olur. Fanı çıkarttıktan sonra, detaylı olarak kurula. Daha sonra, fanı takmadan tekrar 1 gün pirinç içinde beklet. Üstünde sürülü olan macunu sil ve yeni macun sür. Sorun düzelmez ise, kart büyük ihtimal arızalanmıştır.

@dgknhnc Geçmiş olsun garanti bakıyor ise garantiye gönder bence içini açmadan bilmiyorsan kötü edebilirsin garantiside yanmış olur. Kurumsal yerden aldıysan durumu müşteri hizmetlerine anlat muhtemelen garantiye girmez diyecekler kullanıcı hatası çünkü, o zaman açarsın için rahat olur.

1 hafta önce aynı sorunu yaşadım. Ekran kartımın üst tabakası plastik olduğu için sıvı temasından korudu devreleri. Ayrıca bana fişi çekmem için de yaklaşık 2 saniye tanıdı. Sonradan baktığımda nerdeyse hiç sıvı temas etmemişti karta. Sana tavsiyem biraz daha bekledikten sonra tekrar denemen. Belki de sadece HDMI portunda sıkıntı var bunu bilemezsin. Elektronikçiye göstermelisin ki tek tek ölçüm yapsın. Ya da yetkili servise yollayabilirsin. Karta fırınlama yapmanı önermiyorum. Araştırmıştım genel olarak önerilmiyor.

Kart modeli Sapphire RX560. Az önce tekrar denedim fakat sonuç aynı. Fark ettiğim olay ise; anakartın üzerindeki VGA kırmızı uyarı ışığı biraz fazla yandı kasaya güç verdiğimde. Eski kartımı taktığımda o ışık 1 saniye falan yanıyor. Daha sonra 2 kartı da çıkartıp denedim, aynı RX560 gibi uyarı ışığı fazla yandı. Acaba karta güç mü gelmiyor diye düşündürdü. İşaretli bölgede güç ile alakalı bir kondansatör var mı bilginiz dahilinde mi ?

Çekirdeğin üzerindeki soğutmaya kadar olaydan sonra söktüm. O bölgeye ve güç girişine kadar inceledim. Herhangi bir sıvı teması yok. Sadece işaretli bölgeyle sınırlı temas.

@dgknhnc
Ben herhangi bir fotoğraf göremiyorum.
Corrusion gibi bir şeyse isopropil alkolle temizleyip geri hayata döndürebilirsiniz kartı. Tekrar olmazsa kısa devre testi yapıp kısa devre etmiş chip'leri tespit edebilirsiniz. Aliexpress'te ucuza satıyorlardı onlardan ancak ülkemizdeki fiyatlandırmaları bilmiyorum. Elinizde flux, lehim cihazı, mikroskop gibi şeylerin olduğunu varsayıyorum tabii ki.

@dgknhnc
Ben herhangi bir fotoğraf göremiyorum.
Corrusion gibi bir şeyse isopropil alkolle temizleyip geri hayata döndürebilirsiniz kartı. Tekrar olmazsa kısa devre testi yapıp kısa devre etmiş chip'leri tespit edebilirsiniz. Aliexpress'te ucuza satıyorlardı onlardan ancak ülkemizdeki fiyatlandırmaları bilmiyorum. Elinizde flux, lehim cihazı, mikroskop gibi şeylerin olduğunu varsayıyorum tabii ki.

Temizliğiyle uğraşmak istemedim, bir elektronikçi arkadaşa temizliğini yapması için verdim. Pazartesi geri alacağım. Bilmediğimden soruyorum öğrenmiş olayım; kart temizliğiyle alakalı ne gibi bir durum var ? Temizliğini yapıldıktan sonra çalışırsa çok şaşıracağım :)

Eğer temizlikten sonra da çalışmazsa yine öğrenmek amacıyla chipleri değiştirmeyi deneyeceğim. Daha önce hiç deneyimlemedim, karttan umudum kesiliyor açıkçası. Belki birşeyler öğrenmeme yardımı dokunur.

@dgknhnc
PCB'ye bulaşan sıvı beyaz renkte leke gibi bir şey bırakıyor, buna İngilizcede corrusion diyorlar. PCB arasındaki veri ve elektrik akışını engelliyor diye biliyorum.

Verdiğiniz elektronikçi arkadaşın yapacağı iş çok basit, corrusion olan yerleri isopropil alkol ile temizleyip çalışıyor mu diye kontrol edecek.

Yine işe yaramazsa bir veya birkaç tane chip kısa devre olmuş olabilir, onlarda değiştirilebilir merak etmeyin. :) Chipset kısa devre olmadıkça geri dirilebiliyor bu kartlar.

@dgknhnc
PCB'ye bulaşan sıvı beyaz renkte leke gibi bir şey bırakıyor, buna İngilizcede corrusion diyorlar. PCB arasındaki veri ve elektrik akışını engelliyor diye biliyorum.

Verdiğiniz elektronikçi arkadaşın yapacağı iş çok basit, corrusion olan yerleri isopropil alkol ile temizleyip çalışıyor mu diye kontrol edecek.

Yine işe yaramazsa bir veya birkaç tane chip kısa devre olmuş olabilir, onlarda değiştirilebilir merak etmeyin. :) Chipset kısa devre olmadıkça geri dirilebiliyor bu kartlar.

Temizliği yapıldıktan sonra tekrar denedim, çözüm halen bulamadık. Sanırım kısa devre var kartta. Yaşadığım çevrede uğraşmak isteyen birisini bulamadım. Sanırım kendim deneyeceğim çözüm üretmeyi. Olur da sonuç alabilirsem haberdar edeceğim mutlaka.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı