Ekran kartına dokununca el uyuşması

Jaess

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Yeni bir sistem aldım bugün geldi bende hemen kurdum. Sistem RTX 3060 Ti ile gelmişti fakat ben denemek amacıyla RX 590 ekran kartım ile kurdum. Ekran kartımı değiştirmek istediğimde vidasını söktüm, PCI-e slotunun kilidi açıp çıkardım. Tam Display Port'u da çıkaracakken ekran kartını tutan elimin uyuşmaya başladığını hissettim. Ardından sistemimi kapattım daha da açmadım. Sorun nedir? Kaçak falan mı var acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar selam. Yeni bir sistem aldım bugün geldi bende hemen kurdum. Sistem RTX 3060 Ti ile gelmişti fakat ben denemek amacıyla RX 590 ekran kartım ile kurdum. Ekran kartımı değiştirmek istediğimde vidasını söktüm, PCI-e slotunun kilidi açıp çıkardım. Tam Display Port'u da çıkaracakken ekran kartını tutan elimin uyuşmaya başladığını hissettim. Ardından sistemimi kapattım daha da açmadım. Sorun nedir? Kaçak falan mı var acaba?

Kaçaktan elin uyuşmaz elektiik çarpsaydı olabilirdi kaçak ama elinin uyuşması farklı bir şeyden de olabilir.

Kaçaktan elin uyuşmaz elektiik çarpsaydı olabilirdi kaçak ama elinin uyuşması farklı bir şeyden de olabilir.
Hiçbir bilgim yok fakat statik elektrik tarzında bir şey olabilir mi? O tarz şeyler okudum. Normal bir el uyuşması gibi değildi çünkü. Ekran kartını bıraktığım an hafifledi ve bir kaç saniye sonra geçti.

Hiçbir bilgim yok fakat statik elektrik tarzında bir şey olabilir mi? O tarz şeyler okudum. Normal bir el uyuşması gibi değildi çünkü. Ekran kartını bıraktığım an hafifledi ve birkaç saniye sonra geçti.

Yani olabilecek bir şey anlık olan bir şey statik enerjiden dolayı bu olabilir ama çok sorun etmeniz gereken bir şey değil diye düşünüyorum.

Olur öyle şeyler dostum çok kafaya takma. Benim şarj aletini prizden çektikten sonra mesela dokunursam birkaç saniye elimi uyuşturuyo senin ki gibi :D

Sen sistemi prize takılı kurmuyosun sonuçta sana bir zararı olmaz, onun haricinde sistem çalışırken zaten hep bir elektrik akışı vardır yani kaçak gibi şeyler bilgisayarda olacak şeyler değil ki. Ben hiç duymadım en azından 🤷‍♂️

Yok dostum ben böyle bir şey görmedim zaten ki ekran kartı soğumadan elleme ekran kartını bilgisayarını kullanabilirsin herhangi bir sorun olmiyacağını düşünüyorum.

Prizde topraklama olmayabilir kontrol et, kasanın herhangi metal bir yerine dokunduğunda yine aynı hissi yaşıyorsan kaçak var demektir bu da topraklamanın olmadığını işaret eder. Aynısı bizzat başıma yerleştiğim 2 farklı evde geldi. Şu an kaldığım yerde aynı sistemi ekipmanları kullanıyorum ve hiçbir sorun yok.

Geri
Yukarı