Ekran kartına OC yapmak ne gibi sorunlara yol açar?

"Ekran kartına OC yapmak ne gibi sorunlara yol açar?" Sorum bu arkadaşlar. Birkaç gün önce konu açmıştım ekran kartımda yaşadığım sorunlarla ilgili. Bir sürü çözüm yazıldı ancak hiçbiri işe yaramadı. Garantiye yollayamadım çünkü süresi geçti artık. OC yaptım ve sorunlar geçmiş gibi duruyor. OC ne gibi sorunlara yol açar? Kartın ömrü kısalması vb. Açısından. Herkese teşekkürler.

Ben fazla overclock yaptığım için bir hata almış ve 1 ay çözememiştim. Sonunda 1 ay önce çözdüm.

Ben sistemimin performansini %156 civarlarina getirebilmistim ve stabil bir OC idi ancak sicaklik sikintisi oluyordu. Bir miktar kisarak %130 civarlarinda gene kararli artifact yasatmayan bir sekilde uzun sure kullandim sahsen garantisi falan kalmadi ve alabileceginiz maksimumu almak istiyorsaniz sicaklik ya da guc limitine girmediginiz surece stabil olmak sartiyla her şey mubahtir benim acimdan

Laptop ise yapmayın çünkü bilgisayar eriyebilir.
Masaüstü.
Avantaj : Performans Artışı sağlar.
Dezavantaj : Daha fazla ısınır,Ömrü kısalır
2-3 derece fark etti. Ömrü ne kadar azalır?
Güç tüketimi ve sıcaklığı biraz yükselir sadece ama çok değil. Yani fan hızını biraz arttırabilirsin ve sadece NVIDIA kartın varsa OC yap çünkü AMD tarafında hem WattMan sorunları olabiliyor hem de OC potansiyeli genel olarak NVIDIA'ya kıyasla daha düşük.
AMD kullanıyorum. OC yapınca oyunlarda yaşadığım sorunlar, WattMan sorunları düzeldi nasıl oldu bende anlayamadım. 6-7 fps arttı.

Masaüstü.

2-3 derece fark etti. Ömrü ne kadar azalır?

AMD kullanıyorum. OC yapınca oyunlarda yaşadığım sorunlar, WattMan sorunları düzeldi nasıl oldu bende anlayamadım. 6-7 FPS arttı.

Voltajı arttırdıysanız, WattMan sorunları geçebilir fakat voltajıyla oynayınca kartı aynı zamanda elinize alma ihtimaliniz de var ve ileride kart, garip garip hatalar verip bozulduğu bile oluyor. % Olarak %4-5 civarı bir artış olduysa AMD kartta OC yapmanı önermem yine.

Voltajı arttırdıysanız, WattMan sorunları geçebilir fakat voltajıyla oynayınca kartı aynı zamanda elinize alma ihtimaliniz de var ve ileride kart, garip garip hatalar verip bozulduğu bile oluyor. % Olarak %4-5 civarı bir artış olduysa AMD kartta OC yapmanı önermem yine.
Voltajla hiç oynamadım. Oynamıştım önceden sorunları düzelmedi kartın. OC yapınca düzeldi. Anlayamadım sebebini.

Eğer overclock yaparken, aynı zamanda voltaj düşürüp verebileceğin en düşük voltajı da bulursan, hem kartın performansını arttırırsın hem de ısısını düşürerek daha stabil çalışmasını sağlarsın.

Geri
Yukarı