Ekran kartını diğer markalar ile aynı düzeyde OC'lar isek sorun yaşar mıyız?

Ali Çelik

Kilopat
Daha fazla  
Aynı GPU bulunduran farklı markaların kartlarında %30 civarında performans farkları görülüyor. Stok değerlere yakın olan kartı, fiyat olarak daha pahalı olan markanın kartı ile aynı frekans değerlerine overclockladığımızda herhangi bir stabilize sorunu yaşar mıyız? Sistemin soğutmasının iyi durumda olduğunu varsayalım. Cevabınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu konuda biraz daha detay vermelisiniz. Tam olarak hangi kartlardan, hangi markalardan bahsediyorsunuz? Bu durum, markaya, modele ve aynı model kart bile olsa silikon şansına göre farklılık gösterir. Bilgilerim beni yanıltmıyorsa da güncel, aynı model kartlar arasında %30'lara varan farklar yok.

Aynı GPU'lar için farklı modeller arası %30 fark çok uçuk bir değer, o kadar performans artışı yakalanabileceğini hiç görmedim, zannetmiyorum da. OC yapsanız bile silikon kalitesi müthiş bir GPU denk gelmediği sürece Palit Dual OC gibi giriş seviye soğutmalı bir modeli MSI Lightning Z gibi extreme bir modelin frekanslarına erişemez, erişse bile o kartın hava soğutmayla soğuyabileceğini hiç sanmıyorum. Stabilize bakımından da giriş seviye modelin o OC'u kaldıracak kadar yüksek watt verebileceğini de sanmıyorum, güç fazları vs daha düşük sayıda ve daha düşük bileşen kalitesinde oluyor. (Bunlar benim kişisel görüşlerim, kesin olgular olmayabilir.)

Aynı kart üzerinde %30 overclock farkı görmek için aynı model ilk kartın referans diğerinin en üst seviye model olup buna ek olarak Voltaj limitini arttıran özel BIOS ile flaşlanması, sıvı macunu yenilenmesi ve Custom soğutma kit takılı haldeyken yüksek seviye overclock yapılması gerekir. Yani teoride mümkün olabilir ama günlük normal kullanımda imkansız.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı