Ekran Kartının Fanı Dönmüyor

mami1234

Kilopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Bilgisayarımda temzilik yaptım. PC'yi açtığımda speed fan ile ısıları kontrol ettim. Her şey iyi gözüküyordu. 10-15 dakika sonra tekrar baktım oyun vs açmadan ekran kartı ısısı 39 dereceden 78 dereceye çıkmıştı. Sonra gariplik olduğunu anlayıp bilgisayar açıkken kasanın kapağını açtım ekran kartına baktım ve ekran kartının fanı dönmüyordu. Bilgisayarı kapatıp ekran kartının fanını elimle 1-2 tur döndürdüm. Sonra bilgisayarı açtım ekran kartının fanı dönüyordu ama 5-10 dakika sonra tekrar kontrol ettiğime durmuştu.

Sorun güç kaynağında mı ekran kartında mı ?

Ekran kartım msı n430 128 bit 2GB
Güç kaynağım 350 w

Ekran kartı 8-9 aydır pcde duruyor. Sorun yoktu son 1-2 aydır aşırı ısınma sorunları var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Psu'da sıkıntı olduğunu zannetmiyorum . Ekran kartını çok zorlayacak Render , Oyun gibi işlemler uyguladıysanız Ekran kartının Güç devreleri bozulmuş olabilir . TANIDIĞINIZ bir bilgisayarcı varsa hemen gösterin derim .

Siz mönitör kablosunu anakarta bağlamadıysanız arkadaşın dediği gibi güç devresinde bir aksaklık var demektir. Bir bilgisayarcıya göster. Gerçekten bir sorun varsa garantiye gönderirsin. ( Tabi garantin devam ediyorsa... )

Temizlik yaparken ekran kartına nasıl bir yöntem uyguladınız?

Şaç kurutma makinesini soğuk ayara alarak tozları aldım. Parçaları ellemedim bile. 
Psu'da sıkıntı olduğunu zannetmiyorum . Ekran kartını çok zorlayacak Render , Oyun gibi işlemler uyguladıysanız Ekran kartının Güç devreleri bozulmuş olabilir . TANIDIĞINIZ bir bilgisayarcı varsa hemen gösterin derim .
Zmodeller progamını kullandım. Onun zorlayacağını sanmıyorum. Onun dışında PES'ten daha ağır oyun oynamadım.

Ekran kartını çıkartıp fana dolanmış küpür var mı bakın bir tabi tecrübeniz varsa yada kendinize güveniniz, tamamen bozmanızı istemem. Küpür varsa fanı söküp temizleyin nasıl söküleceğini bilmiyorsanız youtubedan bakabilirsiniz.

Güç kaynağı ile bir alakası yoktur. Fan gücünü Kartın elektronik kartından alır, buraya güç PSU'dan gelir.
Sıkıntı olsa sadece fan ile göstermezdi kendini.

Yapmanız gereken şey fanda bir sıkıntı olup olmadığını kontrol etmektir. Belki bir kablo dolanmıştır, belki tozlar kalıplaşmıştır.
Fanın elektronik devre ile olan bağlantısını kontrol edin, belki gevşeme vardır.

Eğer "vurdurma" yöntemi ile dönmeye başlıyorsa, mildeki yağ ve tozlar çamur olmuştur, zaten elinizle de kontrol ettiğinizde, eğer döndürdüğünüzde 1 ila 2 saniye arası kendisi dönmez veya zor dönüyorsa çamur bağlamıştır. Ekran kartı fanını değiştirebilirsiniz.

AYNN BEYLER AYNI SORUN BENDEDE OLDU
BENİM PCNİN EKRAN KARTI NASIL VİDALARI ÇIKARILIR LÜTFEN YARDIM EDİN FOTODA VAR

LÜTFEN YARDIM

Dosya Ekleri

• v2-74750-1_medium.jpg
    v2-74750-1_medium.jpg
    27,4 KB · Görüntüleme: 1.876
  • v2-74750-1_medium.jpg
    v2-74750-1_medium.jpg
    27,4 KB · Görüntüleme: 1.106

Yeni konular