Ekran kartının ısınması ani FPS düşüşlerine yol açar mı?

Asus'un ROG Strix modelinde bu sorunu yaşamanızı beklemiyordum. Eski bir kart diye düşünmüştüm bu durumda termal macun yenilemeye gerek yok. Kart kaç dereceleri görüyor peki kontrol ettiniz mi?
Kasa camı açıkken 65-70 arası oluyor. Fakat cam kapalıyken 80 dereceleri görüyor ve geçecek gibi oluyor. Bu hava probleminden kaynaklı zaten kasa önü cam ve ince hava kanalları var fanlar direk dışarı ile temasta değil. Bende cam takılı vaziyette kullanıyorum fan hızlanırını yükseltiyorum.

O ön cam paneller hep sorun çıkarıyor zaten. Arka egzoz var ise üste de 1-2 tane egzoz koyarsanız belki bir nebze daha rahatlar kapalıyken. Onun dışında zaten çıkarttığınızda sorunun çözüldüğünü biliyormuşsunuz da sanırım görünüşü hoşunuza gitmiyor cam panel takılı değilken. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana 🙂 .

O ön cam paneller hep sorun çıkarıyor zaten. Arka egzoz var ise üste de 1-2 tane egzoz koyarsanız belki bir nebze daha rahatlar kapalıyken. Onun dışında zaten çıkarttığınızda sorunun çözüldüğünü biliyormuşsunuz da sanırım görünüşü hoşunuza gitmiyor cam panel takılı değilken. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana 🙂 .
Cam panel takılı iken daha iyi aynen
Arkada egzoz var evet üstlere de koyucam sorun çözülecek inşallah
Teşekkürler sağolun. 🙂

Asus Strix Rog RX580 8GB OC kullanıyorum. Kasa içi hava sorunu var bende. O yüzden fan hızlarını baya yükseltiyorum. İlerde kasanın üst taraflarına da 2 adet fan takacağım. Öncesinde bilgim yoktu kart ısınıyordu baya umursamıyordum ani FPS düşüşleri yaşıyordum. Fan hızını arttırdığımda pek rastlamadım bu duruma. Kafama takılmıştı sorayım dedim :) termal macun olayını nasıl çözebilirim 6 ay oldu alalı sistemi.

6 aylık kartta macun yenileme yapmayın. Hazır 2.5 yıllık ekran kartı garantisinden olmayın. Macun yenileme 6 ayda bir yapılan bir iş değil.
ROG Strix kartlar iyi soğutması ile ünlüler. Belli ki kasa içi hava akımı kötü siz de farkındasınız gerçi. Ama üste 2 fan takmak yerine öne 2 arkaya 1 ve üst arkaya 1 takın en iyi verimi bu şekilde alırsınız. Üste 2. Fanın bir faydası olmayacaktır.
Ama öncesinde kartınıza undervolt yaparak sıcaklığı ciddi şekilde düşürebilirsiniz.
Palit GTX1070 var bende. Kasa içi havalandırmam iyi ancak kartın soğutucusu iyi değil 83 derecede fanlar %100 dönüyor ve yine tam soğutamadığı için gaz kesiyordu. Undervolt ile şu anda 76 derecede ve fan devri %60 da çalışıyor. Ayrıca önceden 140w harcarken şimdi 110w harcıyor. Ve bu RX500 serisinde daha fazla etkisi olan bir yöntem. MSI afterburner ile çok kolay şekilde undervolt yapabilirsiniz.

Bende 2 hafta önce asusun rog strix 1660 ti modelini aldım ve ekran kartımın termal macunu yenilendiğini şimdi öğreniyorum.Yeni bir kartta bu işlemi yapmanın bir zaman çizelgesi varmıdır?Ve kolay bir işlemmidir acaba?

Kasa camı açıkken 65-70 arası oluyor. Fakat cam kapalıyken 80 dereceleri görüyor ve geçecek gibi oluyor. Bu hava probleminden kaynaklı zaten kasa önü cam ve ince hava kanalları var fanlar direk dışarı ile temasta değil. Bende cam takılı vaziyette kullanıyorum fan hızlanırını yükseltiyorum.
Sorununuz muhtemelen yaz aylarından hava sıcaklıklarından kaynaklıdır. Eğer kasanız kapalı bir yerde duruyorsa (dolap gibi) oradan çıkarmanızı tavsiye ederim. Yaz aylarında mümkün olduğunca açıkta durmaları gerek zaten eğer öyleyse kasanızın kapağını açık kullanın ve devir hızını artırın bence kart zarar görmesinden iyidir...

Tabi ki de açar.
Hatta aşırı derecede ısındığı anlarda ekran kartı kendini kapatır.
Genel de bu tip arızalar(Kendini kapatma falan)Çipset arızası olarak adlandırılır.

6 aylık kartta macun yenileme yapmayın. Hazır 2.5 yıllık ekran kartı garantisinden olmayın. Macun yenileme 6 ayda bir yapılan bir iş değil.
ROG Strix kartlar iyi soğutması ile ünlüler. Belli ki kasa içi hava akımı kötü siz de farkındasınız gerçi. Ama üste 2 fan takmak yerine öne 2 arkaya 1 ve üst arkaya 1 takın en iyi verimi bu şekilde alırsınız. Üste 2. Fanın bir faydası olmayacaktır.
Ama öncesinde kartınıza undervolt yaparak sıcaklığı ciddi şekilde düşürebilirsiniz.
Palit GTX1070 var bende. Kasa içi havalandırmam iyi ancak kartın soğutucusu iyi değil 83 derecede fanlar %100 dönüyor ve yine tam soğutamadığı için gaz kesiyordu. Undervolt ile şu anda 76 derecede ve fan devri %60 da çalışıyor. Ayrıca önceden 140w harcarken şimdi 110w harcıyor. Ve bu RX500 serisinde daha fazla etkisi olan bir yöntem. MSI afterburner ile çok kolay şekilde undervolt yapabilirsiniz.
Kartların soğutmaları bu kadar fark ediyor mu ya? İlginç gerçekten.
Bende de Gaming X var. Otomatik ayarlarda yaz aylarında MAX 72-73 derecede çalışıyor. Fanları %60'a sabitlersem 60-62 derece, %100 yaparsam MAX 50 derece. Bu arada OC modeli kart.
1070'e undervolt yapanı da ilk defa görüyorum.

Mınıng RIG'imde Strix 1080'ler vardı ve 65 dereceyi geçmiyordu. Tabi uzay kasa ve ekstradan sanayi tipi vantilatör ile kartları soğutuyordum.

Bence kasa kaynaklı sıcaklı sorunu yaşıyorsunuz. Kartta sorun olduğunu sanmıyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı