Ekran kartının termal macununu yenilemeli miyim?

AAAkopekAAA

Hectopat
Makaleler
1
Ekran kartım oyunlarda bir 30 dakikadan falan sonra 75 derece falan oluyor. Sizce ekran kartının termal macununu yenilemeli miyim? Ve ekran kartını nasıl sökeceğim falan tam olarak bilmiyorum. Rehber video varasa paylaşabilir misiniz?

Gigabyte 1050 Ti OC Windforce.

Termal macunu yeniledim ve teste tabi tuttum yine 1080pde. Ve 73-74 derece oldu 20 dk sonucunda. Ama geçenki testi gece yapmıştım. Ve bu testi gündüz bilgisayar odasına güneş vuruyorken yaptım. Gece tekrar yapıp paylaşacağım sonucu.

Gündüz odaya güneş vuruyorken bu kadar artması normal bir artış dimi?
Benim ekran kartında 9-10 derece oluyor artış gece ile öğlen arası.

Ekran kartının termal macununu yenilemek çok riskli bir işlemdir. Kartınızın bu işlemden sağ çıkması çok iyi bir şey. Zaten kart üreticisinin kullandığı macunun kalitesiz olacağını sanmıyorum. Sıcaklığı düşürmek için yapabileceğiniz daha mantıklı işlemler var. Mesela kasanın ön panelini çıkartıp oraya sineklik takmak. Bu ısıda ciddi bir düşüş yaşatır.

Gece ya da sabaha doğru iyice soğuk oluyor hava o zaman deneyin testi. Öğlen veya akşamları tam soğuk olmuyor. Benim sabah ekran kartım boştayken 37-38 dereceydi. Normalde 45-47 arası giderken.
Dün gece de testi 11de yapmıştım. O yüzden pek değişeceğini sanmıyorum. Sizce neden arttı derece. 2 yıl önce toplamıştım bilgisayarı. O zamandan beri değiştirmemiştim termal macunu oysaki...

Kısa ve net eğer kartın 2 fanlı ise ve fanlar normal hızda havalarda sıcak kasanın kapağıda kapalı ise bu çok çok normal. Bu durum 3 fanlı ekran kartlarında fan hızı normal modda 60 dereceyi geçmiyor.

Ekran kartının termal macununu yenilemek çok riskli bir işlemdir. Kartınızın bu işlemden sağ çıkması çok iyi bir şey. Zaten kart üreticisinin kullandığı macunun kalitesiz olacağını sanmıyorum. Sıcaklığı düşürmek için yapabileceğiniz daha mantıklı işlemler var. Mesela kasanın ön panelini çıkartıp oraya sineklik takmak. Bu ısıda ciddi bir düşüş yaşatır.
Zaten ben de yenilemek konusunda kararsızdım. Millet yenile diyince yenileyeyim diye düşündüm.

@AAAkopekAAA Bence bu sıcaklıklar gayet normal şimdilik. Ne de olsa daha yeni sürdünüz macunu. İyice bi çeksin 1 hafta falan sonra tekrar deneyin. O zaman sıcaklıkları tekrar karşılaştırın.
Cidden çekme gibi bişi oluyor mu? Benim bildiğim kadarıyla fark etmiyor ilk sürüldüğünde.
Cidden çekme gibi bişi oluyor mu? Benim bildiğim kadarıyla fark etmiyor ilk sürüldüğünde.
Ekran kartındaki vidaları tekrardan daha da sıkıştırdım. Ve az önce tekrardan teste soktum 20dkda 69-70 derece arasında gidip geliyordu. Dün gece 12de yaptığım testte 10dkda 72 dereceyi görmüştü.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı