Ekran kartının yanıp yanmadığı nasıl anlaşılır?

Bashmaistro

Decapat
Oyun oynarken ekranda anlık (1 saniye bile durmayan) kırılmalar oluyordu ve oyundan çıkınca donup siyah ekranda kaldı. Ben de ekran kartında problem olduğunu düşündüm ve açtım, açınca resimdeki yukarıda (resmin yönü kaymış olabilir) bulanan hafif siyah bir karaltının ne olduğundan emin olamadım ve yanmış olabileceğini düşündüm. Yandı mı yoksa normal bir durum mudur? Yardım ederseniz çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• 15972747948587804989343886043471.jpg
    15972747948587804989343886043471.jpg
    951 KB · Görüntüleme: 531
Oyun oynarken ekranda anlık (1 saniye bile durmayan) kırılmalar oluyordu ve oyundan çıkınca donup siyah ekranda kaldı. Ben de ekran kartında problem olduğunu düşündüm ve açtım, açınca resimdeki yukarıda (resmin yönü kaymış olabilir) bulanan hafif siyah bir karaltının ne olduğundan emin olamadım ve yanmış olabileceğini düşündüm. Yandı mı yoksa normal bir durum mudur? Yardım ederseniz çok sevinirim.

Termal macun olması lazım onun. Düzenleme. Yukarıdaki 2 şeyde olan karaltımı.

Mining, overlock gibi şeyler yaptınızmı?

Oyun oynarken ekran kararıyor bilgisayar kapanmıyorsa ekran kartı fazla ısınıyor anlamına gelebilir. (Olasılıklardan biridir). Termal macunu yenileyip tekrar takıp dener misiniz aynı sorun oluşuyor mu?

Yani oyun oynamadığında donma veya kırılma olmuyordu. Sadece ekran kartını yük altındayken bu hataları alıyordun. Doğru mu? Yazdıklarından böyle anladım.... Ekran kartında bir arıza olduğu aşikar. Arızanın tam olarak neden kaynaklandığını resimden kimse anlayamaz. İşlemci, vram veya mosfet transistörler gibi bir elektronik parçası arızalanmış olabilir. Garantisi varsa hiç düşünmeden servise göndermeniz en mantıklı davranış olacaktır.

Hayır yapmadım
Ekran kartı kolay kolay yanmaz, 100 derece üzerinde sistem kendini kapatır. Duman kokusu geldi mi hiç?
Koku veya benzeri bir şey olmadı
Oyun oynarken ekran kararıyor bilgisayar kapanmıyorsa ekran kartı fazla ısınıyor anlamına gelebilir. (Olasılıklardan biridir). Termal macunu yenileyip tekrar takıp dener misiniz aynı sorun oluşuyor mu?
Yenileyip denedim hatam aynen devam etti
2-3 kez daha windowsu açabildim zaten sonrasında anakartın ifadesinden sonra ekran karardı görüntü gelmedi

Evet o karaltılar

Geri
Yukarı