Ekran kartının yükte 30 derece olması normal mi?

Ses sıkıntı ben de bu sebeple bir işlemci bir kasa fanı değiştirdim. Sendeki de hava değil de motor sesi olabilir, benimkiler şu anda 800-1000 RPM ayarlı tamamen sessiz çalışıyorlar.

Egzoz fanı motor sesi çıkardığı için tamamen söktüm zaten onu. Ön fanlar 800 rpm'i geçince hava sesi yapmaya başlıyor. Geceleri 600 rpm'de de bir uğultu sesi geliyor. 1-2 sene içinde en sessiz kasa fanlarından ve 0 dB PSU alacağım, o zaman Macbook gibi kullanırım PC'yi.😃

Egzoz fanı motor sesi çıkardığı için tamamen söktüm zaten onu. Ön fanlar 800 rpm'i geçince hava sesi yapmaya başlıyor. Geceleri 600 rpm'de de bir uğultu sesi geliyor. 1-2 sene içinde en sessiz kasa fanlarından ve 0 dB PSU alacağım, o zaman Macbook gibi kullanırım PC'yi.😃

Egzoz fanı neden söktün ki? 400 RPM bile olsa çalışsın sıcak hava kendiliğinden dışarı atılsın diye bekliyorsun o da ön fanlar 600 RPM'deyken zor. Egzoz fansız olmaz soğutmaya en çok etki eden fanların başında geliyor.

AIDA64 tüm fanları stres testinde maksimum kaça çıktıklarını gösteriyor. Tabii hepsinin 4 pinli olması şart, 3 pin yuvası olanlar sabit hızda çalışıyor. Bir de BIOS'a girip fan ayarı sekmesinden ayar çizgisini görebilirsin, genelde otomatik 80 dereceye kadar aynı hızlarda takılırlar.
3 pinliler sabit hızda çalışmıyor, kasada sys_fan kısmına takılırsa işlemci sıcaklığına göre hızları azalıp artar.

Egzoz fan gerekli. Hava sirkülasyonu açısından. En kısa zamanda almaya bakın hocam.

Egzoz fanı neden söktün ki? 400 RPM bile olsa çalışsın sıcak hava kendiliğinden dışarı atılsın diye bekliyorsun o da ön fanlar 600 RPM'deyken zor. Egzoz fansız olmaz soğutmaya en çok etki eden fanların başında geliyor.
Traktör gibi ses çıkarıyordu egzoz fanı, sonra yeni egzoz fanı aldım ID Cooling marka, hem çok hava üfleme sesi çıkarıyordu, hem de sıcaklığa 2 derece etki etti. Şu an egzoz fanı kullanmıyorum ama en düşük rpm hızı 400-500 olan bir fan alacağım indirim görürsem. Yaza kadar bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Bu arada egzoz fanı arkada mı üstte mi daha etkili olur?

3 pinliler sabit hızda çalışmıyor, kasada sys_fan kısmına takılırsa işlemci sıcaklığına göre hızları azalıp artar.

BIOS dördüncü pin olmadan fan hızını kontrol edemez nasıl olacak ki bu dediğin?

Bu arada egzoz fanı arkada mı üstte mi daha etkili olur?

En arka en iyisidir, kule tipi fan kullandığını varsayıyorum. Çift egzoz kullanılmak istenirse üst/arka tarafa bir tane daha eklenebilir.

Ediyor, anakartım Gigabyte H610M H, sys_fan bağlantıları olduğu için işlemci kontrol ediyor onların hızını.

En arka en iyisidir, kule tipi fan kullandığını varsayıyorum. Çift egzoz kullanılmak istenirse üst/arka tarafa bir tane daha eklenebilir.
Kule tipi fanın ne olduğunu bilmiyorum.😃 Önde 3 fan var, işlemci fanı stok fan, başka da fanım yok.

Ediyor, anakartım Gigabyte H610M H, sys_fan bağlantıları olduğu için işlemci kontrol ediyor onların hızını.

Kule tipi fanın ne olduğunu bilmiyorum.😃 Önde 3 fan var, işlemci fanı stok fan, başka da fanım yok.

Kule tipi bu şekilde olanlar oluyor.

10241439989810.jpg

Şurada göreceğin üzere sıcak havayı direkt olarak arka egzoza attığı için orada fan bulunması iyidir. Üst tarafa ancak ikinci egzoz istenirse takılır.

Screenshot_2.jpg

Kule tipi bu şekilde olanlar oluyor.

Eki Görüntüle 1648080

Şurada göreceğin üzere sıcak havayı direkt olarak arka egzoza attığı için orada fan bulunması iyidir. Üst tarafa ancak ikinci egzoz istenirse takılır.

Eki Görüntüle 1648086
Anladım teşekkür ederim bilgi için, bende intel stok fan var, boşta 33-35 derece yetiyor bana. Sıcaklığı da karşıya doğru verdiği için ısınan hava yukarı yükselir diye düşündüm, o yüzden egzoz fanını üste taksam da olur sanırım. Arkadaşın konusunu daha fazla meşgul etmeyelim benim derdimle.😃 Tekrar teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı