Ekran kartları için planlanmış eskitme devrede mi?

Planlı eskitme oyun üzerinden yapılıyor bence de. Sürücü ile alakası yok. Yeni bir oyun çıkar misalen optimize etmez senin karta. Halbuki çatır çatır oynaman gerekirken oynayamazsın.

O zaten kesin bir olay. Örnek vermem gerekirse Dying Light oyunu eski bir oyundur. Çıktığında çoğu kartta düşük FPS veriyordu. Sonra gelen driver Update'ler ile FPS bariz arttı. Ben en son ayarlarda hiç 70 FPS'nin altına düşmüyordum. 2 aydır 50 FPS'lere kadar düştüğüm oluyor.

Apple A9 işlemcisini telefon eskiyor diye yazılım ile A5 yapmış ekran kartı da tüm içerik özellikleri aynı kalabilir yazılım farkı etkiler 3 GB RAM ile samsung telefonun kasmasi 1 GB RAM ile 5s telefonun uçak olması ?????
Yapmış. Bilemiyorum nereden edindin bu bilgiyi. Evet telefonlar yavaşlıyor normal olarak. En basitinden App Store'a girdiğin zaman artık bambaşka bir tasarıma sahip ve daha fazla şey yükleniyor.

Apple A9 işlemcisini telefon eskiyor diye yazılım ile A5 yapmış ekran kartı da tüm içerik özellikleri aynı kalabilir yazılım farkı etkiler 3 GB RAM ile Samsung telefonun kasmasi 1 GB RAM ile 5S telefonun uçak olması?

Apple planlı eskitme yaptığını zaten kabul etti. Mesela bataryalarda yazılım ile eskitme yaptığı ve %20 düşük performans verdirdiğini kabul etti. Hatta bunun için müşterilerine tazminat bile ödedi. Bataryaya bunu yapan işlemciye ne yapmaz? Ama NVIDIA kısmı nasıldır bilmem. Yani ekran kartına bilerek eskitme yapar mı bilemiyorum.

Aslında gerçekten konunun cevabı çok basit. Teknoloji ilerliyor ve senin elinde olan şey artık yeterli gelmiyor. Buzdolabı gibi düşünmeyin. Bir buzdolabı 20 yıl kullanılabilir bozulmaz ise. Fakat bir ekran kartı bugün alındıysa 10 yıl sonra esamesi bile okunmaz.

Aslında gerçekten konunun cevabı çok basit. Teknoloji ilerliyor ve senin elinde olan şey artık yeterli gelmiyor. Buzdolabı gibi düşünmeyin. Bir buzdolabı 20 yıl kullanılabilir bozulmaz ise. Fakat bir ekran kartı bugün alındıysa 10 yıl sonra esamesi bile okunmaz.

Kusura bakmayın ancak gereksiz bir yorum. Konumuz yeni oyunlarda düşük FPS değil, zaten açabildiği ve belli bir düzeyde performans verdiği oyunlarda düşüş göstermesi. Bunun güncellikle alakası yok.
Ayrıca konunun da bir cevabı yok, bir kere "soru" bile değil. Deneyimlerini sormuşum ve izlenimlerini sormuşum, 2+2=4 gibi bir cevap istenen birşey değil.

Planlı eskitmenin monitör, mouse ve klavye gibi çevre birimlerinde sık yapıldığını biliyorum ancak ekran kartları konusunda bu bana uzak geliyor. Birincisi ekran kartları mimarileri ve özellikleri sık değişen ürünler. Klasik işlemciler gibi onların da kendine ait işlemcileri var. Teknolojik eskime normaldir CPU gibi ama planlı bir eskitmenin üreticilerden geleceğini düşünmüyorum. Ancak bazı oyunlara gelen güncellemelerin performansı olumlu veya olumsuz etkilediği doğrudur.

Örneğin AMD'nin 2019'da çıkardığı Adrenaline sürücüleri 2016-2017 model 400 ve 500 serisi kartlara oldukça olumlu yansımıştı. Bu 2020'de de devam etti.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Kusura bakmayın ancak gereksiz bir yorum. Konumuz yeni oyunlarda düşük FPS değil, zaten açabildiği ve belli bir düzeyde performans verdiği oyunlarda düşüş göstermesi. Bunun güncellikle alakası yok.

Katılıyorum sonuçta bu oyunu ilk zamanlarında 100-150 FPS alıyor iken şimdi 50-60 FPS almak mantıklı mı?

Gereksiz bir yorum değil. Okursanız bir önceki sayfada çok detaylı bir şekilde bu konuyla ilgili düşüncelerimi uzun bir şekilde yazdım :) Alıntıladığınız mesajda Apple az önce yazılan Apple ürünlerinin eskitilmesi hakkında yapılan yoruma cevap verdim.

Edit: Maalesef insanlar ya okumaya üşeniyor ya da okuduğunu unutuyor. Çok üzücü.

Gereksiz bir yorum değil. Okursanız bir önceki sayfada çok detaylı bir şekilde bu konuyla ilgili düşüncelerimi uzun bir şekilde yazdım :) alıntıladığınız mesajda Apple az önce yazılan Apple ürünlerinin eskitilmesi hakkında yapılan yoruma cevap verdim.

Edit: Maalesef insanlar ya okumaya üşeniyor ya da okuduğunu unutuyor. Çok üzücü.

Yine gereksiz yorum maalesef. Eğer birine cevap veriyorsanız alıntı sekmesini kullanın, bu sayede yanlış anlaşılmalara mahal vermemiş olursunuz.
Konu dışı meseleleri de lütfen burada tartışmayınız.
Planlı eskitmenin monitör, mouse ve klavye gibi çevre birimlerinde sık yapıldığını biliyorum ancak ekran kartları konusunda bu bana uzak geliyor. Birincisi ekran kartları mimarileri ve özellikleri sık değişen ürünler. Klasik işlemciler gibi onların da kendine ait işlemcileri var. Teknolojik eskime normaldir CPU gibi ama planlı bir eskitmenin üreticilerden geleceğini düşünmüyorum. Ancak bazı oyunlara gelen güncellemelerin performansı olumlu veya olumsuz etkilediği doğrudur.

Örneğin AMD'nin 2019'da çıkardığı Adrenaline sürücüleri 2016-2017 model 400 ve 500 serisi kartlara oldukça olumlu yansımıştı. Bu 2020'de de devam etti.

Benzer bir durum sürücü sayesinde performansın düşürülmesi olarak ortaya çıkarılamaz mı? Şüphem bu yönde.

Geri
Yukarı