Ekran kartlarında Bit önemli midir?

Oswer

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. Ekran kartlarında baktım 128 bit ve 64 bit olanlar kaç GB olursa olsun çok ama çok ucuz oluyor ama 256 bit ya da 384 bit olanların 1 GB ya da 2 GB'si inanılmaz yüksek oluyor 1.500 2.500 TL arası.
128 bit olanlar ve 2 GB olanlar 800-900 TL arası 64 Bit sormuyorum bile 100 TL kadar her neyse.
Bunun nedeni ne acaba neden 128 Bit'ler ucuz 800-900 TL 264 Bitler 1.500-2.000 TL neden acaba ne fark var işlevi aynı mıdır kısaca neden? Beni aydınlatırsanız sevinirim. Saygılar.

Ekran kartlarında Bit önemlidir fakat en önemli kriter değildir. GTX 960 ve özellikle de R9 285 gibi kartlarla birlikte Color Compression dediğimiz renk sıkıştırma teknoplojisi geldi. Bu bağlamda bu kartlar 128 Bit olmasına rağmen bu veriyolundan %40 daha fazla veri taşıyor. Bu sayede eski nesil bir 256 Bit karttan daha verimli çalışıyor.

Eğer Bit en önemli kriter olsa idi, biz şu anda Radeon HD 2900XT kullanıyor olurduk, 512 Bit. Kullanmadığımıza göre Bit'ten daha önemli bir şey var: GPU!

Ya da daha yakın zamandan bir örnek vereyim: AMD'nin HBM kartları 4096 Bit ama performans konusunda bir çığır açamadı ;)

Bu daha çok soldan ikinci rakamla alakalı mesela GTX750 yani soldan ikinci rakamı 5 bu giriş seviyesi bi ekran kartı GTX760 bu ise orta seviye bi ekran kartı GTX770 ve GTX780 ise üst seviye ekran kartı sınıfına giriyor bunları örnek verdim mesela şuan piyasada GTX960 GTX 970 ve GTX980 var aynı sıralama bunlar içinde geçerli bit aslında bana göre şuan onemli değil önemli olan kısmı yeni mimari teknolojileri bite çok takılmamanı öneririm ama bu demek değilki etkiside yok elbet vardir ancak yeni teknoloji yeni mimari kartlar ve soldan ikinci rakam daha önemli.

Ekran kartlarında Bit önemlidir fakat en önemli kriter değildir. GTX 960 ve özellikle de R9 285 gibi kartlarla birlikte Color Compression dediğimiz renk sıkıştırma teknoplojisi geldi. Bu bağlamda bu kartlar 128 Bit olmasına rağmen bu veriyolundan %40 daha fazla veri taşıyor. Bu sayede eski nesil bir 256 Bit karttan daha verimli çalışıyor.

Eğer Bit en önemli kriter olsa idi, biz şu anda Radeon HD 2900XT kullanıyor olurduk, 512 Bit. Kullanmadığımıza göre Bit'ten daha önemli bir şey var: GPU!

Ya da daha yakın zamandan bir örnek vereyim: AMD'nin HBM kartları 4096 Bit ama performans konusunda bir çığır açamadı ;)
Anladım abi sağ olasın ben GTX750 Tİ STRIX OC GDDR5 2GB 128BİT NVİDİA GEFORCE DX11 Ekran kartı nı almayı düşünüyorum bir baktım vatan computer 462 TL ama 128 bit bunu 256 bit olanlar var 1.500 TL 2000 TL ben dedim acaba bu niye bu kadar pahalı ama şimdi anladım yani bu dediğim ekran kartını kesinlikle alacağım. Ben şunu anladım bit önemli değilmiş demek'ki tekrardan sağ ol abi :)

Bu daha çok soldan ikinci rakamla alakalı mesela GTX750 yani soldan ikinci rakamı 5 bu giriş seviyesi bi ekran kartı GTX760 bu ise orta seviye bi ekran kartı GTX770 ve GTX780 ise üst seviye ekran kartı sınıfına giriyor bunları örnek verdim mesela şuan piyasada GTX960 GTX 970 ve GTX980 var aynı sıralama bunlar içinde geçerli bit aslında bana göre şuan onemli değil önemli olan kısmı yeni mimari teknolojileri bite çok takılmamanı öneririm ama bu demek değilki etkiside yok elbet vardir ancak yeni teknoloji yeni mimari kartlar ve soldan ikinci rakam daha önemli.
Sende sağ ol abi biraz karışık ama anladım sence şu ekran kartı nasıl yeni nesil oyunları medium da kaldırırmı GTX750 Tİ STRIX OC GDDR5 2GB 128BİT NVİDİA GEFORCE DX11 Ekran kartı
link: Asus GTX750 Ti STRIX OC GDDR5 2GB 128Bit Nvidia GeForce DX11 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar

Birde bazı ekran kartlarının isminin yanında OC yazıyor istediğim ekran kartında'da OC var acaba OC ne ?

OC yazması fabrika çıkışlı overclock edilmiş demektir. Ayrıca yolladığın kartla GTA V gibi oyunları medium oynarsın bence belki test etmiş arkadaşlar vardır onlardan öğrenebilirsin ama burda sistemin geri kalan parçalarıda önemli yani onları bilmeden yanlış bilgilendirme yapmam istemem ve sanırım 500 TL ye kadar bi bütçen var o bütçeye alınabilecek bir kart işini görür. (y)

OC yazması fabrika çıkışlı overclock edilmiş demektir. Ayrıca yolladığın kartla GTA V gibi oyunları medium oynarsın bence belki test etmiş arkadaşlar vardır onlardan öğrenebilirsin ama burda sistemin geri kalan parçalarıda önemli yani onları bilmeden yanlış bilgilendirme yapmam istemem.
Abi ilgilenirsen ben parçaları topladım sana linklerini atayım
Anakart: MSI Z97 PC Mate Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3000MHz(O.C.) HDMI&DVI Anakart - Vatan Bilgisayar
Ekran kartı: Asus GTX750 Ti STRIX OC GDDR5 2GB 128Bit Nvidia GeForce DX11 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar
Ram: GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1866MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram - Vatan Bilgisayar
İşlemci: Intel Core i5 4590 Soket 1150 3.3GHz 6MB Önbellek 22nm İşlemci - Vatan Bilgisayar
Harddisk: Wd 3.5" 1Tb Caviar Blue Sata 3.0 7200Rpm 64Mb Cache Harddisk - Vatan Bilgisayar
Sata: Kingston 120GB V300 Serisi Sata 3.0 Cache SSD (Okuma 450MB / Yazma 450MB) - Vatan Bilgisayar
Kasa: EVEREST RANGE-7 PEAK-650W USB 3.0 MidT ATX SİYAH KASA - Vatan Bilgisayar 650 walt
Toplam 2.370 TL
Abi sence bu parçalar nasıl gelecek oyunları mediumda yada heigh kaldırırmı ? resimede bak abi

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    22 KB · Görüntüleme: 521
Hayır sıralama şu şekilde gidiyor.
GTX750, GTX750 Tİ, GTX760, GTX770, GTX780, GTX780 Tİ
Bunlar GTX 700 serisi kartlar birde bunların GTX 900 serisi daha güncel olanlari var aynı şekilde devam ediyor onlarda.

@Silinen üye Bu sistem daha iyidir çünkü işlemcinde K ibaresi yok buda overclock yapamayacağın anlamına gelir. O yüzden anakartı H81 serisi seçtim ben işlemcin i5 4460 gayet yeterli olucaktır. Ekran kartı ise sevdiğim bir Evga modeli ve gerçekten performanslı bu sistem güncel oyuncularıda açar şuan herhangi bir sıkıntı yaşamazsın. Sistemi sinerjiden topladım daha uygun olacağını düşündüm.

Dosya Ekleri

• PC.png
    PC.png
    35,8 KB · Görüntüleme: 442
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı