Ekran kartlarında GB ın önemi nedir?

Madem 2 GB VRAM'den yukarısı gereksiz oyun için, biri bana neden her sistemde GTX önerilmediğini, hatta oyun için AMD R9 serisi kartların daha çok önerildiğini açıklayabilir mi?

Çünkü R9 ve GTX serisindeki GPUlar güçlüdür. 2 GB ve üzeri miktardaki VRAM'i hak ederler. 2 GB'dan yukarısı gereksiz gibi bir şey söylemedim. Zayıf bir GPU için gereksiz dedim. Mesela SSAA çok VRAM yer, yüksek çözünürlüklü texturelar da öyle. Ama bunlar aynı zamanda yüksek fill rate'e sahip bir GPU da isterler. Konu HD 7850 olsa arada fazla fiyat farkı yoksa 1 yerine 2 GB alınsın derdim. Bu tip istisnalar da oluyor. İhtiyaç fazlası VRAM asla fps artışı getirmez. Ama olur da VRAM dolarsa o zaman oyun performansı aniden çöküverir. Mesela oyun oynarken arka planda bir şekilde ekran kartı belleğini sömüren bir uygulama varsa benzer bir durum yaşanabilir.

Birden fazla ekran kullanacaksan ekran kartının bellek miktarı önemli olur. Yeni oyunlar 3GB ekran kartı ile oynandığında daha çok performans verir. Ama asıl önemli olan çekirdek ve bellek hızlarıdır. Belleğine bakarak ekran kartı alırsanız(tek ekran için) hata yaparsınız.

Vram aşırı önemli birşey değildir misal üst seviye 770 te bile 2gb kullanılırken 630 da 4 gb.
Ama hiç önemli değil diyemeyiz. Gpu mimarisi seçerken 1. etken olsun vram ise 2. etken.
Fakat vramı hiç önemsememek doğru değil, bazı oyunlar 3 gb vram isteyebiliyor.

Zayıf kartlarda GB'ın önemsiz olduğunu anlıyorum çünkü onu kullanabilecek bellek ve çekirdek hızı yok. GB için durum şöyle mi: GTX 770'i baz alarak diyelim 500MB VRAM ve 2GB VRAM kullanan 2 oyun var. Bu iki oyunun her şeyi aynı VRAM hariç. Ekran kartı bu iki oyunda da aynı FPS'yi mi alır yoksa 500MB VRAM kullanan da daha çok mu FPS alır?

Arkadaşlar GB sandığınız kadar önemsiz değil. Tabii ki en önemli şey GPU lakin GB ın da burda bir önemi söz konusu. Örnek verecek olursak oyunlardaki kenar yumuşatma (TXAA,MXAA vs.) bunlar ekran kartının belleğini dolduran şeyler. Yani GB bir miktar, çok önemli olmasa da bir miktar önemli :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı