Ekran kartlarında GB ın önemi nedir?

GB süs diye konulmamıştır, elbette önemi vardır. Nasıl normalde birden fazla pencere, program vs açınca Ram'de alan kaplıyorsa ekran kartında da öyledir. Ayarları ne kadar yükseltirseniz o kadar Bellek gerekir. Mesela 2K'da Ultra ayarlarda crysis oynayacaksınız diyelim, bu durumda 2 GB ve üstü bellek gerekir. En ideali 4 GB'tır. 2 GB ve altı alma aldırma.

GB süs diye konulmamıştır, elbette önemi vardır. Nasıl normalde birden fazla pencere, program vs açınca Ram'de alan kaplıyorsa ekran kartında da öyledir. Ayarları ne kadar yükseltirseniz o kadar Bellek gerekir. Mesela 2K'da Ultra ayarlarda crysis oynayacaksınız diyelim, bu durumda 2 GB ve üstü bellek gerekir. En ideali 4 GB'tır. 2 GB ve altı alma aldırma.
Aynen öyle olması lazım. 2010 yılından beri GB süs değil. Pes 14 için istersen 512 mb ekran kartin olsun 40 fpsde oynanabilir. Ama watch dogs diyorum. Bencede en az 2 gb lazım.

Aynen öyle olması lazım. 2010 yılından beri GB süs değil. Pes 14 için istersen 512 mb ekran kartin olsun 40 fpsde oynanabilir. Ama watch dogs diyorum. Bencede en az 2 gb lazım.
Farkındaysanız forumdaki ileri gelen veya bilgili olan üyeler asla GB önemsiz demezler, pek bir önemi yok derler. Ama foruma yeni üye olup ta hiçbir bilgisi olmayanlar papağan gibi diğer üyelerin dediklerini tekrarlar.

1366x768 ekran çözünürlüğünde Maxpayne 3 oyununda aşağıdaki ayarlarda 1460MB ekran kartı gerekli maksimum

dr6mms.jpg

1920x1200 ekran çözünürlüğünde Maxpayne 3 oyununda aşağıdaki ayarlarda 1487MB ekran kartı gerekli maksimum

0_1_Graphics_Settings.png

5760x1080 ekran çözünürlüğünde Maxpayne 3 oyununda aşağıdaki ayarlarda 2750MB ekran kartı RAM'i gerekli maksimum .

mp3-settings-5760.jpg

Yani anlayacağın üzerine bu saatten sonra 1GB VRAM'li ekran kartı alınmaz. 1GB VRAM'li ekran kartı alırsan grafik özelliklerini düşürmen gerekecek.

Üçüncü görselde sanırım çift veya daha fazla monitör kullanılmış o yüzden gereken VRAM miktarı artmış fakat artık tek monitörle kullanımda bile 1GB VRAM'den fazla kullanan oyun var. O yüzden "1GB'dan fazlası çift monitör için gerekli" diyenler için ilk iki görsel öyle olmadığını gösteriyor.

Son düzenleme:
Max Payne 3'ün ilk screenshotında 8X MSAA ve üst düzeyde tessellation MSAA'nın performansa olan etkisi ve üst düzey GPU istemesinim es geçiyorsun. Tam olarak biraz önce anlattığım şeye kanıt gösteriyorsun aslında. 4X MSAA'da GTX 680 bile 1080p'de 60 fps veremiyor.

max-payne-3-pc-performance.png

Yukarıdaki grafikle senin gösterdiğin ekran görüntüsü arasındaki tek fark seninkinde Ambient Occlusion olarak kullanılan metodun SSAO olması. Bu performansa ne kadar etki eder diye bakarsak:

chart-12-ambient-occlusion.png

Sen gel bana bahsettiğin ayarlarda 30 fps verebilmek için en az ne ayarda bir GPU ister söyle. O ayarda bir GPUnun 1 GBlık bir modeli olduğundan bahset. Bir ihtimal HD 7850 ki önceki mesajlarımda bunun bir istisna olduğunu belirttim.

Yalnız 1366x768 çözünürlükte 1460MB, 1920x1200 çözünürlükte 1487MB sadece 27MB fark var çözünürlük bukadarmı az kullanıyor VRAM'i? Şahsen 1900-2000MB olur sanıyordum 1920x1200 çözünürlükte.

Amd R7 250 O.C sürümü 1Gb 128 bit GDDR5.
Normalinde ise 2 Gb 128 bit GDDR3. Ancak O.C li daha hızlı. Çünkü GDDR5 iki kat daha hızlı ve bellek çekirdek hızı normalinden 2 kat daha yüksek. Ama 2 Gb O.C li sürüm varsa alınmalı. Kısaca Gb, bellek, çekirdek ve bit hızları dengede olmalı. 256 mb GDDR5 256 bit Çekidek hızları 100 mhz kart nedir ? Çöptür.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı