Ekranda Beliren Renkli Kutucuklar ve Takılma Sorunu

Naphaneit

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Teknik Ressam (Elektrik Proje Proteus ARES, Autocad)
Profil Kapağı
1525816718
Merhabalar benim sorunum aslında 3 yıldır olan bir sorun. Arada olup gidiyor diye çok umursamadım. Son 1 yıldır hiç olmuyordu ama şimdi yine oluyor. Özellikle bilgisayar boştayken (masaüstünde, google chrome kullanırken vb.) bir anda bilgisayar takılıyor 2 saniye sonra ekran rengarenk kutucuklarla doluyor. Takılma sesi de geliyor tabi. Mavi ekran olmasına fırsat bile olmuyor yani. Bazen bilgisayar kendi kendine reset atıyor bazen benim atmam gerekiyor. Bu sorun yüzünden yeni RAM almıştım ama o da bir işe yaramdı. Ekran kartından diye düşünüyorum ama şunu farkettim ekran donup kareler belirince fare imlecini 3-4 saniye hareket ettirebiliyorum sonra o da donuyor. Sizce sorun ne? Ekran kartı sürücüsünü yeniliyorum. Antivirüs programı kullanıyorum. Bilgisayarımı temiz tutuyorum. Bilgisayar bileşenlerinin sıcaklıkları normal.

hataa.JPG

Sistem;
Asus GeForce GTX750 Ti STRIX
Intel Core I5 3470 3.2ghz 1155p 6mb
FSP HYPER 500 SERİSİ 500W PSU
Kingston 4GB Hyperx Savage RED DDR3 1600MHz CL9 X2 RAM
H61H2-MV (V1.0) Anakart
WD5000AAKS 500GB HDD

Dosya Ekleri

• ekran hatası.jpg
    ekran hatası.jpg
    992,2 KB · Görüntüleme: 324
Merhabalar benim sorunum aslında 3 yıldır olan bir sorun. Arada olup gidiyor diye çok umursamadım. Son 1 yıldır hiç olmuyordu ama şimdi yine oluyor. Özellikle bilgisayar boştayken (masaüstünde, google chrome kullanırken vb.) bir anda bilgisayar takılıyor 2 saniye sonra ekran rengarenk kutucuklarla doluyor. Takılma sesi de geliyor tabi. Mavi ekran olmasına fırsat bile olmuyor yani. Bazen bilgisayar kendi kendine reset atıyor bazen benim atmam gerekiyor. Bu sorun yüzünden yeni RAM almıştım ama o da bir işe yaramdı. Ekran kartından diye düşünüyorum ama şunu farkettim ekran donup kareler belirince fare imlecini 3-4 saniye hareket ettirebiliyorum sonra o da donuyor. Sizce sorun ne? Ekran kartı sürücüsünü yeniliyorum. Antivirüs programı kullanıyorum. Bilgisayarımı temiz tutuyorum. Bilgisayar bileşenlerinin sıcaklıkları normal.

Eki Görüntüle 428235

Sistem;
H61H2-MV (V1.0) Anakart
WD5000AAKS 500GB HDD
Bende yeniden başlat hata bilgileri topluyo diye bir ekran beliriyodu çok garip bir şekilde, ekran kartını güncelleyince ama ben böyle bir şey görmedim hem de kareli kareli. Ekran kartında sıkıntı vardır.

Eki Görüntüle 428235

Sistem;
H61H2-MV (V1.0) Anakart
WD5000AAKS 500GB HDD
Artifacts deniyor. Genellikle ekran kartı ramlerinin ısınmasından kaynaklı ekrana simgeler çıkar. Yani ekran kartınız ömrünün sonuna gelmiş gibi. Fırınlama işlemiyle düzeltenler var bütçeniz yoksa fırınlama işlemi için araştırma yapabilirsiniz. Not fırınlama işlemi kartı düzelte de bilir komple kullanım dışı da bırakabilir bilginize.

Ekran kartı gidici görünüyor. Sistem ısındıktan sonra da aynı problem oluyor mu ?
Bilgisayarı zorlarken yani oyun oynarken böyle bir sorun yaşamıyorum. Yaşadıysam da çok hafif oyunlarda yaşamışımdır. Genelde zaten masaüstünde sistem boşken yaşıyorum bu durumu. Sorun ekran kartında ise bir türlü ölmedi gitti. 3-4 yıldır bunu yapıp duruyor hala çalışıyor. Boş yere tutunuyor demek ki.

Bilgisayarı zorlarken yani oyun oynarken böyle bir sorun yaşamıyorum. Yaşadıysam da çok hafif oyunlarda yaşamışımdır. Genelde zaten masaüstünde sistem boşken yaşıyorum bu durumu. Sorun ekran kartında ise bir türlü ölmedi gitti. 3-4 yıldır bunu yapıp duruyor hala çalışıyor. Boş yere tutunuyor demek ki.
Bence yeni bir ekran kartı almanın zamanı gelmis ama butcem yok derseniz reball islemiyle biraz daha ayakta tutabilirsiniz ama bu kisa vadeli bir cözüm olacaktir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı