Ekranda mor noktalar çıkıyor

kemo21

Zeptopat
Daha fazla  
Sorunum bir anda başladı. Bir gece bilgisayarımı açtığımda böyleydi. İlk başta sorunu hallettim bir şekilde çözünürlükten kaynaklandığını falan düşündüm ama sonra başıma bir daha geldi. Ne yapmam lazım?

Dosya Ekleri

• 47E16AB8-2630-4189-9E17-71C77AE9045E.jpeg
    47E16AB8-2630-4189-9E17-71C77AE9045E.jpeg
    122,6 KB · Görüntüleme: 59
  • IMG_5341.jpeg
    IMG_5341.jpeg
    149,8 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunum bir anda başladı. Bir gece bilgisayarımı açtığımda böyleydi. İlk başta sorunu hallettim bir şekilde çözünürlükten kaynaklandığını falan düşündüm ama sonra başıma bir daha geldi. Ne yapmam lazım?

HDMI kablosundan dolayı olabilir. Ya da dönüştürücü kullanıyorsanız ondan. İkisi de sağlamsa GPU-dandır.

HDMI kablosundan dolayı olabilir. Ya da dönüştürücü kullanıyorsanız ondan. İkisi de sağlamsa GPU-dandır.

DP kullanıyordum, kabloyu çıkarıp yerine HDMI taktığımda görüntü daha stabildi. Ama yine de GeForce Experience hata verip görüntü 800x600dü.

Hocam logo kısmında yok mu doğru mudur?
Evet hocam yok.

Hocam sistem belirtirseniz çok iyi olur.

Kusura bakmayın, belirteyim;
ASUS B450 red Dragon
ASUS ROG STRIX 2060 6 GB
G.Skill Ripjaws 3200.
M.2 SSD (marka unuttum)
Kasa Corsair Spec Delta RGB.

Farklı bir kablo ile denenmeli.
Çözünürlük ve Hz değiştirilip denenmeli. Farklı çözünürlük ve Hz'de aynı sorunu yaşatıp yaşatmadığına bakılmalı.
Fırsatınız varsa başka sistemde deneyim monitörü.
Her koşulda aynı sorun varsa monitör arızalı.

Farklı kablo ile de denedim. İlk seferinde sorun olmadı ama bilgisayarı yeniden başlattığımda yeniden oldu çözünürlüğü veya Hz ayarlarını değiştiremiyorum NVIDIA Denetim Masası açılmıyor. Ayarlardan değiştiremiyorum.

Üstelik monitör açılırken veyahut monitörün kendi arayüzünde problem yok.

Sorun monitörden çok ekran kartında gibi duruyor. Çözünürlük değiştirme, Hz düşürme gibi şeyler deneyebilirsin. BIOS'a girince de ekranda benzeri lekeler oluşuyor mu?

Neden?
Ekran kartınız mı arızalı?

Bilmiyorum. Bunu öğrenmek için foruma yazmıştım. Herhangi bir bozulma belirtisi göstermedi kartım.

Sorun monitörden çok ekran kartında gibi duruyor. Çözünürlük değiştirme, Hz düşürme gibi şeyler deneyebilirsin. BIOS'a girince de ekranda benzeri lekeler oluşuyor mu?
Denemedim ama büyük ihtimalle oluşuyordur. Varsa çözümü nedir?

Geri
Yukarı