Çözüldü Ekranda titreme ve desen oluşuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Heroizen

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, masaüstü bilgisayarımı yeni topladım. Aşağıda linkini paylaştığım şekilde genellikle Twitter'da 2 fotoğraf arasında geçiş yaparken ekranda bazı desenler oluşuyor ve titreme yapıyor. Format atmayı ve display kablosunu HDMI ile değiştirmeyi denedim fakat çözüm olmadı. Oyun oynarken hiç karşılaşmadım. Sadece Chrome'da ve spesifik olarak da Twitter'da fotoğraflar arasında geçerken oluyor. Birkaç gündür Edge kullanmayı deniyorum, onda da şimdiye kadar olmadı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm
Eğer kablolar gerekli özellikleri karşılıyorsa olmaz.
Eğer kablolar gerekli özellikleri karşılamıyorsa, kalitesiz bir markanınsa, düşük veri aktarımına (Gpbs) sahipse olur.

Hocam bu sorunu son 1 aydır gözlemliyorum ve 1 ayda sadece hatırladığım 3 tane NVIDIA güncellemesi geldi. O yüzden sürücülerle ilgili bir sorun yoktur diye düşünüyordum. Dün akşam bunu da deneyeyim bari içimde kalmasın deyip DDU ile temizleyip 3-4 ay önceki ekran kartı sürücüsü sürümünü yükledim ve şimdilik sorun çözüldü gibi. Bir daha da öyle kolay kolay her gelen güncellemeyi yapmam :D
Evet ekran kartı diyemeyiz. Monitör şıkkı hala ağır basıyor.
Servisin incelemesi gerekebilir. Elinizdeki video ile Dell'e mail atın.
Hocam laptopu bağlayıp laptopla da denedim. Yine yaptı. Monitörden başka bir seçenek kalmadı sanırım :D Yarın tekrar arayacağım müşteri hizmetlerini.

Windows ayarlarından animasyon efektlerini kapatınca şimdilik düzelmiş gibi gözüküyor. Aramakla aramamak arasında kaldım. Windows kaynaklı bir sorun da olabilir gibi.

Son düzenleme:
Hocam laptopu bağlayıp laptopla da denedim. Yine yaptı. Monitörden başka bir seçenek kalmadı sanırım :D Yarın tekrar arayacağım müşteri hizmetlerini.

Windows ayarlarından animasyon efektlerini kapatınca şimdilik düzelmiş gibi gözüküyor. Aramakla aramamak arasında kaldım. Windows kaynaklı bir sorun da olabilir gibi.

İşletim sistemi ve yazılım şıklar arasında ilk yazdığımda vardı.
Format attım ve bir ayar kurcalamadım dediğin için senin yaptıklarını tahmin edemiyoruz.
Çünkü görsel ayarlar, renk ayarları görüntü iletiminde sorun çıkartabiliyor.
Fakat laptopta denediğin zaman bir ayar açık değildi. Yine net bir açıklama olmuyor.

İşletim sistemi ve yazılım şıklar arasında ilk yazdığımda vardı.
Format attım ve bir ayar kurcalamadım dediğin için senin yaptıklarını tahmin edemiyoruz.
Çünkü görsel ayarlar, renk ayarları görüntü iletiminde sorun çıkartabiliyor.
Fakat laptopta denediğin zaman bir ayar açık değildi. Yine net bir açıklama olmuyor.
Ayar kurcalamama konusunda eminim. Hem masaüstüne hem laptopa yeni format attım. Fakat windowsun animasyon özelliği yazılımsal olarak sıkıntılı olabilir diye düşünüyorum. Birkaç forum sitesinde ekran bozukluklarına karşı animasyonları kapayın önerisi verilmiş. Hafta sonu boyunca animasyonlar kapalı şekilde kullanıp deneyeceğim bakalım. Aklıma takılan tek şey bugün animasyonlar açık diye sorun çıkartan monitör ileride farklı sorunlara yol açabilir mi. Onun haricinde bir sıkıntı çıkmazsa animasyonlar kapalı kullanırım.

Aklıma takılan tek şey bugün animasyonlar açık diye sorun çıkartan monitör ileride farklı sorunlara yol açabilir mi? Onun haricinde bir sıkıntı çıkmazsa animasyonlar kapalı kullanırım.

Evet bu düşündürücü bir konu. Fakat sorun Windows'un animasyonları ve monitör arasındaki uyumsuzluk mu? Yoksa monitör mü? Bir güncelleme bunu çözer mi? Bunlara cevap şu an veremeyiz. Çünkü her monitör her fonksiyonu desteklemez. Bu yüzden mesela tasarımla uğraşanlar, grafikerler yüksek Hz monitör almaz. Onların monitörler farklıdır. Bu şekilde yorumluyorum.

Evet bu düşündürücü bir konu. Fakat sorun Windows'un animasyonları ve monitör arasındaki uyumsuzluk mu? Yoksa monitör mü? Bir güncelleme bunu çözer mi? Bunlara cevap şu an veremeyiz. Çünkü her monitör her fonksiyonu desteklemez. Bu yüzden mesela tasarımla uğraşanlar, grafikerler yüksek Hz monitör almaz. Onların monitörler farklıdır. Bu şekilde yorumluyorum.
Hocam sizi de çok meşgul ettim ama bir sorum daha olacaktı. Laptopu bağlarken önceden aldığım bir HDMI kablosu kullandım, monitörü bağlarken ise monitör kutusunun içinden çıkan DP kablosunu kullandım fakat ikisinde de aynı sorunu gözlemledim. Kabloyla ilgili bir sıkıntı olamaz değil mi?

Hocam sizi de çok meşgul ettim ama bir sorum daha olacaktı. Laptopu bağlarken önceden aldığım bir HDMI kablosu kullandım, monitörü bağlarken ise monitör kutusunun içinden çıkan DP kablosunu kullandım fakat ikisinde de aynı sorunu gözlemledim. Kabloyla ilgili bir sıkıntı olamaz değil mi?

Eğer kablolar gerekli özellikleri karşılamıyorsa, kalitesiz bir markanınsa, düşük veri aktarımına (Gpbs) sahipse olur.

Hocam bu sorunu son 1 aydır gözlemliyorum ve 1 ayda sadece hatırladığım 3 tane NVIDIA güncellemesi geldi. O yüzden sürücülerle ilgili bir sorun yoktur diye düşünüyordum. Dün akşam bunu da deneyeyim bari içimde kalmasın deyip DDU ile temizleyip 3-4 ay önceki ekran kartı sürücüsü sürümünü yükledim ve şimdilik sorun çözüldü gibi. Bir daha da öyle kolay kolay her gelen güncellemeyi yapmam :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Saydığım şıklar arasında vardı. Format attım dediğiniz için DDU yöntemini uygulamayı mantıklı bulmamıştım. Demek bir çakışma olabiliyormuş. Her yöntemi denemek gerekiyor diyorum her devasında başka konularda da. Neyse şu an çözüldüyse iyi günler diliyorum. Tekrarlarsa konuşuruz. 👍

Saydığım şıklar arasında vardı. Format attım dediğiniz için DDU yöntemini uygulamayı mantıklı bulmamıştım. Demek bir çakışma olabiliyormuş. Her yöntemi denemek gerekiyor diyorum her devasında başka konularda da. Neyse şu an çözüldüyse iyi günler diliyorum. Tekrarlarsa konuşuruz. 👍
Teşekkür ederim tekrardan yardımlarınız için. Format attım ama her seferinde en son sürümünü yükledim ekran kartı sürücüsünün. Son 3 sürümünde de yaptığı için sürümle alakalı değildir diye düşünmüştüm. 3 ay önceki sürümü düzgün çalışıyor şu an garip bir şekilde. Nvidia yapmış yine yapacağını :D

Hocam maalesef tekrar yapmaya başladı. NVIDIA forumunda bir konuda NVIDIA ayarlarından güç yönetimini maksimum yapın tarzı bir öneri okudum. Dünden beri de o şekilde kullanıyorum herhangi bir sorun olmadı şimdiye kadar. Kafam o kadar karıştı ki sıkıntının ne olduğunu bir türlü çıkaramadım. Monitöre laptopu bağlıyorum sorun devam ediyor diyorum ki o zaman monitör kaynaklı bir sorun. Sonrasında NVIDIA ayarlarını değiştiriyorum güç yönetimini maksimum yapıyorum sorun çözülüyor o zaman diyorum ekran kartı kaynaklı bir sorun. Anlamadım gitti.

Son düzenleme:
Monitöre laptopu bağlıyorum sorun devam ediyor diyorum ki o zaman monitör kaynaklı bir sorun. Sonrasında NVIDIA ayarlarını değiştiriyorum güç yönetimini maksimum yapıyorum sorun çözülüyor o zaman diyorum ekran kartı kaynaklı bir sorun. Anlamadım gitti.

Görüntüleme sorunlarının sorunu zaten bu. Her dala uzanan bir mesele. Emin olmak zor. Deneme yaparken bir parçanın ya da yazılımın ışık yakması gerekiyor ki oraya odaklanıp çözelim.
NVIDIA'dan güç modu maksimum yapınca yapmıyor olması da garip. GPU kullanımı NVIDIA'ya bırakıldığı zaman otomatik zaten ayarlıyor. Acaba geciş esnasında mı optimize edemiyor GPU? Biraz daha takip et bakalım.

Yeni konular

Geri
Yukarı