Ekrandaki titreme, yansıma ve görüntü bozukluğunun adı nedir?

NonStopRocKeR

Hectopat
Bu izlenilen videolarda hangisi olursa olsun, izlerken bazı videoların arka plandaki titremelerin adı nedir günümüzde? Örneğin, bir insan tişortu titriyor ya da arka fonundaki görselde titreme gibi. Görüntü bozukluğu ve gözü rahatsız eden bir görüntü yansımasının günümüzde adı nedir? Bir kamera düşünün, bir insan kırmızı bir tişortü var; kamera o insanın etrafında daire çizerek tepeden kameraya alıyor ama adam sürekli titriyor. Üzerindeki tişort olsun, arka planındaki nesneler vs. ama sabitken sorun yok. Kamera hareket edince kamera herhangi bir yöne doğru arka plandaki nesneler, focuslandığı kişideki yansımanın adı nedir? O titremenin görüntü bozukluğunun adı nedir?

Sistemi öylesine buraya ekledim. Konu ile alakası yok. Bilgisayar ile alakalı olduğunu sergilemek adına.

MSI MAG 1 egzoz 2 ön fanlı kasa.
MSI B550 GAMING Plus anakart.
Corsair DDR4 32 GB RAM 3200MHz.
512 GB M.2 SSD RGB'li olan X ile baslayan.
3 TB HDD.
700W 80 Plus Sharkoon PSU.
Ryzen 7 2700X (stock fanlı)
GTX 1050 Ti Gaming.
27 inch 1 ms MSI 272C MSI model monitör

Not: Bu yazdığım metin ile alakalı güncel bilgi almak adına hangi bölüme veya nereye konu açabilirim? Bu açıdan da yardımcı olabilecek birileri varsa yanıtlarını bekliyorum.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Usta naptın alabildin mi kabloyu.

Aldım çektim direk saatten benim prize şu anda çekili durumda duruyor. Ustanın gelip bağlamasını bekliyorum bugün gelecek bağlantılarını yapacak.
Aldım çektim direk saatten benim prize şu anda çekili durumda duruyor. Ustanın gelip bağlamasını bekliyorum bugün gelecek bağlantılarını yapacak.

Yok hala aynı değişen hiçbir şey yok lanet olay devam ediyor :D

Son düzenleme:
Ben ev değiştirme planlarına başladım usta :D bu arada FIFA'da DX12 aktif edip mssa da kapalı yapınca düzeldi o flicker. Ah bir de şu videoları çözebilsek yav oyunlardan zaten sıkıldım videoları çözsem bir şey istemiyorum. Rasıcak.

Komik bir gelişme var :D Microsoft'a yazdım onlarda cözemedi :D
Attıgım videoda geçişlerde kasıyor gibi oluyor. Tam titreme değil bildiğin sanki 10FPS gibi. Dalgalanma da diyebiliriz titreme de. Her terime uyuyor ama en iyi terim kasma hissi olur. Ben oyunlarda da yaşıyorum. Ara sahnelerinde özellikle ve bazı oyunlarda mouse çevirince arka plan yine kasma hissi oluyor.

00:15 de şapka titriyor. Çeşitli sahnelerde adamlar hareket edince oluyor. Aslında bunlar ghosting terimine de uyuyor. Her şeye uyuyor yav

Tesisatın bizim sistemleri bozma ihtimali var mı? Ben eski bilgisayarımda da denedim aynı senin yaptığın tüm yöntemleri denedim aynı. Laptop vardı bir tane 10 yıllık. Onu denedim yine aynı. Bazen diyorum acaba izlediğim videolar mı bozuk adam hareket ediyor kafası dalgalanıyor delirmemek elde değil.

Tek çözümü daha önce bu evde kullanılmamış bilgisayar ile denemek. 1 hafta içinde kuzenin evine gidip onun laptopta denemek. Orada olmazsa kendi sistemimim götürüp deneyeceğim.

Tek bildiğim şey bu sorun yeni sistemi alıp yeni evde kullanmaya başlayınca oldu. Eski evdeyken AMD 7700 sistemde sorun yoktu. Geçen onu taktım onda bile oluyor.

İşin tuhaf tarafı laptop prizde takılı değil yine oluyor. Saçma değil mi elektrikte sorun olsa prize takmamışım neden olsun. Bence bir şeyi bozdu bu tesisat haberim yok.

Can bana ulaşsana Google üzerinden nonstoprocker yaz insta ya da Google üzerinden bir konuşalım seninle.
Hocam galiba aynı sorunu yaşıyoruz. Tam 6 aydır bu sorunu çözmeye çalışıyorum ilk başlarda monitörden dedim ghosting dedim sonra sistemden dedim. Eski sistemle eski monitörle denedim aynı. Tam anlattığın sorun bendeki. İnsanlara sorunumu anlatamadıgım için çözümünü asla bulamadım. Kasma hissi gibi. Arka plan geçişlerinde dalgalanma gibi. Binlerde kaynağa baktım Reddit'te net 500 konu okumuşumdur. Asla çözülmüyor. Artık işin elektrik tesisatında oldugunu düşündüm. Az önce konu açtım ve bir yöntem daha denememi söylediler. Videoları televizyonda da denemek videoyu USB atıp TV'de denedim yine aynı.

Acaba biz yüksek FPS'lere alıştığımız için bu videolar bize titriyor dalgalanıyor gibi görünüyor olmasın. Ama öyle olsa 10 videonun 7 tanesinde olmaz sanırım ya.

Mesela şu video

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

00:15'de adamın şapsası dalgalanıyor sanki titriyor. Sende de oluyor mu?

Denemediğim yol kalmadı benim de. Bina yeni topraklama olmayacağını sanmıyorum prizlere baktım demir var altında topraklamalı priz galiba.

Ne düşünüyorsun bu konu hakkınd
Hocam galiba aynı sorunu yaşıyoruz. Tam 6 aydır bu sorunu çözmeye çalışıyorum ilk başlarda monitörden dedim ghosting dedim sonra sistemden dedim. Eski sistemle eski monitörle denedim aynı. Tam anlattığın sorun bendeki. İnsanlara sorunumu anlatamadıgım için çözümünü asla bulamadım. Kasma hissi gibi. Arka plan geçişlerinde dalgalanma gibi. Binlerde kaynağa baktım Reddit'te net 500 konu okumuşumdur. Asla çözülmüyor. Artık işin elektrik tesisatında oldugunu düşündüm. Az önce konu açtım ve bir yöntem daha denememi söylediler. Videoları televizyonda da denemek videoyu USB atıp TV'de denedim yine aynı.

Acaba biz yüksek FPS'lere alıştığımız için bu videolar bize titriyor dalgalanıyor gibi görünüyor olmasın. Ama öyle olsa 10 videonun 7 tanesinde olmaz sanırım ya.

Mesela şu video

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

00:15'de adamın şapsası dalgalanıyor sanki titriyor. Sende de oluyor mu?

Denemediğim yol kalmadı benim de. Bina yeni topraklama olmayacağını sanmıyorum prizlere baktım demir var altında topraklamalı priz galiba.

Ne düşünüyorsun bu konu hakkında

La bu Video'yu tekrar izleyince şapka değil herkesin her şeyi titriyor :D

Son düzenleme:
Arkadaşlar aynı sorunu sistemi aldığımdan beri yaşıyordum, denemediğim şey kalmadı.
En sonunda BIOS'ta gezerken high Precision Event Timer'ın açık olduğunu gördüm.
Daha önceden CMD'den kapatmaya çalışmıştım ama böyle bir eleman bulunamadı diyordu, ben de pek üstüne düşmedim.
Bugün BIOS'tan kapadım ve oyunlarım gerçekten akıcı olmaya başladı.

Sizin de high Precision Event Timer'ı CMD değil de BIOS'tan kapatıp geri dönüş yapmanızı bekliyorum.
Sorun sadece bende mi yoksa hepinizde düzelip düzelmiyeceğini merak ettiğimden.
Anakart elektrik akımı, monitör vesaire her şeyi denedim ama sonunda BIOS'tan HPET'i kapatınca düzeldi.

Hayır konu ile kimse ilgilenmiyor forum yetkililerinden. Burdaki insanları çözebilmesi çok zor hatta mucize gibi birşey..
Dostum , yazdığım şeyi uygulayıp dönüş yapabilir misin acaba?

Son düzenleme:
Bu sorun bende de mevcut. Oyunlarda herhangi bir sıkıntı yok. Ama ne zaman tarayıcıdan film YouTube'dan, VLC Player'dan ya da herhangi bir video oynatıcıdan bir video izlediğimde görüntülerde titremeler oluyor. Özellikle yatay geçişlerde bildiğimiz ghosting oluyor nesnelerde. Ve bu bir futbol maçıysa sorun maksimum seviyeye çıkıyor.

Bu sorunla ilk karşılaştığımda sorunu haliyle ekran kartına ve monitöre yükledim. Nvidia ekran kartım var RTX 4070. Farklı model eski sistemimden kalma yine Nvidia GTX 950 ekran kartıyla denedim devam etti. Görüntüyü AMD işlemci üzerinden aldım onda da sorun devam etti. Sonra TV'yi bilgisayara bağladım televizyonda da bu titremeler oldu. Monitörü uydu alıcısına bağladığımda ise en ufak bir titreme olmadı. Yani sorun ekran kartında ve monitörde değildi.

Çok garip bir sorun ve bunun çözümünü bulamadım. İnsanlar bu sorunu yaşıyorlar ama farkında değiller. Farkına varan kişi sayısı az. Türkçe forumlarda bu sorundan bahseden birkaç kişiye denk geldim. Çeşitli yıllarda yazmışlar ama çözüm vs yoktu.

Arkadaşlar aynı sorunu sistemi aldığımdan beri yaşıyordum, denemediğim şey kalmadı.
En sonunda BIOS'ta gezerken high Precision Event Timer'ın açık olduğunu gördüm.
Daha önceden CMD'den kapatmaya çalışmıştım ama böyle bir eleman bulunamadı diyordu, ben de pek üstüne düşmedim.
Bugün BIOS'tan kapadım ve oyunlarım gerçekten akıcı olmaya başladı.

Sizin de high Precision Event Timer'ı CMD değil de BIOS'tan kapatıp geri dönüş yapmanızı bekliyorum.
Sorun sadece bende mi yoksa hepinizde düzelip düzelmiyeceğini merak ettiğimden.
Anakart elektrik akımı, monitör vesaire her şeyi denedim ama sonunda BIOS'tan HPET'i kapatınca düzeldi.

Dostum, yazdığım şeyi uygulayıp dönüş yapabilir misin acaba?

HPET ben bir ara baktım buna. Ama böyle bir arayüz ya da sekme off turn olayını bulamadım.

Bu sorun bende de mevcut. Oyunlarda herhangi bir sıkıntı yok. Ama ne zaman tarayıcıdan film YouTube'dan, VLC Player'dan ya da herhangi bir video oynatıcıdan bir video izlediğimde görüntülerde titremeler oluyor. Özellikle yatay geçişlerde bildiğimiz ghosting oluyor nesnelerde. Ve bu bir futbol maçıysa sorun maksimum seviyeye çıkıyor.

Bu sorunla ilk karşılaştığımda sorunu haliyle ekran kartına ve monitöre yükledim. NVIDIA ekran kartım var RTX 4070. Farklı model eski sistemimden kalma yine NVIDIA GTX 950 ekran kartıyla denedim devam etti. Görüntüyü AMD işlemci üzerinden aldım onda da sorun devam etti. Sonra TV'yi bilgisayara bağladım televizyonda da bu titremeler oldu. Monitörü uydu alıcısına bağladığımda ise en ufak bir titreme olmadı. Yani sorun ekran kartında ve monitörde değildi.

Çok garip bir sorun ve bunun çözümünü bulamadım. İnsanlar bu sorunu yaşıyorlar ama farkında değiller. Farkına varan kişi sayısı az. Türkçe forumlarda bu sorundan bahseden birkaç kişiye denk geldim. Çeşitli yıllarda yazmışlar ama çözüm vs yoktu.

Vallahi açıkçası ben tükendim aklıma gelen uygulamarı, uygulamaya bile. Prizlere gelen Herz değerlerini ölçtürmemiz lazım cözüm bulabilmemiz için. Trafo üzerinden kaliteli elektrik ürettirmek lazım. Ben herhangi bir video izlerken gözlerim yoruluyor mecbur uzaklaşıp öyle izliyorum ne izleyeceksem :D

Bu sorunla ilk karşılaştığımda sorunu haliyle ekran kartına ve monitöre yükledim. Nvidia ekran kartım var RTX 4070. Farklı model eski sistemimden kalma yine Nvidia GTX 950 ekran kartıyla denedim devam etti. Görüntüyü AMD işlemci üzerinden aldım onda da sorun devam etti. Sonra TV'yi bilgisayara bağladım televizyonda da bu titremeler oldu. Monitörü uydu alıcısına bağladığımda ise en ufak bir titreme olmadı. Yani sorun ekran kartında ve monitörde değildi.

Daha fazla delirmeni sağlayayımmı ? :D Kafayı yedim ben muhtemelen sende yiyeceksin :)

Birde 4K 60 FPS yaz youtube'a ve izle :) Delirirsin. Nasıl oluyor lnnnn buu diye :D Burda neden yapmıyor orda yapıyor falan diye öyle akıcı öyle güzel ki görüntüsü.

Bilgisayarı komple tüm videolar ve oyunlarda 60 FPS modunu aktif edebilsek hayat ne güzel olacak..

yani 60 FPS videolarda hiç bir şekilde titreme ve görüntü bozukluğu falan olmuyor 4K olup olmamasının önemi yok. Nasıl mümkün olabiliyor anlayamıyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı