El Freninin Tutukluk Yapması

Dahiliyeci

Centipat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Merhabalar,

2006 model Chevrolet Aveo aracım el frenini çektikten sonra, indirmeme rağmen tekerleri bırakmıyor. Dolayısıyla el freni takılı kalıyor. Kaliperler de sorun görünmüyor dışarıdan. Dikkatimi çeken ise yıkadıktan sonra oluyor olması, yaz kış fark etmiyor. Tavsiyesi olan, sebebinin ne olacağını bilen, tahmini tamir masrafı söyleyebilecek olan var mıdır? Teşekkür ederim.

Kışın olmasının sebebinin içeride ince bir tabaka su olduğu için baskıdan sonra aniden donuyor olması diye biliyordum ama yaz kış yapması çok ilginç cidden.

El freni ayarına ve telin durumuna bir baktır. El frenini indirirkende dibine kadar indir, belki o anlık refleksle belki bi tık havada kalıyordur. Son olarak eğer uzun süre değişim görmediyse arka balatalara baktır, bitik olabilir.

Kışın olmasının sebebinin içeride ince bir tabaka su olduğu için baskıdan sonra aniden donuyor olması diye biliyordum ama yaz kış yapması çok ilginç cidden.
Temmuz ayının ortasın da beni caddenin ortasında bırakmışlığı var. Zorladığım zaman çıt sesi ile birlikte kendini bırakıyor ama gazı kestiğiniz de hissediyorsunuz hala tuttuğunu. Gerçekten ilginç
El freni ayarına ve telin durumuna bir baktır. El frenini indirirkende dibine kadar indir, belki o anlık refleksle belki bi tık havada kalıyordur. Son olarak eğer uzun süre değişim görmediyse arka balatalara baktır, bitik olabilir.
Bir defa sanayiye gittim ve usta bana bir sorun olmadığını balataların ve kaliperin ömrünün olduğunu söyledi. Acemi şoför değilim lakin dediğinize dikkat edeceğim. Bir de eskisine göre gereğinden fazla yukarı da duruyor. İçerisinde yay bir mekanizma mı var acaba? O esnekliğini yitirmiş olabilir mi?

Bir defa sanayiye gittim ve usta bana bir sorun olmadığını balataların ve kaliperin ömrünün olduğunu söyledi. Acemi şoför değilim lakin dediğinize dikkat edeceğim. Bir de eskisine göre gereğinden fazla yukarı da duruyor. İçerisinde yay bir mekanizma mı var acaba? O esnekliğini yitirmiş olabilir mi?

Kaliperin içinde el freni için bir ayar mekanizması var. Herhangi bir sebepten ötürü o ayarda sıkıntı olmuş olabilir.

Daha iyi işini bilen bir ustaya baktırmanız daha doğru olur. Ben hiç bu sorunu yaşamadım ama ya telin de bir sorun var yada kaliperler de.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı