El Konsolunun geleceği nasıl?

BreaKSooN05

Kilopat
El konsollari bu siralar çok dikkatimi çekiyor. Steam Deck ve ASUS'un cihazi gayet iyi duruyor.

Ancak 1080p de bile çok iyi bir performans göremiyoruz. Bir el konsoluna 28 hatta 30k verip yeni çikacak Starfield vb oyunlari oynayamayiz. PS5 veya Xbox Series X 23K. 4K oyun imkani varken el konsollari bana çok verimsiz geldi.

Sizce el konsolu sektörü gelişir mi, fiyatlar nasıl olur? Ne yalan söyleyeyim Steam desteği olan bir konsol istiyorum. 😂

Yakın zamanda yeni bir konsol çıkcak gibi durmuyor ama zamanla daha iyi el konsolları çıkacağını düşünebiliriz. Şu sıralarda el konsolları pek talep edilmediği için firmalar üretmiyor.

ROG Ally da Steam Deck de el konsolu falan değil, sadece elinle taşıyabildiğin bir bilgisayar. El konsolu falan olsaydı PS ya da Nintendo gibi özel işletim sistemi olup firmalar ona göre optimizasyon yaparlardı. Bu şahızlar gidiyor Windows ya da Linux çalıştırıyor.

Son düzenleme:
ROG Ally da Steam Deck de el konsolu falan değil, sadece elinle taşıyabildiğin bir bilgisayar. El konsolu falan olsaydı PS ya da Nintendo gibi özel işletim sistemi olup firmalar ona göre optimizasyon yaparlardı. Bu şahızlar gidiyor Windows ya da Linux çalıştırıyor.
Evet el bilgisayarı demek daha doğru. Firmalar da öncelikle PC ve ev konsollarına özel optimizasyon yapmaya çalışır, piyasaya her yeni giren cihaz için ayrıca optimizasyon kimse yapmaz uzun vadede. Bu nedenle fiyatı için olabilecek en güçlü donanımla bütün servislerin de desteklenebileceği Windows gibi bir işletim sistemiyle gelmesi Ally için en doğru seçimdi. Firmaların oyun optimizasyonunu geçtim, böyle olmasaydı Steam bile kendi konsolu varken Ally için uyumlu bir sürüm geliştirmezdi ve Steam desteği olamazdı zaten. Optimizasyon da bir yere kadar zaten, Switch için port edilen Witcher 3 ile Ally versiyonu arasında çok kalite farkı var mesela, üçüncü parti oyunlar için cihazın donanımı daha önemli, Asus da özel oyun ve mağazaya sahip olmayacağı için Switch ile ayrı kulvarlarda zaten bu cihazlar.

El konsollari bu siralar çok dikkatimi çekiyor. Steam Deck ve ASUS'un cihazi gayet iyi duruyor.

Ancak 1080p de bile çok iyi bir performans göremiyoruz. Bir el konsoluna 28 hatta 30k verip yeni çikacak Starfield vb oyunlari oynayamayiz. PS5 veya Xbox Series X 23K. 4K oyun imkani varken el konsollari bana çok verimsiz geldi.

Sizce el konsolu sektörü gelişir mi, fiyatlar nasıl olur? Ne yalan söyleyeyim Steam desteği olan bir konsol istiyorum. 😂

Cihazların batarya kapasitesi hala çok yetersiz olduğu için full ayarlarda oynamak sürdürülebilir değil, bu nedenle tasarruf modlarında oynamak çok daha mantıklı bu cihazlarda. Fakat bundan da önce 6-7 inçlik bir ekranda oyun oynayacağınız bir cihazda bırakın 1080p'yi 720p bile gayet yeterli, hele ki Ally donanımında. Bu nedenle ev konsollarının gereklilikleriyle bu cihazın bir değil, 2 avuçluk cihazda benzer donanımları beklemek zaten mümkün değil. Bir de şu konu var oyun konsollarını domine eden cihaz Nintendo Switch tarihin en çok satan konsollarından biri oldu, Nintendo'nun da bir bildiği var. Üçüncü parti Switch oyunlarına bakarsanız çoğunluğu bu cihazda oynaması keyifli olabilecek oyunlar geliyor, özel oyunlar da yine bu platforma uygun oyunlar oluyor. Genelde ikinci bir oyun platformu olarak alınan el konsollarında Starfield, Elden Ring gibi bir oyunları PC ya da konsollarda oynayabilmek varken 6-7 inçlik bir ekranda oynamak çok tercih edilebilir değil, bu nedenle bu cihazda oynaması keyifli olacak platform ve indie oyunlar çıkıyor Switch'e.

ROG Ally için de XG Mobile gibi harici bir teknoloji var. Bu teknoloji handheld cihazı çok portatif şekilde oyun bilgisayarı seviyesine getirebileyim, elde dışarıda da zaten konsolun performansı uygun çözünürlükte iş görecek performansta olduğu için handheld devam ederim diyenler için çok uygun. Şimdilik çok pahalı, taşınabilirlik arttıkça fiyatlar astronomik yerlere gidiyor tabii ki.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı