El Yapımı Laptop Soğutucu

İki fan 12+12v=24v ediyor bizim kullandığımız 12v adaptör. Doğal olarak iki fan bağladığımızdan güç yarıya iniyor.

Peki fanları aynı güçte çalıştırmanın bir yolu yok mu? Mesela fanları adaptöre paralel bağlasak olmaz mı?

Elektrikçilik bir işe yok evde kullanmadığın bir adaptör var ise uçlarını aç ve fanı bağla güvenlik amaçlı açıkta kalan kablo bağlantılarını yalıtkan bant ile kapla. Kullanacağın adaptörün gerilimi fanlar için yeterli ise bir sorun olmayacaktır.

Diyelim iki fan alıcam, fanlar ve adaptör nasıl olmalı?

Tek ve büyük bir fan kullanmak mantıklı olabilir aslında. Gücü usb den de alabilirsiniz ama yeter mi bilmiyorum. Bilgili bir arkadaş açıklayabilir.

Benim amacım adaptör ile kullanmak. Peki ten fan yetecek mi? Önemli olan her ızgara kısmına ufak bir fan takmak değil mi? Tek fan taksam ne tarafa takmalıyım?

Usb 5v çıkışlı oluyor genellikle onun yerine tek fan 12v adaptör en mantıklısı.

Tek ama büyük bir fan olsa etkili olur mu sizce?

2710LN.png

Gençler böyle bir şey buldum bunu 12v 1a adaptöre nasıl bağlarım?

Adaptörün durumuna göre ortaya 2 farklı kablo çıkacak. onlarıda molexin 4 pinine dene. Hangi şekilde çalışırsa o durumda bantla sabitle. Mobil olmasam resimlerle açıklardım.

Adaptörün durumuna göre ortaya 2 farklı kablo çıkacak. onlarıda molexin 4 pinine dene. Hangi şekilde çalışırsa o durumda bantla sabitle. Mobil olmasam resimlerle açıklardım.

Tamam internette baktım molex güç girişinde nerenin ne işe yaradığına. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler :)

Fanların çalışma gerilimi belirli ise fanlara için uygun gerilimde bir kaynak kullanmalısın.

Yeni konular

Geri
Yukarı