El yapımı laptop soğutucusu

Laptop Users

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar laptop soğutucusu alacaktım sonra vazgeçtim çünkü gücü USB'den aldığı için kimse tavsiye etmiyor yetersiz olduğunu söyleyip. Kendi laptop soğutucumu yapmaya karar verdim şimdi bunun için öncelikle bir şey bilmek istiyorum, rpm yüksek olunca mı daha iyi soğutuyor yoksa az olunca mı?

Fan olarak bunu düşünüyorum bir tane fanı tam laptopun altına gelecek şekilde ayarlamayı düşünüyorum.
Cooler Master R4-JFDP-20PW-R1 120*120*25mm Jet Flo 120 Beyaz Fiyatı

Ve 26x40 boyutunda bir plaka alacağım ve plakayı bir tahtanın üstüne yerleştireceğim. Ardından fanı tam laptopun fan tarafında denk gelecek şekilde plaka ve tahtanın üzerinde yerini işaretleyip keseceğim. Geri kalan elektrik işini de bir elektrikçide hallettireceğim.

Sizin de tavsiyeniz varsa veya bu tamamen saçmalık diyorsanız ya da süper düşünülmüş diyorsanız yazmaktan çekinmeyin arkadaşlar :p

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ugraşmayın iyi sonuç alamayabilirsiniz. Zalman marka sogutucuları tercih edin.

Masaüstü işlemci soğutucusu alıp onu işlemcine takıp yükselterek iyi bir sonuç alabilirsin. Aynısını Ekran kartına da yapabilirsin.
Veya soğutma bloğu alabilirsin.
Ya da çok ısınıyorsa ve hep ondanda kullanıyor isen ve üşümezsen camları açabilirsin.

RPM fanların dönme devridir. Kabaca ne kadar fazla ise o kadar dönüyor olarak düşünebilirsin. Bence bu tür aksiyonlara girmeden normal bir soğutucu al.

O lehimin kokusunu almadıktan sonra kendim yaptım demezdim ben, e kendim yapmıyorsam neden boşa harcayayım paramı, gider markalı bir soğutucu alırım.

O lehimin kokusunu almadıktan sonra kendim yaptım demezdim ben, e kendim yapmıyorsam neden boşa harcayayım paramı, gider markalı bir soğutucu alırım.
Lehim makinam olsa kendim yapardım :) ve piyasadaki laptop soğutucuları 1000rpm ile çalışıyor ben onu yerine 1800 rpm lik 1 fan takıcam laptopun fanının altına gelcek şekilde veya 2 tane takarım duruma göre izce hangisi daha iyi soğutur.

Hocam ugraşmayın iyi sonuç alamayabilirsiniz. Zalman marka sogutucuları tercih edin.
Merhaba zalman fan olarak bu iyimi acaba;
Zalman Zm-f3bl 120mm. Blue Kasa Fanı

Ha o zaman sıkıntı olabilir, lehim dediğim lehim(metal) ve havya mı ne deniyordu yanlış hatırlamıyorsam(metali eriten alet), totalde 25 lira filan olur çok pahalı bir şey almaya çalışmasanız. Hem hevesiniz varsa bu işlere ilerde kullanacağınız ekipmanları da ufaktan almaya başlamış olursunuz. Tavsiyemi isterseniz hani şu plastik tuğla gibi şeyler oluyo ya içine sıvı doldurulup buzluğa atılıyor, iki adet ondan, bir adet demir tepsi(anane model :D), tuğlayı koyuyoruz, tepsiyi tencere kapağı misali ters çevirip koyuyoruz, tepsinin üzerine de pcyi koyup sepserin oynuyoruz oyunumuzu :D

Ha o zaman sıkıntı olabilir, lehim dediğim lehim(metal) ve havya mı ne deniyordu yanlış hatırlamıyorsam(metali eriten alet), totalde 25 lira filan olur çok pahalı bir şey almaya çalışmasanız. Hem hevesiniz varsa bu işlere ilerde kullanacağınız ekipmanları da ufaktan almaya başlamış olursunuz. Tavsiyemi isterseniz hani şu plastik tuğla gibi şeyler oluyo ya içine sıvı doldurulup buzluğa atılıyor, iki adet ondan, bir adet demir tepsi(anane model :D), tuğlayı koyuyoruz, tepsiyi tencere kapağı misali ters çevirip koyuyoruz, tepsinin üzerine de pcyi koyup sepserin oynuyoruz oyunumuzu :D

hocam dediğin güzel mantık ama buzlar tepside terleme yaparsa bilgisayarın alt kısmı olduğu gibi su olur. ki nemlenme ihtimali de %100. :)

hocam dediğin güzel mantık ama buzlar tepside terleme yaparsa bilgisayarın alt kısmı olduğu gibi su olur. ki nemlenme ihtimali de %100. :)
Aslında haklısınız, o zaman da tepsinin üzerine sarı bez(mutfak lavabosunun önünde duran) kovurız, zaten vakum gibi emer o suyu. Patent mi alsak :D

Bu arada Beykozluymuşsun, ben de eski Beykozluyum. İstanbul Beykoz değil mi? Gerçi başka yerde yok diye biliyorum ama neyse tanıştığıma memnun oldum kısaca :)

Geri
Yukarı