Elden Ring alınır mı?

Başkasının düşüncesiyle alınacak veya alınmayacak bir oyun değil, çünkü tamamen iş kendi zevkleriniz ve oyun tarzınıza bakıyor. Ben Elden Ring, Dark Souls, Bloodborne hepsini ağzımın suları akarak izledim sonra oynadım. Ama hiçbiri sarmadı. Defalarca sildim defalarca tekrar heves edip yeniden yükledim yine aynı. Ben oyun oynarken zora gelemiyorum çünkü. Ama genel özelliği oyunda size herhangi bir yönlendirme yapmaması yani o dünyanın içine alıyor ve size çaresizlik hissiyatını güzel yansıtıyor. İlla oraya git buraya git bu bossu kesmessen bölümü geçemezsin gibi yönlendirmeler yok. Ama dediğim gibi ben bu kadar uğraşı ve zorluğu sevmediğim için içine almıyor beni bu tür oyunlar.

Bunlar senin yorumun. Ben benimkini tartışmaya açmadım. Kendi görüşlerim. Oyun klavye fare için yapılmamış. Orada 4 tane hotkey var. Benim klavyemde 50 tane tuş var. God of War'ın savaş mekaniğinin zerresi yok bu oyunda.

Hocam klavyede çok rahat oynanıyor. GoW yakın dövüş konusunda çok daha iyi fakat bu oyunda ağır kılıçlar, katanalar, büyüler olduğundan doğru karşılaştırma olur mu emin değilim.

Hocam klavyede çok rahat oynanıyor. GoW yakın dövüş konusunda çok daha iyi fakat bu oyunda ağır kılıçlar, katanalar, büyüler olduğundan doğru karşılaştırma olur mu emin değilim.
Rahat falan oynanmıyor geç o işi. Kırmızı pot mu içeceksin, öbür sayfaya geç, başka skill mi kullanacaksın öbür tuşa bas ondan sonra kullan, eşşeğe mi bineceksin önce e ye basılı tut. Silah mı değiştireceksin kombo yap.

Bu kontroller kelimenin tam anlamıyla 50 tuşlu klavye için rezalet. Herşey 4 tuşu olan gamepad için düşünülmüş.

Dosya Ekleri

• resim_2022-06-20_081821688.png
    resim_2022-06-20_081821688.png
    277,9 KB · Görüntüleme: 14
Bunlar senin yorumun. Ben benimkini tartışmaya açmadım. Kendi görüşlerim. Oyun klavye fare için yapılmamış. Orda 4 tane hotkey var. Benim klavyemde 50 tane tuş var. God of war'ın savaş mekaniğinin zerresi yok bu oyunda.
Tüm Souls serisini, Elden Ring'i (8 kez) ve Sekiro'yu klavye mouse ile bitirdim. Hatta Sekiro'nun en zor bosslarını hiç hasar almadan kestiğim run'lar var ve sen gelmiş bu oyunlar klavye mouse ile oynanmaz mı diyorsun?

ELDEN RING'de sadece 101 adet incantations büyüsü var dostum, God of War'da toplasan her şeyiyle birlikte bu kadar skill yoktur. Ben sana daha sorcerylerden, ash of warlardan bahsetmedim bile. God of War'da oyunun başından sonuna kadar aynı tipte yaratıkları kestiğini söylememe gerek yoktur herhalde en fazla 5 tür yaratık vardı oyunda.

FromSoftware oyunları kontrolcü ile bir tık daha kolay oluyor orası doğru, bunu herkes söylüyor. Ama klavye ve mouse ile oynanmıyor demek tamamen bir saçmalık, Dark Souls III'ü 12 kez, Sekiro'yu 9 kez bitirdim klavye ve mouse ile :D

Tüm Souls serisini, Elden Ring'i (8 kez) ve Sekiro'yu klavye mouse ile bitirdim. Hatta Sekiro'nun en zor bosslarını hiç hasar almadan kestiğim run'lar var ve sen gelmiş bu oyunlar klavye mouse ile oynanmaz mı diyorsun?

ELDEN RING'de sadece 101 adet incantations büyüsü var dostum, God of War'da toplasan her şeyiyle birlikte bu kadar skill yoktur. Ben sana daha sorcerylerden, ash of warlardan bahsetmedim bile. God of War'da oyunun başından sonuna kadar aynı tipte yaratıkları kestiğini söylememe gerek yoktur herhalde en fazla 5 tür yaratık vardı oyunda.
Kardeşim oynanmaz demiyorum. Senin gibi damardan soulscu olmayan adam için, standart oyunların kontrol mekaniğe alışmış benim gibi düz oyuncular için kontroller zorlayıcı. Alışmak için çaba sarf etmek gerekiyor. God of war içerik olarak ele almadım. Ben God of war'ın başına oturur oturmaz çatır çatır karakteri kendim kontrol edebiliyordum. Bunda kamerayı bile gamepad için düşünmüşler kilitliyorsun, gözün yaratıktan başka bir şey görmüyor. Kilitlemezsen karakter kıçını dönüyor kılıcı yiyor.

Kardeşim oynanmaz demiyorum. Senin gibi damardan soulscu olmayan adam için, standart oyunların kontrol mekaniğe alışmış benim gibi düz oyuncular için kontroller zorlayıcı. Alışmak için çaba sarf etmek gerekiyor. God of war içerik olarak ele almadım. Ben God of war'ın başına oturur oturmaz çatır çatır karakteri kendim kontrol edebiliyordum. Bunda kamerayı bile gamepad için düşünmüşler kilitliyorsun, gözün yaratıktan başka bir şey görmüyor. Kilitlemezsen karakter kıçını dönüyor kılıcı yiyor.
İyi de, God of War da özünde Souls kontrol şemasını kullanıyor zaten :D FromSoftware oyunlarındaki kontrol şemasına garip diyorsan sen birçok oyunu oynayamazsın. Castlevania oynamayı dene örneğin, K ile düz vuruş atıyorsun oyunda mouse yok.

Her oyun kendine has kontrol şemasıyla gelir, ortada "shift" tuşu koşma tuşu olacak ulan diye bir standart falan yok. Bu standardı koyabilecek yetkili bir mecra da yok zaten. God of War güzel oyun, zamanında zevkten dört köşe olarak oynadım ancak içerik bolluğu ve kalitesi anlamında ELDEN RING'in yanına yaklaşabilecek bir yapım daha yok.

Ben ELDEN RING'i 8 kez bitirebiliyorsam ancak God of War'ı 2.kez oynamaya tahammül edemiyorsam bunun bir sebebi var. God of War game-design olarak basit bir oyun bir kere ondan alışılagelmişin dışında kontrol şeması beklemek hata olurdu. Oyunun senin atlamana izin vermediği noktalardan atlayamıyorsun bile, oyuncuyu aptal yerine koyan bir oyun God of War o yüzden basit kontrolleri olması çok normal.

İyi de, God of War da özünde souls kontrol şemasını kullanıyor zaten :D FromSoftware oyunlarındaki kontrol şemasına garip diyorsan sen birçok oyunu oynayamazsın. Castlevania oynamayı dene örneğin, k ile düz vuruş atıyorsun oyunda mouse yok.

Her oyun kendine has kontrol şemasıyla gelir, ortada "Shift" tuşu koşma tuşu olacak ulan diye bir standart falan yok. Bu standardı koyabilecek yetkili bir mecra da yok zaten. God of War güzel oyun, zamanında zevkten dört köşe olarak oynadım ancak içerik bolluğu ve kalitesi anlamında Elden Ring'in yanına yaklaşabilecek bir yapım daha yok.

Ben Elden Ring'i 8 kez bitirebiliyorsam ancak God of War'ı 2.kez oynamaya tahammül edemiyorsam bunun bir sebebi var. God of War Game-design olarak basit bir oyun bir kere ondan alışılagelmişin dışında kontrol şeması beklemek hata olurdu. Oyunun senin atlamana izin vermediği noktalardan atlayamıyorsun bile, oyuncuyu aptal yerine koyan bir oyun God of War o yüzden basit kontrolleri olması çok normal.

Knight Online'da içeri bol God of War'a göre. God of War savaş mekaniği çok daha tepkisel geri dönüşü alıyor. Benim Elden Ring'de eleştiridiğim nokta hotkey işini klavye kullanıcılar için de kısıtlaması. Kırmızı potu, mavi potu, ne bileyim eşeğe binmeyi ben neden tek tuşa atayamıyorum. Kamerayı kilitlemeden neden geri doğru veya yana doğru yürüyemiyorum. Oyunun temasına, içeriğine diyecek bir şeyim yok. Ama bu oyun her haliyle mükemmel bir oyun değil. Klavye-fare düşmanı bir oyun.

Knight Online'da içeri bol God of War'a göre. God of War savaş mekaniği çok daha tepkisel geri dönüşü alıyor. Benim Elden Ring'de eleştiridiğim nokta hotkey işini klavye kullanıcılar için de kısıtlaması. Kırmızı potu, mavi potu, ne bileyim eşeğe binmeyi ben neden tek tuşa atayamıyorum. Kamerayı kilitlemeden neden geri doğru veya yana doğru yürüyemiyorum. Oyunun temasına, içeriğine diyecek bir şeyim yok. Ama bu oyun her haliyle mükemmel bir oyun değil. Klavye-fare düşmanı bir oyun.
Ben "ancak içerik bolluğu ve kalitesi" dedim, yalnızca içeriğin bolluğu demedim. Kalite kısmına hiç girmeyelim çünkü God of War için daha zorlu bir süreç olur bence. Çünkü ELDEN RING'deki yaratıklar her şeyi düşünülerek yapılmış yaratıklar. Sen uzaktayken farklı combo, yakındayken farklı combo, iksir içer veya büyü kullanırken farklı combo yapmaktalar. Boss olayına hiç girmemek lazım zaten piyasada boss denince akla FromSoftware geliyor.

Kaldı ki God of War'da doğru düzgün boss bile yok. Valkyrie'lerin hepsi birbirinin aynısı, birkaç unique hareketi var her birinin ancak günün sonunda kraliçe valkyrie bunların hepsini yapabiliyor ve üstelik ölmek bilmiyor. Sürekli aynı hareketleri ve kaçışları yaparak 15 dakika boyunca aynı yaratığı kesmeye çalışıyorsun, çok keyifsiz.

Dediğim gibi, oyun klavye ve fare düşmanı falan değil. Klavye ve fare ile gayet güzel oynanabiliyor, sadece siz alışmak için zaman tanımıyor direkt laf etme yöntemine başvuruyorsunuz.

Son olarak hiçbir oyun mükemmel değildir bana göre, Red Dead Redemption 2 birçok insan için kusursuz sayılabilecek bir oyundur örneğin ancak değil. Onun da kusurları var, ama konumuz bu değil. Fakat ELDEN RING mükemmel bir oyun sayılamıyorsa God of War hiç sayılamaz. Yaratık ve boss çeşitliliği konusunda 40 fırın ekmek yemesi gerekiyor God of War'ın.

alışmak için zaman tanımıyor
Hah işte anlaştık burada. Bu oyunu kontrol edebilmek için zaman tanımam gerekiyor. Sebebi ne peki bunun ? Bu oyun tamı tamına 4 tuşa endekslenmiş rezillik çektiriyor işte. kalan diğer 46 tuşu yok saymış.
Hitap ettiği kitle gamepad severler. Gamepad'in yoksa veya gamepad ile oynamaktan hoşlanmıyorsan önce bi vakit geçir bu rezilliğe elin alışsın diyor oyun. Hadi bu hotkey kısmına alıştık diyelim ki alışırız bi şekilde. Dayak yemeye mi alışalım yoksa bu kısıtlı tuş kombinasyonuna mı ayrı mesele.

Kamera açısına çare yok. Onu nasıl şeettiricez ? Minnoş gamepad'ciler kamerayı ani döndüremez uf olurlar diye kilit koymuşlar. Kilit yoksa da geri çıkayım derken kıçını yaratığın elindeki soğuk demire yaslıyor karakter.
Bunlara opsiyon koymuş olsalardı ben bu oyuna mükemmel derdim işte. Silahlarımı, potlarımı, skillerimi istediğim gibi tuşlara atayıp, kamera serbestken de karakter istediğim yönde haraket edebilseydi, geriye oyunun zorluğuyla mücadele edip senin bahsettiğin içeriklerin kalitesini incelemek kalıyordu. Oyunun kontrollerini geçemedim hala hangi düzende bu oynanabilir, mücadelem yaratıktan önce bunlarla başladı.

Geri
Yukarı